Miért állítja a kormány, hogy sikeresek az infláció elleni intézkedések, mikor egyáltalán nem látszanak a gyakorlatban?
Az infláció nem az árak nagyságát, hanem azok változásának mértékét jelenti, ezért is százalékban határozzuk meg.
10%-os éves infláció arra utal, hogy az idei árak átlagosan 10%-kal nagyobbak, mint tavaly.
Így ha csökken az infláció, az azt jelenti, hogy az árak növekedése lassul, kisebb méreteket ölt, mint addig.
A konkrét árcsökkenés a defláció lenne.
Ahogy 1-es írta, az infláció az ár EMELKEDÉSE, az infláció csökkenése csak azt jelenti, hoyg nem emelkedik továbbra is ugyanolyan mértékben.
Most havi inflációs adatokat szoktak figyelni. Vagyis hogy a most májusi árak a tavaly májusihoz képest 21,5%-kal nőttek, júniusban már 20,1% volt, júliusban 17,6%-kal.
Ez nem azt jelenti, hogy csökkennek az árak, hanem hogy tavaly már ilyenkor kezdtek emelkedni és az egy éves újabb emelkedés már kisebb hónapról, hónapra. Lassul az áremelkedés.
Ez azt se jelenti, hogy ne csökkenne az ár vagy hogy bizonyosan most is emelkedne. Hiszen látható sok terméknél, hogy most olcsóbb, mint fél éve volt.
Az áremelkedés egy görbe szerint emelkedett és ha most alacsonyabb valaminek az ára, mint februárban, attól még magasabb, mint tavaly augusztusban volt. Így van infláció, lehet, hogy az 8-10%, mert ennyivel drágult, de pár hónapja ugyanez a termék még sokkal többe került.
A trappista sajt jó példa, nem volt árstopos termék. Tavaly februárban kilója 3000-4000Ft volt (akciósan kevesebb, minőségtől függően meg drágább). Ment felfelé az ára és tavaly ősszel már bőven 5000Ft körül volt vagy felette, decemberben volt 8000Ft is kilója. Aztán kezdett csökkenni az ára és most többe kerül, mint tavaly februárban, de kevesebbe, mint decemberben. Tehát van infláció a sajt árában ha a júliusi adatot nézed, te kisebb mint ha a májusit nézed és még kisebb lesz ha őszig haladunk előre. Mert akkor már magas volt a sajt ára és ahhoz képest ebben az évben már kevésbé drágult.
Majd lesz talán olyan pont amikor a havi összehasonlításban nem lesz infláció vagy negatív lesz - remélem - vagyis az egy évvel korábbi árhoz képest alacsonyabb lesz az ára átlagosan az élelmiszereknek. Ez várhatóan egy évvel azt követően lesz ahogy a legmagasabb élelmiszer inflációs havi adat volt látható. De ez sem azt fogja jelenteni, hogy mindennek csökken az ára, hanem hogy kicsit visszarendeződik az árszint.
Az intézkedések hatása látszik a gyakorlatban. Pont abban, hogy az árak forintban is csökkennek bizonyos termékeknél. De többségében maradni fog az emelt ár sajnos.
Azt ne várd hoyg jelentősen olcsóbbak lesznek az élelmiszerek, a piac nem így működik. Lesz olyan, mint amit írtam, a trappista sajt, hogy irreális módon emelt ára volt és az ment vissza, de általánosságban ha emelték valami árát és a vásárló kifizette, akkor az árcsökkenés már nem lesz jelentős. Olyan árak nem lesznek, mint 2 évvel ezelőtt, legfeljebb olyanok, mint tavaly ősszel.
A kormány intézkedései nélkül azonban vagy meg se történne vagy sokkal lassabban. Ez az eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!