Melyiket tartjátok valószínűbbnek az "állampapírban nem bízó" emberek esetében? Azt, hogy ezeknek az embereknek nincs semmi megtakarításuk, így nincs mit befektetniük, vagy valóban van megtakarításuk, de inkább nem állampapírba fektetik?
"Az állam nem egyenlő a fidesszel."
Jó a humorod. Ja, nem is.
"Az állam nem egyenlő a fidesszel."
Ez elég viccesen hangzik tekintve, hogy 1,5 évtizede a Fidesz van hatalmon és konkrétan az alaptörvényeinktől kezdve a választásokig mindent is is önmagára szabott át.
Tekintve, hogy most a kormány vizsgálatot tartott és kiderült, hogy csak 7 milliárd forintnyi pénze parkol a magyaroknak a bankszámlákon, ami elenyésző állami léptékben (érzékeltetésként, most csak a gépjárműbeszerzések értéke 190 milliárd), ez alapján minden valószínűség szerint főleg azokra a pénzekre hajtanak, amelyek már be vannak fektetve, de nem állampapírba.
Ezek az egyéb eszközökbe fektetett pénzek bizonyára azért maradtak a helyükön, mert még úgy is több hasznot hoznak az állampapírokhoz képest, hogy megfizetendő utánuk a nemrég megszorításként beiktatott plusz adó.
Tehát inkább a második eset a reális, a jelenlegi befektetésük továbbra is profitábilisabb az állampapírnál.
Mi lesz ennek a következménye?
Az egyéb befektetésekből származó nyereségek már kerülőúton fognak realizálódni, például a befektetők nyitnak külföldön bankszámlát, ahová a kormány keze nem ér el és amikor eladják a részvényeket, akkor arra a bankszámlára utaltatják a pénzt, így nem kell megfizetniük az adót, vagy olyan másik stabil eszközbe teszik, váltják át azonnal, ami után szintén nem könnyen behajtható az új adó.
Ez a megszorításként bevezetett új adó újra az adóelkerülést fogja erősíteni (a többi megszorításhoz hasonlóan) és azt a következményt, hogy a befektetésekből származó nyereség külföldön marad.
Mit kellett volna tenni?
Válsághelyzetben megszorítások helyett lazítani és könnyíteni kellene, hogy a vállalkozások lélegzethez jussanak. Ez jó lett volna a gazdaságnak és javította volna a morált.
Ezzel szemben sajnos már tavaly is kaptak egy erős megszorításként értelmezhető nagy kokit (fájdalmas fenyítési módszer régies elnevezése) a kisvállalkozók, most a megspórolt tartalékaikra is adót vetettek ki.
Miért fenik mégis a fogukat a lakosság csekély 7 milliárdjára is?
Mert ekkora a baj és annyira telhetetlenek, hogy még ennyit sem szívesen hagynak meg a lakosságnak, hogy szabadon rendelkezzenek vele.
ma 17:26
Ezt egy picit benézted, nem 7 milliárd, hanem 7000 milliárdnyi összegről van szó.
Az egyik hírben még 7 milliárdként olvastam, de akkor az elírás volt. Most, hogy írtad megnéztem több helyen és valahol már így írják, ezermilliárdnak.
Ennek ellenére továbbra is érvényes, hogy főleg a már befektetett pénzekre hajtanak, azokat akarják átterelni állampapírba, ezt el is ismerték. Az is, hogy a megszorítás nem jó irány és még az is, hogy nagy a baj, ha ennyire igyekeznek begyűjteni minden megmozgatható pénzt.
Az egyik hírben ezt találtam (24.hu):
"Korábban az MNB megvizsgálta, miért nem vesznek a magyarok állampapírt, és az egyik legfontosabb ok a megtakarítás hiánya volt. Akinek nincs legalább félmillió forintja félretéve, nem lép be erre a piacra."
Most akkor képzeld el, hogy van 450e ft megtakarításod. Az arra pont elég, ha hirtelen történne valami. Beázás, sürgőssé vált felújítás, kellhet a váratlanul elromlott helyett egy új háztartási gép, számítógép, drága javítás az autón, munkahelyváltás, stb.
Ezért nem fogod tartós befektetésbe helyezni.
Ezek szerint nagyon sok ilyen kis megtakarításból áll össze az a nagyobb összeg, amit összegeztek.
"Most akkor képzeld el, hogy van 450e ft megtakarításod. Az arra pont elég, ha hirtelen történne valami."
Azt tegyük hozzá, hogy ha 1-2 milliód van, azzal sem mész sokkal többre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!