Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 2010 előtt a magyar átlagember...

2010 előtt a magyar átlagember amiatt morgott, hogy szinte minden magyar tulajdonú cég külföldi kézbe kerül (például a MÁV Cargo, Matáv). Most ennek az ellenkezője történik (Vodafone, Fundamenta, stb) de miért nem örül a magyar átlagember?

Figyelt kérdés
Minél több jelentős cég kerül magyar tulajdonba, annál jobban erősödik a magyar gazdaság, a profitot nem külföldre viszik, hanem a pénz Magyarországon marad és nem kell attól tartani, hogy másik országba költözik egy cég (mert ott esetleg kedvezőbbek a feltételek és olcsóbb a munkaerő), ha magyar tulajdonban van.

2023. okt. 31. 18:23
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

#5: A régi nagy cégek azért buktak be, mert piacképtelenek lettek a Szovjetunió széthullása után. Ikarus... nézd meg a Credot, a magyar igényeknek nem tud megfelelni.


A szerencsi csokival is biztosan világsikert lehetne elérni ( mondom úgy, hogy én rengeteg csokit zabáltam Szerencsen ).


Költ az állam elég sokat baromságra, nem hiányzik hogy a Széles Gábor 2.0-kba kezdjék el önteni felslegesen a milliárdokat. Ha akartok buszgyártat alapítsatok egy startupot és csináljátok meg piaci alapon úgy hogy a terméketek versenyképes legyen a külföldi piacokon.

2023. okt. 31. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:

"Az Ikarus kellene az Orion a Globus a cukorgyárak a Szerencsi csokoládé stb."


A Globus jó példa. A csehországi tulajdonú Hamé felvásárolta a Globust, majd azonnal bezárta az összes magyarországi Globus gyárat és azóta a Hamé csehországi gyáraiból érkező termékeket exportálják Magyarországra Globus márkanévvel.


Ez a felvásárlás is csak azért történt, hogy tönkretegye teljesen a másik országban lévő konkurenciáját egy gyártó cég. Amikor felvásárolták a Globust, azt hittük, hogy a csehek majd fejleszteni és bővíteni fogják a Globus magyar gyárait. Nem így lett!

2023. okt. 31. 18:55
 13/25 anonim ***** válasza:
100%

Az átlagembernek lövése nincs miért kellett a "jelentős" magyar cégeket eladni, miként arról sincs, hogy most miért kell mindent megvásárolni.


Amikor eladták őket, akkor az összes le volt pukkanva és nem volt belföldi tőke amiből gatyába lehetett volna őket rázni, hogy olyasmit termeljenek, amit a volt KGST országokon, meg fekete Afrikán kívül máshova is el lehet adni.

Persze egyszerűbb volt egy hazug populista lózunggal etetni a népet, hogy a befektetők csak piacot vettek és kitalicskázták a hasznot.


Most amikor az állam közpénzből a "megfelelő" emberekkel megveteti őket, akkor meg az cél, hogy ameddig a rendberakott cégek nagyobb ráfordítás nélkül tudnak működni, addig a hasznot a haveroknak, meg a pereputtynak hajtsák.

2023. okt. 31. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
6%
Így van kérdező jól látod na ezeket kellene visszahozni amiket így tönkretettek .
2023. okt. 31. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

"Az átlagembernek lövése nincs miért kellett a "jelentős" magyar cégeket eladni, miként arról sincs, hogy most miért kell mindent megvásárolni.


Amikor eladták őket, akkor az összes le volt pukkanva és nem volt belföldi tőke amiből gatyába lehetett volna őket rázni, hogy olyasmit termeljenek, amit a volt KGST országokon, meg fekete Afrikán kívül máshova is el lehet adni."


Voltak olyan cégek, amikre az állításaid igazak. De rengeteg olyan volt, ami hasznot termelt, sőt, volt kapacitása a szomszédos országokba exportálni is. A Globus például ilyen volt, de a Haménak útban voltak, azzal pedig nem járt volna jól Csehország, ha a magyar Globus gyárak továbbra is működnek és a magyar beszállítókat gazdagítják. A csehek célja a cseh beszállítók gazdagítása és az export növelése volt, emiatt a csehországi gyártást fejlesztették, a magyart pedig azonnal leállították.

2023. okt. 31. 19:03
 16/25 anonim ***** válasza:

#15


Meg Magyarországon is.

