Magyarországon miért nem hozott a Protestantizmus olyan kapitalista, gyarmatosítási, ipari előretörést, mint Nyugaton?
Magyarországon is viszonylag hamar megjelentek a különféle protestáns egyházak (evangélikus, református, unitárius) akárcsak Nyugaton, de itt valahogy nem hozott ilyen kulturális változást, még a 18. századra se, amikor sikerült kiűzni a törököt.
Van három lényeges különbség a katolikus és a protestánt felfogás között ami Nyugaton az Újkorban ilyen változásokat hozott:
1. A katolicizmus szerint az élet célja az élet élvezete Isten törvényeinek határain belül. A protestantizmus szerint az élet célja a munka, a vagyon felhalmozása, és a tartalékolás ínségesebb időkre. A katolikus azért dolgozik, hogy megéljen, a protestáns azért él, hogy dolgozhasson.
2. A katolicizmus szerint az ember szimbiózisban él a természettel, afféle "bölcs öregapó" szerepben vigyáz a világra Isten által kapott eszével és fenntarja a természet rendjét. A protestantizmus szerint Isten azért teremtette a világot, hogy annak minden erőforrása az embert szolgálja, az ember uralma alá hajtsa a természetet.
3. A katolicizmus a szegénységet erénynek tartja, mert a szegény ember hamarabb meglátja a Mennyországot, és a kamatot is tiltja, ami gátolja a fejlett bankrendszer és a kapitalizmus kialakulását. A protestantizmus viszont a gazdagságot tartja erénynek, úgy gondolja minél több pénzt szerez valaki, annál jobban szeretheti Isten, hogy ilyen vagyonnal áldotta meg.
Angliában, Hollandiában, Amerikában ez a protestáns gondolkodásmód segítette őket, hogy kifejlesszék a kapitalizmust, hatékonyabbak gyarmatosítsanak, mint a spanyolok, portugálok, és elhozzák az ipari forradalmat.
Magyarországon és Erdélyben viszont úgy tűnik a protestantizmus inkább a katolicizmushoz konvergált, manapság sincsenek olyan éles életfelfogásbeli különbségek egy magyar katolikus, református, evangélikus, vagy unitárius között, mint Nyugaton, hanem inkább a fent említett három hazai protestáns egyház afféle "katolikus-light" vallássá vált.
"A katolicizmus ... a kamatot is tiltja"
Ezt pl. honnan veszed?
Pont azért amit a végén írtál. Magyarországon a protestantizmus teológiája elterjedt, de az életfelfogás nem, jó a "katolikus-light" hasonlatod.
Gondolom azért, mert déliesebb nép vagyunk, mint pl. az angolok, hollandok, itt is inkább a lustizás meg a hedonizmus az erény a munka és a spórolás helyett.
Nézd meg hány ember veszi meg hitelre a telót, megy minimálbérből meg kölcsönből wellness-ezni. Egy magyar református élete annyira katolikus mint egy mexikóié vagy délolaszé.
Azért nem hozott, mert a nyugaton se az hozott.
A szétválás a nagy pestisjárványok idején történt. Mégpedig úgy, hogy a sok halott miatt erős munkaerőhiány keletkezett. Erre nyugaton válaszképpen nagyobb lehetőségeket kaptak a parasztok, iparosok, általában a termelő réteg. Keleten viszont nagyobb megszorítást, központosítást kapott. Ennek eredményeképpen nyugaton nagyobb érdek fűződött a fejlesztéshez (mert a fejlesztőé maradt a haszon nagyobb része), keleten meg a meglévő állapot (hatalomkoncentráció) volt,amihez nagyobb érdek fűződött, így ott szépen elsorvadt ez az igény, utána a képesség is. Közben volt egy és más még, de ezt a kezdeti szétválást ötszáz év utánmostanában éppen fokozzuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!