Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Törekszik a kormány az Erasmus...

Törekszik a kormány az Erasmus helyzet megoldására, vagy nem érzékeli?

Figyelt kérdés

2023. júl. 11. 09:48
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
78%

#8


Hát persze.

Csakis a nemzetért való tenniakarás miatt kapaszkodnak úgy azokba a székekbe a pártkatonák mint a nagykabátjukba.

2023. júl. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
82%

"Az egyetemeket alapítványok működtetik, az alapítványok állami tulajdonban vannak továbbra is. Semmiféle milliárdokat nem lehet lenyúlni velük."


Az alapítványnak alapítói vannak, nem tulajdonosai. Egyrészt, másrészt pedig a kuratórium dönt a vagyon felett minden tekintetben. Megüresedett kuratóriumi hely betöltéséről a kuratórium tagjai szavaznak. Az államnak legjobb tudomásom szerint csak jelölési joga van. Innentől kezdve az állam nem fér hozzá az alapítvány vagyonához, nem szólhat bele annak működésébe, nem vétózhat, nem módosíthat semmit sem. Mintha lenne egy házad, amin nekem és általam kiválasztott utódaimnak örök érvényű haszonélvezeti jogom lenne.

2023. júl. 11. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
17%

#10 "És ha minden maradt úgy, ahogy volt, akkor miért volt erre szükség? És miért kellett tönkre tenni emiatt az Erasmus-kapcsolatokat?"

Mivel nem közvetlenül állami fenntartásban van mások a pénzügyi lehetőségei az alapítványi fenntartású egyetemeknek.

Az volt a gond, hogy nem jól működnek a magyar egyetemek. Megnézték hogyan működnek azok a nyugati egyetemek amik "jól működnek" és azt látták, hogy azok ehhez az alapítványi fenntartáshoz hasonló rendszerrel működnek. Hát itt is megcsinálták.

A különbség az, hogy egy állami fenntartású egyetemet kötnek azok a szabályok amik az állami intézményekre vonatkoznak és egységes bérezés van. Ennek következtében nehezen tudnak olyan oktatókat szerződtetni akik éppen csak óraadóként vennének részt a felsőoktatásban 1-2 félévben, de a tudásuk, az éppen elért sikerük vagy gazdasági, egyéb tapasztalatuk fontos lenne a hallgatók számára, emelné az oktatás minőségét. Az alapítványi rendszerben tudnak eltérő bérezést adni és így olyan gazdasági szereplőket is meg tudnak hívni vendég előadónak aki a saját munkájában egy nap alatt többet keresne mint amit neki az egyetemi munkáért egy állami egyetem egy hónapra tudna fizetni még akkor is ha teljes állásban dolgozna és nem csak heti 1-2 előadást tartana meg.

Rugalmasabb rendszer, a hallgatókat kiszolgáló rendszer alakítható ki és az oktatók nem azért lesznek ott mert nem tudnak máshová menni, hanem mert keresnek is annyit, hogy a kiemelkedő oktatói munkát elvárhassák tőlük a diákok is.

Az Erasmus kapcsolatokat nem a kormányzat tette tönkre. Egy teljesen jogtalan lépése volt ez annak a bizottságnak ami így döntött. Az első héten bemutatták, mennyire nevetséges az indok amivel a programok felfüggesztését magyarázták és bemutatták, hogy nyugat-Európa minden országában a vezető, állami tisztséget is viselő politikusok mindenhol ott vannak az egyetemek, alapítványok vezetésében.

Ugyanazon szervezet szinte ugyanabban az időben adott ki nyilatkozatot arról, milyen jól is végzik az Erasmus keretében a munkájukat azok az egyetemek amik alapítványi fenntartásúak lettek, milyen jó az együttműködés, az elszámolások, a programok lefutása, szervezése általuk, és aztán arról, hogy ez a fenntartó váltás mennyire nem biztonságos mert hogy vezető politikusok vannak az alapítványok vezetőségében. vagyis saját magukat cáfolták meg pár perccel korábban kiadott nyilatkozatukban.

Ez egy szimpla politikai döntés volt, valamelyik barom kitalálta, hogy majd a magyar egyetemisták a kormány ellen fognak fordulni ha nem lesz lehetőségük az Erasmus-szal tanulniuk más egyetemeken.

2023. júl. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
39%
2023. júl. 11. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
75%

#13

A "jól működő" egyetemek kuratóriumainak jól fizetett tagja pártkatonák, vagy független szakemberek?

2023. júl. 11. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
39%

#13

Nem vitatkozok Veled, mert nem értek eléggé hozz, bár szívesen tenném.

Így csak jelzem, hogy nagyon sok kiváló egyetemi ember máshogy látja az alapítványosítás problémakörét, mint Te.

Azt biztosan tudom, hogy volt olyan egyetem, ahol trükközésekkel sikerült csak megvalósítani az átállást.

2023. júl. 11. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Mi vagyunk a megfejtés. Ti és mi. Ti meg fogtok szólítani minket. Mi és ti nagy csapat leszünk. Ez a megoldás. Nyugodtan töprenghettek, mégis: ez a megoldás. Ti vagytok a profik, ti tudtok értelmes részeredményekkel lehengerelni minket. Mi veletek vagyunk, nem kell szabadkoznotok, elég, ha szívből jövően őszinték vagytok, és nem vagytok restek beavatni minket a futó tényekbe, világosan és egyértelműen jelezve, milyen segítséget vártok tőlünk. Szóban ÉS írásban, mert a szó elszáll, az írás megmarad... Minden bölcsesség a birtokotokban van, innentől rajtatok áll, hogy használjátok-e.
2023. júl. 11. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!