Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért olyan hihetetlen sokak...

Miért olyan hihetetlen sokak számára, hogy a novemberi infláció 10% körüli volt?

Figyelt kérdés

2023. dec. 21. 20:06
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
87%

Nemes egyszerűséggel mert nem igaz. Az infláció számításba benne vannak a rezsi árak is. Pl a gáz, amit teljesen hatósági árasba számoltak. Fura módon a villany, ipari villany, éjszakai áramot meg külön. Már ezzel az egy tétellel csalás a gazdasági elemzők szerint (ohh ja libsi mind mert tud írni-olvasni) 1,5-2,5% nyit csökkenti a ksh által kiadott 9.9% -ot.


A boltba pedig jár az ember és nagyon jól látja a kifli amiért 80 forintot fizetett már 90, a tej meg 400 helyett akciósan is 470.

2023. dec. 21. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

#1

"1,5-2,5% nyit csökkenti a ksh által kiadott 9.9% -ot."

Tehát akkor vehetjük úgy, hogy a 12% körüli inflációt már elhiszed?


"A boltba pedig jár az ember és nagyon jól látja a kifli amiért 80 forintot fizetett már 90, a tej meg 400 helyett akciósan is 470."

Kifli 59 Ft-ért:

[link]

Tej 299 Ft-ért:

[link]

2023. dec. 21. 20:19
 3/17 anonim ***** válasza:
34%
Nem igazán látni...
2023. dec. 21. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
70%
Ezek azok a multik amik kizsákmányolják a magyarokat? CBA COOP árakat mondtam :) Keress rá arra is :)
2023. dec. 21. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
75%

Mert trükköznek, és nem csak a gázzal.

[link]

Ha letekersz az oldal legaljára, akkor láthatod az apróbetűs résznél, hogy rengeteg "2022-ig" szöveg található. Ez pedig azt jelenti, hogy 2022 decembere után rengeteg terméknél kisebb kiszerelés, vagy rosszabb minőség alapján határozzák meg az árakat.


Mellesleg az a kifli 2 éve még 23 forint volt.

[link]

Tej pedig 189 ft.

[link]

Szóval ez alapján mennyi is az infláció?

2023. dec. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

#4

Coop tej 300 és 400 Ft-okért:

[link]

[link]


#5

"Ha letekersz az oldal legaljára, akkor láthatod az apróbetűs résznél, hogy rengeteg "2022-ig" szöveg található. Ez pedig azt jelenti, hogy 2022 decembere után rengeteg terméknél kisebb kiszerelés, vagy rosszabb minőség alapján határozzák meg az árakat."

Ebből még nem következik, hogy nem arányosítanak a kiszereléseknek megfelelően. Pl.: ha 2022-ig 500 g túró került 850 Ft-ba, 2023-tól meg 400 g túró kerül 650 Ft-ba, azt nyilván figyelembe veszik.


"Mellesleg az a kifli 2 éve még 23 forint volt.

Tej pedig 189 ft.

Szóval ez alapján mennyi is az infláció?"

Ez alapján akármennyi lehet. A 10% körüli infláció az egy évvel ezelőtti árhoz képest történő viszonyítás, nem a 2 évvel ezelőttihez.

Tehát hiába jössz 2 évvel ezelőtti árakkal, hozz 1 évvel ezelőttieket.

Mellesleg a tejed 3 évvel ezelőtti, nem is 2.

2023. dec. 21. 20:53
 7/17 anonim ***** válasza:

"Ebből még nem következik, hogy nem arányosítanak a kiszereléseknek megfelelően"

Nyuszifül, ott a táblázatban a számok. Még be is másoltad. Arányosítva látod?


Tejből valóban rosszat linkeltem, de 2021-ben is annyi volt.

[link]


Mellesleg épp azért linkeltem 2021-est, hogy a hatósági árazás piactorzítása nem befolyásolja. De én kérek elnézést! Úgy gondoltam, ha 2 év alatt duplájára nőtt valami ára, akkor abból még kamatos kamat számítás nélkül is megközelítőleg ki lehet találni az egy évnyi infláció mértékét.

2023. dec. 21. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Az átlagembert nem érdekli hogy mennyi inflációt számoltak a minisztériumban, hanem hogy mennyit kell fizetni a boltban. Az pedig brutális.
2023. dec. 21. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

#7

"Nyuszifül, ott a táblázatban a számok. Még be is másoltad. Arányosítva látod?"

Nem másoltam be semmit. Nem arányosítva, de ez semmit nem jelent. Az hogy egy tájékoztató jellegű KSH táblázatban az árakat illetően néhol változik a kiszerelés (amire nem mellesleg fel is hívják a figyelmet.), még nem következik, hogy az infláció számítást illetően ezt nem veszik figyelembe. Vagy szerinted nem veszik? A gyümölcslekvár meg a csemegekukorica konzervnél sem, ahol az eltérő kiszerelés miatt 1 hónap alatt a 4-szeresére nőttek az árak?!


"Mellesleg épp azért linkeltem 2021-est, hogy a hatósági árazás piactorzítása nem befolyásolja. De én kérek elnézést!"

2021-es, az idei infláció szempontjából teljesen irreleváns árakat hozni sokkal jobban torzít, mint egy évvel ezelőttieket hozni, akár hatósági áras, akár nem.


"Úgy gondoltam, ha 2 év alatt duplájára nőtt valami ára, akkor abból még kamatos kamat számítás nélkül is megközelítőleg ki lehet találni az egy évnyi infláció mértékét."

Egyáltalán nem lehet. Ha a tejed 2021-ben 189 Ft, 2022-ben attól még lehet akármennyi. Lehet ugyanúgy 189 Ft is, de lehet akár 300 fölött is, megközelítőleg annyi, mint 2023-ban.

2023. dec. 21. 21:30
 10/17 anonim ***** válasza:
94%
Mocskosul drága és mocskosul drágul minden. Tökmindegy mennyit hazudik A FIDESZ.
2023. dec. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!