Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért olyan nehéz elhinni...

Miért olyan nehéz elhinni egyeseknek, hogy 10% alatt van az infláció?

Figyelt kérdés

2023. nov. 26. 19:44
1 2 3 4 5 6
 41/55 anonim ***** válasza:
97%

"Hát ugyanazt kételkedjen, amit itt egy páran. :)"

A hír leközlésének ez nem része. Az egy másik rovat.


"Nekem aztán mindegy, nem foglalkoztat a kérdés, de legyen nem, úgyis ennek a válasznak örülnél. :)"


A szerint válaszolsz ki minek örülne? Na de mi a valóság? :D


"Teljesen mindegy, hogy a lakosság mit érzékel."

Nem egészen, lásd az előző hosszú válaszom. Van akinek az élelmiszer árak két év alatti 54,7%-os drágulása a havi élelmiszerre fordított kiadásait jövedelemarányosan 5%-ról 7,73%-ra emelte, míg egy alacsony keresetá esetében hasraütésre 28%-ról 43,31%-ra. Az egyik esetében alig érezhető,míg a másik esetében ez drasztikus növekedés érzékelhető.


"Teljesen egyértelmű, hogy mihez képest: egy évvel ezelőtthöz képest."

Nagy segítség ez a családoknak :)


"Ebben mi a hülyítés? Az egy évvel ezelőtti árhoz képest olcsóbb lett. Ami igaz még egy pár más termékre, és még többre meg az, hogy nem, vagy nem túl jelentősen drágult. Ezekből jön össze egy 10%-os infláció."


Az egy évvel ez előtti árhoz képest kétség kívül olcsóbb lett és így mérjük az éves inflációt, ez is igaz. Aztán ezt illik összevetni a jövedelmek alakulásával, az általad linkelt telex cikk:


"A KSH a héten adta ki a magyar háztartások tavalyi életszínvonaláról szóló kiadványát. Ebben azt írták, hogy hosszú évek csökkenése után tavaly megint nőtt a szegénység Magyarországon. Ennek egyrészt az infláció volt az oka, másrészt az, hogy nagyobbra nyílt az olló az alacsony és a magas jövedelműek bevételei között."


Amikor az infláció bázisa és üteme nem esik egybe a keresetek bázisával és annak változásának ütemével az elszegényedéshez vagy meggazdagodáshoz vezet. Ha az utóbbi állna fent akkor valszeg senki nem reklamálna, mert tökmindegy az infláció mértéke, ha a társadalom e fölötti pluszban van.


"Ha most megrekednének az árak, és 3 év múlva is nagyjából ezen a szinten lennének, és lennek kb 1-2%-os infláció"


Most akkor megrekednének az árak, vagy lenne infláció? Ellentmondás.


"ti még akkor is az 5 évvel ezelőtthöz viszonyítva kiabálnátok hogy „Hazugság, hát a duplájára nőtt!!”?"


Ez nem így van. Ha most visszaállna az egészséges 1-3% közötti infláció és a termelékenység valamint a bérek növekedése 5 év alatt ahhoz vezetne, hogy a vásárlóerő meghaladja az 5 évvel korábbit akkor senki nem reklamálnak.


Ha veszel egy 5 éves ciklust, ahol volt egy rövid extrém drágulás majd egy korrigációs időszak amit lezár egy 3 éves stagnálás akkor b@xxhatod a 3 évnyi alacsony inflációt, ha továbbra sem tudod kifizetni az adott terméket, mert a kereseted nem nőtt annyival, mint a termék értéke. Lásd a fentebbi idézetet a KSHtól az elszegényedésről.

Az infláció önmagában lófszt sem jelent, a gazdasági és jövedelmi környezetbe beiilesztve lehet megmondani hogy az elfogadható vagy katasztrófa.

2023. nov. 26. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/55 anonim ***** válasza:
100%

Én nem az infláció csökkenését vitatom, mert az egyértelműen látható volt, hogy csökkenni fog.


Egyrészt az egész Euro zónában látható egy stabilitás, csökkenés, egész Európában stabilizálódott a helyzet. Ehhez nyilván nem kell atomfizikusnak lenni, ezt látta a FideSS is. Ez nem az ő érdemük.


Azt se felejtsük el, hogy az infláció szintje onnantól kezdett nálunk erősen csökkenni, hogy a FideSS kivezette a benzinár stopot. Egyértelmű hogy saját maguk segítették elő, hogy az itthoni infláció sokkal magasabb legen mint az EU átlag. Ezt persze szeretik a hívőik elfelejteni.

