Lenne értelme a GECl (Gender Equality in Chess Index) célkitűzéseit a sporton kívül máshol is kamatoztatni?
Gender Equality in Chess Index azaz GECl
Gondolok itt pl cégek esetében, a hátrányos megkülünböztetésekre a nemek tekintetében?
Tessék, lefordítottam:
A FIDE közzétette a nemek közötti egyenlőségi indexet (GECl), amely egy olyan innovatív eszköz, amelynek célja a nemek közötti egyenlőség szintjének mérése és összehasonlítása a sakkszövetségekben világszerte.
Ez a statisztikai index egy átfogó, 0-tól 100-ig terjedő pontozási rendszert vezet be, ahol a 100 a nemek közötti tökéletes egyenlőséget jelöli. A GECl három mutatót foglal magában: a részvételt, a teljesítményt és a fejlődést, hogy átfogó képet adjon a nemek közötti egyenlőségről a sakkban.
"A GECl előrelépés a nemek közötti egyenlőség megértésében és előmozdításában a sakkban. Az anekdotákon túllépve egy adatvezérelt megközelítés felé haladunk" - mondja GM David Smerdon (PhD Economics), a jelentés vezető szerzője. "Célunk, hogy a szövetségek számára világos viszonyítási pontokat biztosítsunk az előrehaladás nyomon követéséhez és a női és lánysakk különböző dimenzióiban kitűzött célok eléréséhez."
A 2023-as GECl-jelentésből kiderül, hogy Mongólia vezeti a rangsort, közel 40%-os női részvétellel büszkélkedhet a FIDE-listán szereplő aktív játékosok között, ami jelentős emelkedést jelent a globális átlag felett. Mongóliát Srí Lanka és Uganda (a legmagasabbra rangsorolt afrikai szövetség) követi, amelyek magas pontszámokat mutatnak a részvételben és az ifjúsági bajnokságokban való következetes fejlődést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!