Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Rákóczi Ferenc szívesen lett...

Rákóczi Ferenc szívesen lett volna Magyarország királya?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy II. Rákóczi Ferenc, "Erdély és Magyarország fejedelme" győzelemre vezeti a szabadságharcot 1710 körül. Utána magát Magyarország királyává koronáztatta volna? Akkor most a Rákóczi-dinasztia lenne a mi legitim uralkodócsaládunk a Habsburg-ház helyett? És akkor lehet, hogy egy alkotmányos monarchia fennmaradása esetén még a mai napig egy Rákóczi-utód lenne a királyunk?

2023. nov. 29. 01:32
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Semmi értelme, a "mi lett volna, ha" kezdetű "feltevésnek".

Oka volt annak, hogy Rákóczi Ferenc volt a szabadságharc vezetője, az nem egyszerű parasztlázadás volt, a fejedelem törvényesen megválasztott vezető volt.

Már akkor sem mindenhol dinasztiák uralkodtak, voltak "választott királyok".

A legnagyobb hatalommal bíró, pápa is egy választott király volt, a lengyel nemesek is szavazással választottak királyt maguknak, és Erdélyben is szavazással döntöttek arról, ki legyen a fejedelem.

Igaz, némelyik családból több személy is ült a fejedelmi trónon, de nem dinasztikusan örökölte azt, több esetben nem is egymást követték a Bethlen, Báthory, Rákóczi család tagjai.

Néhány évvel vagyunk túl a törökök kiűzése után, a Habsburgok irányította országrészeken rosszabb lett a helyzet, mint a török megszállás idején, és a keleti országrész törvényesen megválasztott uralkodójához, a fejedelemhez fordulnak segítségért, amire már voltak példák korában is.

Kitört egy függetlenségi harc, ami azért tudott éveken keresztül kitartani, mert Rákóczinak, mint torvényes fejedelemnek voltak támogató külföldön is, de azért bukott el mert ezek a támogatók (XIV: Lajos, stb) anyagi segítséget nem adtak, a szabadságharc 1711-ben fejeződött be, de már évekkel korábban elbukott.

Magyarországon a viharos, és sokszor nem szerencsés történelmi múlt ellenére is, a királyválasztásnak megvoltak a törvényei, a rendek választottak királyt, az önjelölt királyok általában elbuktak, jobb esetben meggyőzték a rendi gyűlést, hogy elfogadják.

A "mi lett volna ha", számomra értelmezhetetlen, témáktól függetlenül, bármi lehetett volna, ami nem történt meg.

Ami történelmi tény, hogy 1707-ben kimondták a Habsburg ház trónfosztását, de a koronát Rákóczi nem magának követelte, hanem II. Miksa Emánuel bajor választófejedelemnek ajánlották fel... és milyen érdekes, őt XIV. Lajos francia király figyelmezetté, hogy ne fogadja el a koronát, mert Rákóczi szabadságharca rosszul áll.

A kuruc haderő 1708-ban döntő vereséget szenvedett, a szabadságharcot onnantól már bukott ügynek tekintik.

Rákóczi szervezőképességét dicséri, hogy 1711.ig képes volt kitartani, és sokáig a békét megkötő Károlyi Sándort árulónak bélyegezték (aki a lehetőségekhez képest, nem kötött rossz békét... ugye itt jöhetne a másik "mi lett volna, ha")

2023. nov. 29. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%
Akár meg is kérdezhetnéd tőle, minden reggel rádióműsort vezet Balázsékkal.
2023. nov. 29. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Pacal-1 ***** válasza:
0%
Kérdezd őt hogy mit csinált volna, én nem tudok helyette válaszolni
2023. nov. 29. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
77%
Az biztos, hogy a szuverenitásvédelmi törvény értelmében börtönbe került volna, mert a szabadságharcát (mint minden értelmes mozgalmat a történelemben) nyugat finanszírozta. A francia király volt, aki pénzelte Rákóczit, hogy a Habsburgok ellen fordítsa a magyarokat.
2023. nov. 29. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4


Ez igaz. :D

2023. nov. 29. 10:03
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem. Tulajdonképpen a szabadságarc alatt is magyar királlyá koronáztathatta volna magát, ha akarja, sőt, a franciák biztatták is erre.


Viszont külpolitikai és belpolitikai okok gátolták, hogy ezt megtegye, és ezek egymással összefüggtek.


1. Rákóczi maga is, és az alattvalói is készek lettek volna kompromisszumot kötni Béccsel, ha az elfogadja a kuruc feltételeket. Igaz, hogy Rákóczi egy idő után már nem, viszont a nemesség és a vármegyék készek voltak a békére, és őket a fejedelem nem hagyhatta figyelmen kívül. Egy koronázással viszont a béke lehetősége örökre elúszott volna, ami viszont az alattvalóknak nem tetszett volna, ebbe nem mentek volna bele, valószínűleg fellázadtak volna...


2. Rákóczi alapvetően egy olyan uralkodót szeretett volna a magyar trónra, aki mögött jelentős haderővel bíró ország vagy szövetségesi rendszer van, és ez a nemzetközi szövetségi rendszer (aminek tehát Magyarország is része), képes ellensúlyozni a Habsburgok visszatérési törekvéseit. Viszont ez azzal a veszéllyel járt volna, hogy akkor Magyarország ismét egy másik ország függése alá kerül egy idő után (Lengyelország, Bajorország, Poroszország, Oroszország is szóba került, ahonnan uralkodót hívtak volna). Ezért a királyi cím csak a szűkebb értelemben vett Magyarországra vonatkozott, az Erdélyi Fejedelemségre nem, Rákóczi ugyanis ragaszkodott ahhoz, hogy ennek a török időkhöz hasonlóan önálló államnak kell maradnia, ennek a trónján pedig ő maradt volna...


Vagyis a történelmi tanulságokat felhasználva egyaránt képzelte el a "nemzeti király" és az erős országgal a háta mögött, perszonálunióval uralkodó külföldi király eszméjét. A magyar trónon egy külhoni király van, aki a maga országára támaszkodva távol tartja a törököt és a Habsburgok, Erdély trónján pedig egy magyar van, aki beavatkozik, ha a király elkezdi Magyarországot alávetni egy másik országnak... Rákóczi ebben gondolkodott, tehát ő magát mint erdélyi fejedelmet látta, magyar királynak mást képzelt el. Még a Habsburgokat is elfogadta volna a magyar trónon, ha a Habsburgok elismerik Erdélyt önálló államnak, őt pedig erdélyi fejedelemnek. Bécs azonban hallani sem akart erről...

jan. 28. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!