2023. nov. 26. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/55 anonim ***** válasza:
100%
Olyan ez az inflációs dolog, mint a bolti akciók. Azok is voltak a FideSS előtt is, csak a FideSS azt mondta, hogy innentől neki köszönheted azt ami eddig is létezett...
2023. nov. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/55 A kérdező kommentje:

„A hír leközlésének ez nem része. Az egy másik rovat.”

Na de az Európai Uniónak akár lehetne is oka kételkedni. :) Hisz ők harmonizált fogyasztóár-indexet néznek, ami egységesítve van a tagállamok számára a könnyebb összehasonlíthatóság érdekében. Gondolom lecsekkolja néhány EU-biztos, hogy nem-e kamuzunk.

Egyébként értelmetlen hazudni az inflációt illetően, hisz ha egyszer kamuznak egy nagyot, pl.: szándékosan kisebb árakat kamuznak be, akkor az vissza fog ütni rájuk, mert egy évvel később meg már az alacsonyabb árhoz képest kell viszonyítani.


„A szerint válaszolsz ki minek örülne? Na de mi a valóság?”

Az, hogy nem csökkent, azt hittem már megdumáltuk. :)

Igaz, én ezt nehezen tudom megítélni. Én gázt egyáltalán nem használok, árammal átalányosak vagyunk, és elég sokat kaptunk vissza az imént, de le is cseréltük azt a nagy régi böszme fagyasztóládát, ami fogyasztott, mint állat.


„Nem egészen, lásd az előző hosszú válaszom. Van akinek az élelmiszer árak két év alatti 54,7%-os drágulása a havi élelmiszerre fordított kiadásait jövedelemarányosan 5%-ról 7,73%-ra emelte, míg egy alacsony keresetá esetében hasraütésre 28%-ról 43,31%-ra.”

Igen, KÉT ÉV alatt. És az emberek simán ahhoz viszonyítanak, mint írtam is, szerintem sokkal inkább ez az oka, hogy túloznak. A kérdés meg nem úgy szólt (gondolom), hogy jövedelemarányosan hogyan, stb., hanem hogy mennyivel drágultak a dolgok, mennyivel fizetsz többet a bevásárlásnál. Ha Pista bácsi kedvenc pékáruja a 3x-osára nőtt, akkor ez lesz a fejében, amikor a kérdést felteszik, azt meg nem érdekli, hogy a szárazkolbász, amivel fogyasztja nagyjából ugyanott van.


„Az egyik esetében alig érezhető,míg a másik esetében ez drasztikus növekedés érzékelhető.”

Az érzékelésen a hangsúly. Statisztikát (jó esetben) objektív módon készítünk, nem szubjektív benyomások alapján.


„Az egy évvel ez előtti árhoz képest kétség kívül olcsóbb lett és így mérjük az éves inflációt, ez is igaz.”

Szuper. Akkor kész vagy elismerni, hogy jelenleg 10%, vagy legalábbis megközelítőleg annyi az infláció? Óvatosan ennek a megválaszolásával, mert ha igen, az 1-es szerint nincs agyad, a 23-as szerint alternatív valóságban élsz, a 24-es szerint meg vastagbőrű, nulla gerincű ember vagy. :D


„Az egy évvel ez előtti árhoz képest kétség kívül olcsóbb lett és így mérjük az éves inflációt, ez is igaz. Aztán ezt illik összevetni a jövedelmek alakulásával, az általad linkelt telex cikk”

Igen, volt reálbér csökkenés, soha nem is tagadtam.


„Amikor az infláció bázisa és üteme nem esik egybe a keresetek bázisával és annak változásának ütemével az elszegényedéshez vagy meggazdagodáshoz vezet. Ha az utóbbi állna fent akkor valszeg senki nem reklamálna, mert tökmindegy az infláció mértéke, ha a társadalom e fölötti pluszban van.”

Nem igaz. Bár az utóbbi másfél-két évben reálbércsökkenés volt, azért az azt megelőző 7-8 évre ez nem igaz. Én írtam ki egyszer ide egy kérdést (még a nagy drágulás előtt), 2021 tavaszán, hogy szerintetek az árak, vagy a fizetések nöttek-e jobban az utóbbi 5 évben.

A többség szerint az árak, pedig akkor aztán nem volt rossz az infláció. Még egy táblázatot is összeállítottam nekik, a 2021-es és 5 évvel ezelőtti árakról. Kamunak bélyegezték. Aztán belinkeltem az akciós újságokat, ami alapján összeállítottam. :)


„Most akkor megrekednének az árak, vagy lenne infláció? Ellentmondás.”