[link]


És itt a története

[link]

2023. okt. 31. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%
Mert az utóbbi években kitömött nagytőkés réteg nem ért ahhoz, amit csinál. Nem kompetens a piacon, nem innovatív. Nem fejleszti a magyar gazdaságot, csak bitorolja.
2023. okt. 31. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

"A Globus jó példa. A csehországi tulajdonú Hamé felvásárolta a Globust, majd azonnal bezárta az összes magyarországi Globus gyárat és azóta a Hamé csehországi gyáraiból érkező termékeket exportálják Magyarországra Globus márkanévvel."


És a Debreceni Glubus gyár az mi a tököm? :D


"2009. júliusában a Globus eladta a Globus Védjegyet a konzervált hústermékek tekintetében a készételek, löncs-és vagdalthúsok, szendvicskrémek és pástétomok kategóriában a csehországi Hamé a.s. részére."


Tehát a rendszerváltás után 19 évvel egy akkor már rég tődzsén lécő normális Zrt csinált amit csinált és azért a rendszerváltás és az állam a hibás? :D


Legalább a sztory felét megnézted volna b+ :D

2023. okt. 31. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

Mert ennek úgy kellene működnie, hogy ezek a cégek magyar kézbe kerülnek, a nép és az gazdaság pedig örül neki, mert végre vannak fejlődőképes, potens magyar cégek.

Ehelyett az van, hogy ezek a cégek NER-közeli vállalkozók kezében landoltak, és így egy belterjes, piaci alapon működésképtelen konstrukció jött létre ezen cégek között.


A multinak ugyanis van egy nagy előnyük (és ez az legnagyobb, legértékesebb előnyük), hogy azt a tudás-tőkét és azokat a hatékony működési mechanizmusokat, amivel multivá tudott válni, viszi magával a külföldi telephelyeire is. De ezek a magyar kézbe került cégek, mivel el lettek vágva az anyacégtől, és a belső, belterjes, urambátyám alapú működés miatt el fogják veszíteni a hatékonyságukat, és mivel idehaza nincs meg a megfelelő tudás, hatékonyság és a megfelelő piaci környezet, ezért soha nem lesznek még annyira sem fejlődőképesek, mint amik eddig voltak.

Úgy nem lehet hatékonyan működtetni egy kapitalista, piaci alapú rendszerben semmit sem, hogy az állam kiírja a tendert, Lölő cége megnyeri, Tiborcz cége a beszállító, az állam pedig a vevő.


Arra lesznek jók ezek a cégek, hogy működgetnek ameddig működgetnek, dolgoztatnak pár embert, adóznak valamennyit, kicsit pörgetik a gazdaságot, és néhány NER-közeli vállalkozó jól megszedi magát belőlük. De azt szerintem mindenkinek egyértelmű, hogy a magyar Voda soha nem lesz már multi, nem fog külföldre terjeszkedni, a 4iG sem fog nagy karriert befutni külföldön... egész egyszerűen azért, mert itthon nem adottak a feltételek ahhoz, hogy ezek a cégek odáig fejlődjenek.


Egyébként ne higgye senki, hogy a profitot nem viszik külföldre. A legtöbb NER-es vállalkozónak vannak külföldi érdekeltségei, számlái, cégei, stb., Lölő yachtja sem magyar gyártmány, és nem idehaza hajókázik vele...

2023. okt. 31. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

Hogy miért nem örülök? #19 jól összefoglalta a dolog lényegét, annyit tennék még hozzá, hogy a privatizációból (MÁV Cargo, Matáv) mindenki profitált, mert államadósságot, államháztartási hiányt csökkentettek belőle, leegyszerűsítve anélkül több adót kellett volna fizetni az embereknek.

A "magyar tulajdon növelése" meg jellemzően közpénzek magánosításáról szól, azaz az állam elszedi az adófizetők pénzét és tömi vele Lölö zsebét.


Ezek a NER-cégek sosem (a fidesz leváltásáig legalábbis) lesznek "aranytojást tojó tyúkok", azaz az államkincstár hízlalói, hanem kapnak adóelkerülő kiskapukat, mint a kaszinóbiznisz vagy mondjuk a Pécsi Sörgyár sem adózik annyit, mióta nem az Ottakringer a tulajdonos, hanem a Matocsy-klán. Vagy vegyük mondjuk a MOL-t, a kisember csak azt veszi észre, hogy már alig kap valamit a fémért meg az akkumulátorért, mert az állam monopolhelyzetet teremtett neki. Azt már az átlagember nem tudja, hogy ráadásul az ő pénzéből, adófizetői pénzből szerezte meg az állam, hogy aztán ingyen odaadja a részvények jelentős részét fideszes közalapítványoknak, mint pl. az MCC.

2023. okt. 31. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!