Magyarországon azért növekednek az albérletárak mert egyre nagyobb a fizetőképesség és ez azt jelenti egyre magasabb az életszínvonal?
Budapesten már lassan drágább az albérlet mint Bécsben, nyilván nem véletlenül. Mert már lassan a bérek is meg a munkalehetőségek is jobbak. És csak mennek felfele robbanásszerűen, nem tudsz már olyan árat kérni egy garzonért sem amit ne fizetnének meg.
Gyurcsány idején a válságban csökkentek az albérletárak, most növekednek. Ez azt jelenti, hogy a Fidesz jól kezeli a válságot és a magyaroknak egyre több pénzük van, egyre nagyobb a fizetőképességük, tehát egyre jobban élnek úgy összességében még a háborús helyzet ellenére is?
"Ez nem hivatalos statisztika, csak hasraütés. Az ingatlan és albérletárak jelzik a lakosság valódi fizetőképességét"
. Utóbbi kijelentés tényleg "hasraütés".
"Az elméleted ott bukik meg, hogy az albérletárakat a kereslet/kínálat határozza meg."
. Ebből nagyjából ki is derül, hogy meddig figyeltél közgazdaságtan előadáson.
Már ha volt ilyenben részed.
Nem, nem a kereslet/kínálat határozza meg az árat. Legfeljebb tiszta versenyben, ami csa ka tankönyvekbe létezik.
Jössz azzal, hogy Gyurcsány idejében mennyi volt egy albérlet: ja, csak akkor a tipikus albérlő kivett egy lakást, és röhögtünk azon, hogy milyen igénytelen csóró, aki csak egy szobát bérel. Ma meg már utóbbi a tipikus.
"Budapesten a nettó 500 kb az átlag fizetés"
Egyérszt 422 volt a nettó a legutóbbi statisztika szerint, másrészt az átlagot torzítják a nagyon jól keresők, a mediánbért kell nézni, ami alacsonyabb ennél.
Na, kíváncsiságból olvasgattam picit. Én 2005-ben mentem egyetemre albérletbe, és kíváncsi voltam, mi változott arányaiban mostanra.
2005-ben a bruttó medián bér 137 ezer körül volt, ez nettóban úgy 70 ezret jelenthetett 2005-ben. Most a medián bér nettóban úgy 295 ezer Ft ez úgy bő 4x-es különbség. A 2005-ös nettó minimálbér 38 000 volt, a mostani 158 000. A négyszeres különbsés itt is pipa.
2005-ben Szegeden egy kvázi belvárosi garzon 30k + rezsiért volt bérelhető. Most úgy 130k ugyanez. Tulajdonképpen pont ugyanott vagyunk, ahol 2005-ben: egy minimálbéres ember csak lakbért keresi meg, a medián keresetűnek kb 50% megy el lakbérre.
Ami kérdés, hogy mire elég a maradék 50%. Ha kenyérben nézzük, akkor a kenyér átlag ára 173 Ft volt 2005-ben, 2022-ben 673 ft, azaz nincs változás - és ez amúgy arányaiban igaz az élelmiszerekre. A benzin 225 ft volt 2005-ben, most cirka 600, ebben csak 2.5x-ös az emelkedés, szóval benzin terén jobban élünk most, mint 2005-ben.
Amit én látok, hogy kb ugyanúgy élünk, mint 2005-ben, csak a pénzünk inflálódott el azóta :). Szóval végső soron szerintem a Fidesz nem is vitte nagyon hátra, de különösebben előre sem az országot. Csak business as usual.
Kérdező egy kicsit nézz utána a közgazdaságtan alapjainak. Tényleg. Mert önmagában az, hogy a "kereslet és a kínálat határozza meg az árat" még nem teljes. Az ára kereslet és a kínálat egyensúlya, de azt nagyon sok dolog befolyásolja.
Ingatlan esetén kínálati oldalon meghatározó, hogy mennyibe került az ingatlan, és főleg, hogy a befektetett pénzösszeg alapján mekkora hozamot vár el a lakás tulajdonosa. (Igaz, ez a számolás már túlmutat a közgazdaságtanon) Ez megmutatja azt a minimumot, amiért megéri kiadni az ingatlant albérletbe. Mivel most általánosságban emelkednek a kamatok, emelkedik az elvárt hozamszint is, ami emeli az albérletárakat. Közvetlenül is (befektetési céllal vásárolt ingatlanok esetén) és közvetetten is.
A keresleti oldal ebben az esetben "rugalmatlan", ami azt jelenti, hogy a "jószágnak" - jelen esetben az albérletnek - nincs igazán helyettesítője, és lemondani sem tud (vagy akar) a vásárló erről. Magyarán lakni márpedig kell valahol. Emiatt az új egyensúlyi ár magas lesz.
Visszafordítva konyhanyelvre: a bérleti díjak emelkedését az elvárt hozamok emelkedése okozza, amit a magas infláció és a magas kamatkörnyezet emelt meg. Az állampapírokra ígért magas hozam szintén emeli a lakáskiadásból várt hozamot. Keresleti oldalon az emberek bérbeveszik magasabb áron is a lakásokat, mert muszáj lakniuk valahol, és inkább másra költenek kevesebbet.
#26: akkor viszont legyünk korrektek, és vegyük figyelembe, hogy a "teljes munkaidőben alkalmazásban állók" és a "legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél" fizetett bért nézik:
Úgyhogy ha a teljes képet néznénk még az is lehet, hogy levelé vinné az átlagot az egész.
25-as
Professzor úr! Akkor magyarázd már el, hogy pár évvel ezelőtt, amikor még 1-2% volt az alapkamat, akkor az "elvárt hozam" az albérletek esetén miért volt sokszorosa a kamatoknak? Mert hogy az volt. Vagy ez már visszafelé nem működik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!