A konzervativ hagyományoknak, politikának, gondolkodásnak, vibenak, miért nem része az oktatás és az egészségügy?
Alapvetően a modern kori konzervativizmus valamilyen kulturát, identitást helyez a kommunikáció középpontjába, ehhez az oktatás és egészségügy túlságosan technokrata, intézményes dolog. Sokkal jobban passzol a baloldai szájba, ahol a társadalmi egyenlőtlenség van a középpontban.
Ami a Fidesz esetén még pluszban rájön erre, az a populizmus. Bárki, aki eddig megkísérelte megreformálni az egészségügyet, vagy az oktatást, az komoly népszerűségvesztést könyvelhetett el, és a Fidesz kimérte magának, hogy hagyni megrohadni nem jár akkora kockázattal, mint megpróbálni megjavítani. Torokszorító leírni, de ez a helyzet.
A konzervatívnak része, a Fidesz hagyománynak nem igazán.
Ergo sajnos a Fidesz már rég nem konzervatív párt.
Dehát Orbán nem árul zsákbamacskát ki is nyilatkoztatta, hogy illiberális, azaz a népek egyén országok szabadságának korlátozása az elsődleges politikai elv a Fideszben.
Ebben jól beleillik az oktatás és egészségügy szabadságának visszanyesése.
Mivel ezek valójában relatíve modern dolgok. 500 évvel ezelőtt leginkább a nemesek kaptak oktatást, mások nem nagyon, ma meg kb. mindenki. Ezzel szemben a magyarok kultúrájáról pedig azt vallják, hogy az van ma is, volt 500 éve is, volt 1000 éve is és 1500 éve is, max épp nem magyaroknak hívták őket, de volt egy kultúra, amit követtek.
Ebben az értelmezésben az oktatás és egészségügy progresszív dolgok, így klasszikus értelemben nem része a konzervatív értelmezésnek.
Hogyne lenne része...
Sőt, igazából minden politikai rendszer nagy hangsúlyt fektet az oktatásra, a fiatalokra, ezt még a diktatúrák is megtették. Itt a kérdés, hogy milyen legyen a felnövekvő generáció. A diktatúrák is a saját képükre akarták formálni a fiatalokat. A fidesz célja meg úgy néz ki a butítás. Prosperáló országok - akár konzervatív, akár liberális irányt követnek - gondolkodó generációt szeretnének kiképzni, mert a szellemi tőke fontos a fejlődés érdekében. A fidesznél úgy néz ki, nem. Ők csak választástól választásokig képesek tervezni, hogy a szaros 4 évük meglegyen. Nem hosszú távra.
Az egészségügy is egy fontos terület, már csak azért is, mert ha betegség miatt sokan kiesnek a munkából, akkor nem lehet fenntartani az országot. A szociális gondoskodás és az egészségügy (Magyarországon egyik sincs jóformán) kéz a kézben jár, mivel a cél az lenne, hogyha valaki le is betegszik, minél hamarabb munkába álljon és ilyenformán minél kevesebben szoruljanak a társadalombiztosításra.
#6
"Prosperáló országok - akár konzervatív, akár liberális irányt követnek"
Attól nem lesz a része, hogy konzervatív kormány is csinálja. Egy konzervatív kormány is hozhat liberális döntést is, baloldalit is stb., viszont ettől még nem lesz automatikusan a része.
Az oktatás és az egészségügy mindig is, klasszikus értelemben progresszív volt. Amikor a király változtatni akart a nép helyzetén és okosítani akarta őket, ezért bevezette az iskola kötelezettséget, akkor bizony egy progresszív döntést hozott.
Az európai konzervativizmusnak nagyon is része mindkettő, ehhez elég Kohl vagy Merkel kormányzását megnézni, vagy a finn oktatási reformot, amelyet különböző pártok vittek végig, köztük konzervatívok is.
Magyarországon a konzervatív csak szlogen. Az uralkodó elit saját magának és gyerekeinek megvásárolja a jobb szolgáltatást, a tömegeket pedig olcsóbban megveszi uszítással, krumplival, mindenféle trükkökkel, mint ha ehhez jó eü. és oktatási ellátást kellene adnia.
Utóbbinál ráadásul ehhez fel kellene adnia a teljes kontrollt, amit nem szeretne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!