Van rá némi esély, hogy az irreálisan magas általányt fizetők gázszámláik körüli botrányok miatt és ezeknek a további elkerülése végett visszatérhet az eredeti 2022 előtti rezsicsökkentés?
Olvastam néhány panaszt. De ott nem a szolgáltató volt a hibás hanem az ügyfél. Gyakori hogy rosszul van regisztrálva a fogyasztási hely és a szolgáltató a regisztrációs adatok alapján számláz. Például csak fűtő kazán van a nyilvántartásban de az ügyfél vízmelegítésre is gázt használ.
A két esetben másképp számolja a szolgáltató az egy hónapra járó rezsicsökkentett mennyiséget hőmérsékletfüggő részszámlázásnál.
Kérdező, ebből ezt a következtetést levonni, hát…
A felnőttek nagyon nagy részét gyámság alá kéne helyezni, mert nem képesek önállóan intézni az ügyeiket, jó döntést hozni.
Például, hiába van számlamagyarázat, nem értik a számlát. Sőt, azt sem tudják, melyik szolgáltató számláz nekik, és ahol eltér, nem tudják, hogy ki a területi engedélyes elosztójuk.
Még a gázszámlázás módjának nevét sem tudják. Te is átalánydíjat írsz. Átalánydíjazás azoknál van, akiknek nincs mérőjük.
Az átalánydíjon túl van havi mérőállás közlésen (diktáláson) alapuló havi elszámolás, és van évi egyszeri szolgáltatói leolvasáson alapuló 11 havi egyenletes részszámlázás, majd a leolvasás alapján éves elszámoló számla. Utóbbinak 2 változata van: a valóban havi egyenletes részszámlázás, és van a hőmérsékletfüggő havi részszámlázás.
Fogalmam sincs, hogy aki éves elszámoláson alapuló havi részszámlázást választ, miért választ hőmérsékletfüggő havi részszámlázást (jelleggörbe szerintit), de vannak, akiknek sikerül. Ők kerültek most olyan helyzetbe, hogy kapnak néhány magas számlát; ami majd a kb. egy év múlva esedékes elszámoláskor túlfizetésként mutatkozik, és visszakapják. Ha már valaki valamiért ezt választja, és fűt is gázzal, ezt nem szabad még fűtési időszak vége táján történő éves leolvasási időpont esetén sem választani, nem hogy fűtés nélküli időszak elején, pláne közepén történő éves leolvasáskor. Persze, ha tudja, hogy mivel jár, amit választott, nem csak behunyt szemmel, kikapcsolt elmével, rábökött.
Itt a 24. hu cikke: (ők is „átalánydíjat” írnak), és ott van piros betűkkel a „jelleggörbe” szó, aszerint számoltak utána, és aszerinti a grafikon a cikkben: [link]
Ez sose volt jó választás, csak amíg kis eltérés volt a kedvezményes sáv egységára és a nem kedvezményes sáv egységára közt, nem „dudorodott” ki. Most, hogy 7-szeres körüli az egységár viszony, van sikítozás, könny meg káromkodás.
Aztán sokan „emelték a tétet” azzal, hogy nem jelentették be a szolgáltatóknak a gázfogyasztókat. Háromféle van: főző-, sütő készülék, háztartási melegvíz előállító készülék (lehet különálló, és lehet fűtésre is használt készülékbe integrált) és fűtésre használt készülék. Lehet bármelyik kettő, vagy akár a három együttese is.
Az, persze hogy furcsa néhány havi számlát szül, akár havi diktálónál, akár időjárás függő részszámlát választónál, ha csak fűtő gázkészüléke van bejelentve, de nyáron is használ gázt, mert a valóságban van gáztűzhelye is, és a háztartási melegvizet is gázkészülékkel állítja elő.
Az is számít, hogy az éves leolvasást választók közül (akár egyszerű egyenletes részszámlás, akár időjárásfüggő részszámlás) ki élt a két árváltozás (főként a rezsicsökkentés csökkentésekor történt nagy árváltozáskor) a felkínált bediktálási lehetőséggel, vagy a szolgáltatóra bízta a forduló időponti mérőállás becslést. A becslés akkor különösen rossz eredményt hozott, ha a készülékfajták sincsenek bejelentve.
𝐒𝐳ó𝐯𝐚𝐥 „𝐬𝐳𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐬é𝐭𝐥𝐞𝐧 á𝐥𝐭𝐚𝐥á𝐧𝐲𝐟𝐨𝐠𝐲𝐚𝐬𝐳𝐭ó𝐤” (𝐚𝐤𝐢𝐤 𝐧𝐞𝐦 𝐢𝐬 á𝐭𝐚𝐥á𝐧𝐲𝐝í𝐣𝐚𝐬 𝐟𝐨𝐠𝐲𝐚𝐬𝐳𝐭ó𝐤) 𝐍𝐄𝐌 „𝐚 𝐬𝐳𝐨𝐥𝐠á𝐥𝐭𝐚𝐭ó 𝐡𝐢𝐛á𝐣á𝐛ó𝐥 𝐟𝐢𝐳𝐞𝐭𝐭𝐞𝐤 𝐬𝐨𝐤𝐬𝐳𝐨𝐫 𝐬𝐳á𝐳𝐞𝐳𝐞𝐫 𝐟𝐞𝐥𝐞𝐭𝐭𝐢 𝐬𝐳á𝐦𝐥á𝐤𝐚𝐭”, 𝐡𝐚𝐧𝐞𝐦 𝐚 𝐬𝐚𝐣á𝐭 𝐫𝐨𝐬𝐬𝐳 𝐝ö𝐧𝐭é𝐬ü𝐤 é𝐬/𝐯𝐚𝐠𝐲 𝐡𝐚𝐧𝐲𝐚𝐠𝐬á𝐠𝐮𝐤 𝐦𝐢𝐚𝐭𝐭.
