Egyre többen vissza sírják már a Gyurcsány korszakot. Sokak szerint viszont az még rosszabb volt. Pontosan mi volt jobb és mi volt rosszabb Gyurcsány idején?
Még fiatal korú voltam amikor Feri hatalmon volt. De arra emlékszem, hogy annak idején mindenki el volt szállva magától rendesen. Mindenki elhitte, hogy simán úgy élhet mint egy német, ezért vették fel orrba szájba a hitelt pucér seggre, vették a luxus házakat, luxus új autókat, mentek a méregdrága nyaralásokra, stb.
Annak idején mindenki egyfajta "Amerikai álomban" élt, azt hitte neki minden is jár, neki meg cserébe nem kell tennie semmit egy átlagos hanyag proli munkán kívül semmit nem kell letennie az asztalra a jólétért. Egészen addig tartott az amerikai álom, amíg össze nem omlott a hitel rendszer a 2008/2009-es válság miatt.
Ezek az én emlékképeim.
Ahhoz képest én azt érzem, a mai magyarok nincsenek annyira elszállva maguktól igényekben, beérik a szarral is, vagy kimennek külföldre. Aki itthon marad, annak kifejezetten alacsonyak az igényeik.
Ti hogy éltétek meg a Gyurcsány korszakot? Mi volt jobb, mi volt rosszabb akkor mint most?
Az is szar volt csak másképpen. Akár meddig mennénk vissza itt folyamatosan szar több száz éve. Politikustól, oldaltól függetlenűl vissza mehetünk a rendszerváltozásig, végig szar volt, előtte meg fölleg.
Talán egyedül a rendszerváltás idejében 90-es évek eleje tünt biztatónak, de inkább csak azért mert az emberek tudatlanok, naivak voltak, és elhitték, hogy pusztán a rendszerváltás kimondása azonnal megváltoztat mindent.
Hát a munkanélküliséget pontosan nem tudom, most is van munkanélküliség csak most nincs nyilvántartva 3 hónap után. Régebben ezért is ment a rinyálás nagyban, hogy a sok ingyenélőt a dolgozók pénzén tartják el. Annak idején még a munkanélkülieknek és a kokeróknak is sokkal nagyobb igényeik voltak mint most.
A reálbérek nem tudom miért lennének most magasabbnak. Ez a fogyasztáson nem látszik. Annak idején a Balatonra kifejezetten a csórók mentek nyaralni és a diákok. Filléres szar pocsolya volt. Aki annak idején nem tudott legalább egy olaszországi álomnyaralást felmutatni, az ciki volt.
Azon kívül nem tudom miből volt az embereknek pénzük már kora huszonévesen családi kertes házra, autóra, átlag 2 gyerekre. A mostani 30 éves korosztálynak kicsit több mint fele eleve nem is tervez gyereket, mert nincs se hova, se miből, mert aki nem örökölt ingatlant az albérletben él.
Autó is jó már minden, csak guruljon.
Szerintem ez egy rettentő izgalmas kérdés, csak az a nehéz, hogy általában érzelmi és elvi alapon közelítik meg az emberek, emiatt nem igazán lehet róla jót beszélgetni, veszekedni annál inkább. Én őszintén szólva azt gondolom, hogy a különbség nem feltétlenül teljesítményben mutatkozik meg a két "rezsim" között, hanem külső körülményekben, kommunikációban és eszközökben.
1: A körülmények alatt azt értem, hogy Orbánéknak egy példátlan időszak jutott, amikor 10 éven keresztül különösebb gazdasági probléma nélkül tevékenykedhettek. Szerintem az igazi összevetés most jön csak, amikor tényleg egy válságon kell úrrá lennie Orbánéknak. Eddig nekem sok a deja-vu érzésem.
2: kommunikációban hatalmas a különbség. Gyurcsány arcbamászóan, és pökhendien kommunikált, míg Orbán patikamérlegen kimérve tolja a populizmust és felelősséghárítást. Gyurcsány simán kiállna bemondani, hogy meg kell szorítani a gatyát, aki nem tetszik mehet tüntetni a Kossuth térre. Orbán ilyet sosem tenne. Ő előadja, hogy mindenki minket támad, de a magyarok álljuk a sarat. A számok ugyanazok lesznek, de Gyurcsány magára húzza a népharagot, Orbán meg kiszervezte alvállalkozónak ezt a szerepet.
3: kicsit a kommunikáció specializációja, de eszközökben is komoly különbségek vannak. A cél ugyanaz, de más a tálalás. Gyurcsány simán kiállna adót emelni, Orbán viszont nagyon ügyel arra, hogy direktben a néptől ne vegyen el pénzt, és áttételesen csinálja (tranzakciós illeték, szektoradók, megtakarítás szocho, stb).
Amúgy ha tisztán a számokat nézzük, szinte semmilyen komoly kiugrást nem találni. Az államadósság annyi, mint Gyurcsányéknál volt a válság idején. Az infláció annyi, mint a Bokros-csomag után. A reaálbér-csökkenés is az előző válságot idézi.
Szerintem a végeredmény az, hogy egyetlen magyar kormány sem tud csodákat tenni, de szeretik elhitetni, hogy a különbség közöttük és a másik kormány kb a jó és a gonosz harca.
Hetesnél a pont.
Aki dolgozik stb, az nem sírja vissza, mert most háború ide, válság oda, megyünk nyaralni, minden tele emberekkel.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!