Magyarország egy kapitalista, jóléti állam?
Hiszen 34 éve nem vagyunk szocialista, szovjet társadalom alapján berendezkedett ország.
Ha valaki úgy gondolja, hogy nem vagyunk jóléti állam, fejtse ki!
"Jóléti állam" szerintem annyit jelent hogy jó bérek, oktatás, egészségügy, infrastruktúra, sok bérlakás, stb. van.
Ehelyett Magyarországon "munka alapú társadalom" van, amit lehetne csicskáztatás alapú társadalomnak is nevezni.
A csicskáztatók jachtoznak az adrián mi meg dolgozunk.
#12: "Nics teljesen kapitalizmus, vegyes gazdaság van, tehát az állam valamilyen szinten beavatkozik a folyamatokba."
Teljes kapitalizmus csak az USA-ban van, a nyugat-európai államokban az állam valamilyen szinten beleavatkozik a folyamatokba (pl. állami nyugdíjrendszer, egészségügyi ellátás, oktatás).
Kérdező: nem voltunk szovjet társadalom alapján berendezkedett ország, legfeljebb az 50-es években, meg is lett 56-ban az eredménye.
14-es köszönöm a választ. Mindenkiét.
Erre reagálnék: "Kérdező: nem voltunk szovjet társadalom alapján berendezkedett ország, legfeljebb az 50-es években, meg is lett 56-ban az eredménye." 56-ban nem éltem, a szüleim igen, illetve amúgy is ismerem a szitut és a szülők is meséltek dolgokat.
Jómagam amúgy a 70-es évek első felének szülötte vagyok, amire én gondoltam szovjet alapú berendezkedésnek, az az, hogy a gyerekkoromban nálunk is minden állami kézben volt, minden cég "vállalat" volt, minden gazdasági dolgot az állam irányított. Ezt privatizálták vissza a 89-es rendszerváltás utáni években.
#15: "minden állami kézben volt, minden cég "vállalat" volt, minden gazdasági dolgot az állam irányított."
Ezt inkább "szocialista" berendezkedésnek hívnám, azzal a megjegyzéssel, hogy nem volt minden állami kézben, nálunk korlátozott feltételekkel létezett magánszektor is ("maszekok"), nem csak vállalatok voltak, hanem mezőgazdasági nagyüzemek, háztáji gazdaságok, szövetkezetek, kisiparosok is (vállalat a kapitalizmusban is van, lásd company, corporation) és, bár a gazdaságban alapvetően központi irányítás volt, a 69-ben bevezetett "új gazdasági mechanizmus" szabadabb kezet adott a vállalatoknak abban, hogy mit és mennyit termeljenek a piaci viszonyoknak megfelelően, akár saját (még külföldi) piacok felkutatásával is, valamint az árakat (és a béreket) is a kereslet-kínálathoz igazították. 1982-től voltak GMK-k, (gazdasági munkaközösségek) is, egyfajta pjt-k (polgári jogi társaság) amelyet magánszemélyek hozhattak létre. Ilyenek a "szovjet alapú berendezkedésben" tudtommal nem voltak.
" Ezt privatizálták vissza a 89-es rendszerváltás utáni években."
Igen, az ún. "rablóprivatizáció" során, leginkább azok, akik még a szocialista rendszerben kiépített kapcsolati tőkéjük révén szinte fillérekért vagy kedvezményes (sokszor vissza nem térítendő) hitelekkel jutottak ezekhez. (A dolgozók volt, hogy kaptak részvényeket a privatizáció során, amit legtöbbször nyomott árakon el is adtak spekuláns brókereknek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!