Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Pártreferenciától függetlenül...

Árokpart kérdése:

Pártreferenciától függetlenül egyetértenél az egészségügy privatizálásával a jobb betegellátás érdekében?

Figyelt kérdés
2023. szept. 3. 16:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%
Nem, mert az egyesek ellátását veszélyeztetné. Az állami mellett lehet építeni a magán egészségügyet, aki akarja, szabad a pálya.
2023. szept. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
35%

16:31


Csakhogy az állam vonja a TB-t akkor is ha nem azt használnám…

2023. szept. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
2: Igen, ilyen a biztosítás, akkor is fizetsz kötelező biztosítást, ha épp semmi nem történik.
2023. szept. 3. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

16:35


Nem mindenhol van ez így ám… 😉

2023. szept. 3. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A teljes privatizációt elutasítom, Amerika jó példa, hogy egyszerűen miért nem működne.


Az Írországban, Angliában működő részleges privatizációt már lehet tudnám támogatni, pl. szakterületenként változó mi amiben az állam segít és mi amiben neked kell teljesen egyedül fizetned.


Egyébként itthon a fogorvosi ellátás a jó példa, ahol párhuzamosan megy a magán és az állami ellátás, kvázi a várós listák meg a 2-3 hónapos időpontok miatt bele vagy kényszerítve a magánellátásba.

2023. szept. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Veszélyezteti egyesek ellátását? Max csak azokét akik fizetik és kapnak cserébe 2-5-6 hónapos várólistát attól függően hol kellene ellátni… mesélj még #1. Viszont olyanok is kapnak/kaphatnak ellátást aki soha az életbe nem adott bele a közösbe. Ilyenek a hajléktalanok/ilyenek azok a személyek (felnőttek) akik soha nem dolgoztak/semmire kellő bűnözők alanyi jogon…
2023. szept. 3. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nem attól lesz jobb az ellátás, hogy privát vagy állami, hanem hogy mennyi pénz van rá. A hangsúlyosabb magánegészségüggyel csak annyit érnénk el, hogy az állam még kevesebbet költene (ahogy történik ez most is), azaz tovább romlana az állami ellátás, ez pedig gyakorlatilag már egy kasztrendszert szül.
2023. szept. 3. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 2*Sü ***** válasza:
53%

Nem.


Az egészségügy nem magánügy, hanem közügy. Társadalomban élünk, ezer szállal függünk egymástól. A munkaadónak nem mindegy, hogy a munkavállalója felépül-e egy betegségből, mennyi idő alatt épül fel, milyen mértékben épül fel. A munkavállalónak sem mindegy, hogy a főnöke felépül-e egy betegségből. Egyszerű állampolgárként sem mindegy, hogy a fodrász mennyi ideig zár be betegség miatt, ami nyilván függ attól, hogy milyen egészségügyi ellátást kap. Hogy ők esetleg nem tudják kifizetni a szükséges minőségű egészségügyi ellátást, arra nem mondhatom, hogy az ő bajuk, mert az én bajom is, meg a te bajod is.


Az emberek jelentős része – megkockáztatom a többsége – nincs tisztában azzal, hogy mik egy-egy egészségügyi szolgáltatásnak, ellátásnak a költségei. Ha tisztában van is vele, nem biztos, hogy úgy érzi, megéri ezt az árat. 25 évesen nem fogsz elkezdeni gyűjteni mondjuk egy érszűkület miatt szükségessé vált bypass műtétre. Hiszen hol van az még, neked semmi bajod, és el is akarod hinni, hogy ilyen problémái másoknak van, nem neked. 40 évesen már lehet, hogy tudatosul benned, hogy te is érintett lehetsz, de onnan elkezdeni összekuporgatni milliókat az öregkorodra, nos azt kevesen engedhetik meg maguknak. Mindig fontosabb lesz ennél a villanyszámla befizetése, az új mosógép megvásárlása, a nyaralás, Julcsikának az esküvője, vagy éppen a nagyobb képátlójú tévé vagy az új autó. Igen sokan jutnának el oda, hogy mikor ténylegesen szükségük lenne egy költségesebb egészségügyi ellátásra, akkor úgy állnak ott, hogy nincs hozzá elegendő megtakarításuk. És hangsúlyozom, ez nem az ő bajuk, hanem az én bajom is és a te bajod is, meg persze a nemzetgazdaság baja is.


Pont ezért vált állami feladattá az egészségügy, mert önfenntartó módon bajosan működne. Az állam kényszerrel beszedi a pénzt erre, akkor is, ha perpillanat nem akarod, majd mikor ténylegesen szükséged van az egészségügyi ellátásra, sőt akár az életed is múlik rajta, akkor végső soron mégis hálás leszel, hogy az, hogy megkaphatod-e ezt a szolgáltatást, az nem attól függ, hogy mennyi pénz van a zsebedben és a bankszámládon.


Nota bene, számos olyan dolog van, amire az emberek önként nehezen áldoznának pénzt, de a hiányukat mégis megszenvednék. Számos olyan dolog van, ami fontos, szükséges a társadalom egésze szempontjából, mégsem lehet piaci alapon működtetni. A rendőrség, a tűzoltóság, a kulturális intézmények, a közlekedési infrastruktúra (az autóutak építésétől, az útburkolati jelek felfestéséig).


~ ~ ~


El tudnék azért képzelni egy piaci alapon működő egészségügyet is. De ehhez olyan szintű egészségtudatosság (és betegségtudatosság) kellene, amitől igencsak messze vagyunk. Ugyan a szubjektív tapasztalatom az, hogy az elmúlt mondjuk 30 évben az emberek egészségtudatossága sokat fejlődött bizonyos társadalmi rétegekben, de a társadalom nagytöbbsége még messze nem áll ott, hogy takarékoskodni tudjon/akarjon a saját vagy a családja egészségügyi ellátásának finanszírozása céljából.


~ ~ ~


Lehetnek kevert rendszerek is. Pl. létezik olyan lehetőség, hogy magát az egészségügyi szolgáltatást piaci alapon működtetik magáncégek, de a költségek kifizetéséhez hozzájárul az állam a befolyt adókból (mondjuk valamiféle normatív támogatás formájában). Tulajdonképpen valami hasonló működés van ma is. Ezzel szemben a kritikám az, hogy egy cég nyilván profitorientált lesz, az állam meg nem. Az állam maximum azért rosszabb gazda, mert sok folyik el a bürokrácia működtetésére. De ennek nem az egészségügy piaci alapra helyezése lenne a megoldás, hanem tessék kérem az államnak megtalálni az egészségügy működtetésének költséghatékony módját.


Nyilván az állam igyekszik csökkenteni a nagyobb kiadásokat. Ez eddig rendben is van, ha az nem a szolgáltatások minőségének a csökkenésével jár. Pont az adja az állam létének és az adók beszedésének az egyik létjogosultságát, hogy nem rentábilis, de szükséges működéseket biztosítson.

2023. szept. 3. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

8-as


Kár ilyen hosszú monológ szöveget írni, mert 10-ből max2 ember ha elolvassa... xD Ez a Gyakorikérdések, nem egy értelmiségi páholy.. :D

2023. szept. 3. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
6-os Még te is lehetsz hajléktalan vagy munkanélküli úgyhogy szépen kérjél bocsánatot az embertársaidtól.
2023. szept. 3. 20:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!