Szőrszálhasogatás. Ha most megrekednének az árak, és 3 év múlva NAGYJÁBÓL EZEN A SZINTEN lennének, és lennek kb 1-2%-os infláció. A megrekedés nyilván nem csak úgy értelmezhető, hogy teljesen 0-ásan ugyanannyi minden.


„Ez nem így van. Ha most visszaállna az egészséges 1-3% közötti infláció és a termelékenység valamint a bérek növekedése 5 év alatt ahhoz vezetne, hogy a vásárlóerő meghaladja az 5 évvel korábbit akkor senki nem reklamálnak.”

De figyi, reklamáljanak nyugodtan most is, legalább nevetünk rajtuk. De azért indokolják is meg. Miért nem hihető a 10% infláció? Írják le. Arról nem én tehetek, hogy matematikai analfabéták, és még az infláció fogalmával sincsenek tisztában, csak hurrognak, hogy á tuti nem annyi, mert csomó minden a duplájára nőtt (amire a példákat azóta is várom). :)


#42

Nagyszerű, akkor a 1-es szerint neked sincs agyad.

2023. nov. 26. 22:42
 45/55 anonim ***** válasza:
96%

"#42 Nagyszerű, akkor a 1-es szerint neked sincs agyad."


Van agyam, és a TÉNY, hogy az infláció NINCS 10% alatt.


A 2022 októberhez képest mért 2023 októberi infláció pillanatnyi állása volt 10% alatt, ami nem egyenlő az éves inflációval ami továbbra is sokkal magasabb 20% körüli.


Olyan mint azt hazudni anyádnak, hogy 4-esre állsz matekból, csak mert hoztál egy 4-est. De hiába kaptál egy 4-est, ha év végén 2-es leszel.


Bárhogy is szépítjük ez az ország rohadt nagy szarban van, lemaradtunk Európától és innen már nincs visszaút.

2023. nov. 26. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/55 A kérdező kommentje:

#45

"A 2022 októberhez képest mért 2023 októberi infláció pillanatnyi állása volt 10% alatt, ami nem egyenlő az éves inflációval"

Az jó, mert én nem is az éves inflációt kérdeztem. :)


"ami továbbra is sokkal magasabb 20% körüli."

Egyértelműsítsük, ez az éves ÁTLAGOS infláció, amiről te beszélsz.

Az éves infláció jelenthet egy évnyi időintervallum alatt végbement árnövekedést is, eszerint az értelmezes szerint az most is 10% körüli, illetve a Decemberi bőven az alatti lesz várhatóan.


"Olyan mint azt hazudni anyádnak, hogy 4-esre állsz matekból, csak mert hoztál egy 4-est. De hiába kaptál egy 4-est, ha év végén 2-es leszel."

De pont ez a lényeg, hogy ebben az esetben év végén 4-es leszel. :) Év végén 10% alatti lesz az infláció. Ennyivel drágultak a dolgok a termékek egy év alatt.


"Bárhogy is szépítjük ez az ország rohadt nagy szarban van, lemaradtunk Európától és innen már nincs visszaút."

Miért lennénk rohadt nagy szarban? Miben maradtunk le Európától?

2023. nov. 26. 23:27
 47/55 anonim ***** válasza:
97%

"Miért lennénk rohadt nagy szarban? Miben maradtunk le Európától?"

Aki egy ilyen kérdést komolyan feltesz ma Magyarországon, az szerintem hülye, és nincs kapcsolata a valósággal, vagy fidesz propagandista, akinek a hazugság a munkája.

Szerintetek vannak már fidesz AI-k ráengedve az internetre, vagy még van pár nap addig ?

2023. nov. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/55 A kérdező kommentje:

#47

"Aki egy ilyen kérdést komolyan feltesz ma Magyarországon, az szerintem hülye, és nincs kapcsolata a valósággal,"

Ismerős szöveg. :D

Az imént még a "Minek nőtt az elmúlt egy évben a többszörösére az ára?" kérdésemre hangzott el. Természetesen semmit nem sikerült nyögni rá.

Abbam azért bízom, hogy erre igen. Tehát:

Miért vagyunk rohadt nagy szarban? Miben maradtunk le Európától?


A válasszal nem kell sietned, holnap este leszek csak legközelebb. :)

2023. nov. 26. 23:44
 49/55 everlight ***** válasza:
100%

Hinni a templomba kell ,bárki tud statisztikát hamisítani. Ha a propaganda azt írja 10Ft egy zsemle azt is elhiszed? Holott minden boltban 60-80Ft.


Az hogy csökkent az infláció nem azt jelenti hogy olcsóbb lett bármi hanem kisebb ütemben emelkednek az árak vagy stagnálnak.

2023. dec. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/55 anonim ***** válasza:
2023. dec. 5. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!