É𝐯𝐭𝐢𝐳𝐞𝐝𝐞𝐤 ó𝐭𝐚 𝐡𝐚𝐯𝐢 𝐞𝐠𝐲𝐞𝐧𝐥𝐞𝐭𝐞𝐬 𝐬𝐳á𝐦𝐥á𝐳á𝐬𝐬𝐚𝐥 𝐟𝐢𝐳𝐞𝐭𝐞𝐦 𝐚 𝐯í𝐳-, 𝐯𝐢𝐥𝐥𝐚𝐦𝐨𝐬𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐢𝐚-, 𝐟ö𝐥𝐝𝐠á𝐳 𝐬𝐳á𝐦𝐥á𝐤𝐚𝐭, 𝐦𝐢𝐧𝐝𝐢𝐠 𝐫𝐞𝐧𝐝𝐛𝐞𝐧 𝐯𝐨𝐥𝐭. 𝐌𝐨𝐬𝐭 𝐬𝐢𝐧𝐜𝐬 𝐠𝐨𝐧𝐝𝐨𝐦, 𝐧𝐢𝐧𝐜𝐬 𝐬𝐞𝐦𝐦𝐢𝐟é𝐥𝐞 𝐤𝐢𝐮𝐠𝐫ó ö𝐬𝐬𝐳𝐞𝐠ű 𝐠á𝐳𝐬𝐳á𝐦𝐥á𝐦. 𝐏𝐞𝐫𝐬𝐳𝐞, 𝐛𝐞 𝐯𝐚𝐧𝐧𝐚𝐤 𝐣𝐞𝐥𝐞𝐧𝐭𝐯𝐞 𝐚 𝐟𝐨𝐠𝐲𝐚𝐬𝐳𝐭ó𝐢𝐦 é𝐬 𝐧𝐞𝐦 𝐡ő𝐦é𝐫𝐬é𝐤𝐥𝐞𝐭𝐟ü𝐠𝐠ő (𝐣𝐞𝐥𝐥𝐞𝐠𝐠ö𝐫𝐛𝐞 𝐬𝐳𝐞𝐫𝐢𝐧𝐭𝐢) 𝐬𝐳á𝐦𝐥á𝐳á𝐬𝐭 𝐯á𝐥𝐚𝐬𝐳𝐭𝐨𝐭𝐭𝐚𝐦.
És a részedről „csak”-olt kormányinfós bejelentés, igenis, segít azoknak, akik nem képesek rendbe tenni a dolgaikat; ezt talán képesek igényelni. Eddig 2 hónapra elosztott részletfizetést lehetett kérni, a 12 havi nagy segítség. (Lehet, rosszul gondolod: ez a rossz számlázási mód választás miatt adódott néhány havi magas számla nem fog egész éven át adódni, a jövő évi leolvasás alapján készült elszámoló számlán többlet lesz. A részletfizetéssel elmarad ez a mostani nagy teher, eloszlik, mintha jó számlázási módot választottak volna.)
És az is segítség, hogy a rezsicsökkentés csökkentés óta akármikor, két leolvasás közt többször is lehet módosíttatni a havi részszámlás fogyasztás értéket. Előtte csak a szolgáltatói leolvasást követő 30 napon belül lehetett. Persze tudni kéne, hol tart: legalább a havi számla érkezésekor rá kéne nézni a mérőre, és annyit elolvasni a számlán, hogy milyen leolvasáskori mérőállástól számláznak, és hogy az addigi részszámlákon összesen mennyi van elszámolva.
/ Szerinted, a „szerencsétlen”, átmenetileg rosszul jártak közül, hány fogja rendbe tenni a dolgait: készülékbejelentés rendezése, megfelelő számlázási mód választása, a havi számlázott fogyasztás értékének módosítása), vagy csak élnek a 12 havi részlet kérésével, aztán egy év múlva megint meghökkennek?
Ott a linkelt cikk példája. A 24.hu-hoz fordult, feltételezhetően azt remélve, hogy országos botrány keveredik. A 24.hu becsületére legyen mondva: kielemezték és magyarázatot adtak. Erre hogyan reagált a panaszos: „azt mondta, perre megy a gázszámlája miatt.” Nem azonnal, számára megfelelő számlázási módot választ, nem módosítja (célszerűen: jelentősen csökkenti) a havi részszámlán elszámolt fogyasztásmennyiséget, hogy már a kiderült következő magas összegű számlák helyett alacsonyat kapjon. /
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!