Sokaknak mi a problémája, azzal,hogy az oktatást kicsit a szolgáltatás jellegűvé akarják tenni?
Nyilván, a státusztörvényben azért vannak problémás részek, mint a vezényelhetőség,hosszú felmondási idő.
De, ezeket leszámítva nincs vele nagy baj.
Én, amikor pályakezdő voltam, a 2010-es években nem volt ám könnyű pályakezdő diplomásként elhelyezkedni, sokkal nehezebb volt, mint most.IT szoftverüzemeltetőként kezdtem, az egy szolgáltatás volt.Alá kellett vetnem magamat a megbízó akaratának, mivel gyártástámogató rendszerekről volt szó, ügyeleti rendszer volt.Felhívhattak hajnali 3-kor vagy vasárnap is, beosztás tervezésétől függően.
Az oktatás is egy szolgáltatás, csak eddig a megbízók nagyon nagy keretet engedtek a szolgáltatást végzőnek.Eddig nem volt értékelés, ellenőrzés is csak alig.
A szolgáltatás színvonalán pedig emel az értékelés, visszajelzés.
Én azt a felfogást sem értem,hogy a pedagógusokat piedesztálra emelik, mintha különbek,többek lennének, mint a többi diplomás.Pedig, nem azok.
Ha tetszik ha nem, ők a szolgáltatást végzők és az lesz amit a megbízók akarnak.
Yep, az oktatás szolgáltatás, csak marhára nem olyan, mint az IT üzemeltetés. Surprise: amellett, hogy főállású fejlesztő vagyok, részmunkaidős oktatással is foglalkozom.
Teljesen más meló IT szolgáltatást vinni, és más az oktatás. Utóbbit nem lehet "jó, gyorsan lenyomom" alapon csinálni. Nem viheted be a terembe a frusztrációidat, a saját hülyeségedet, cserébe figyelned kell az összes diákra, motiválnod kell őket, figyelmesen meghallgatni minden kérdést, és a századjára is feltett leghülyébb kérdésre is türelmesen és a hallgatót bíztatva kell válaszolni. És akkor ez "csak" felnőttoktatás.
A közoktatásban meg még ott van az a plusz, hogy a jövőről szól. Felnőttoktatásban mi történik? Legfeljebb lehúznak, hogy tulajdonképpen nem oktató, hanem egy idióta vagy. Nade ezt egy gyerek nem tudja felmérni! Extra felelősség, extra odafigyelés, extra türelem. Hatványozottan.
Részemről maximálisan kiállok amellett, hogy a pedagógusoknak igenis jár a milliós kezdőfizu. Egy óvónő, tanító, tanár egyetlen problémája az életében a tanítás legyen. Ne álljon frászban attól, hogy miből fog megélni.
Amúgy meg a szülők is hülyék: mind meg van győződve arról, hogy a kis purdéja a világ legügyesebb legokosabb legtündibündibb csemetéje (persze, szülőként ismerem is ezt az érzést, hogy az én ivadékom a leg-leg-leg); aztán amikor a nevelő/óvónő/tanító/tanár meg elmondja, hogy kedves szülő, a gyerek lusta, és kéne tanulnia, akkor meg a tanár a hülye, hogy mér' buktatja meg, meg egyébként is minek ezt meg ezt megtanulni.
Oké, aláírom, a fideszes NAT nem segít egyik pedagógusnak sem az érvelésben, ez tény. Viszont a tanár ettől még szakember marad, és meglátésom szerint a szülőnek inkább partnert kellene látnia a tanárban, különösen akkor, amikor a gyerek problémáira próbálja meg felhívni a figyelmet.
A státusztörvény kilúgozza a maradék emberiességet is az oktatásból, ami különösen egy olyan helyzetben öngól, amikor tanárhiány van, és minden száz friss tanári diplomás közül egy-kettő marad a pályán. Szerencsés esetben Magyarországon.
De ha már piac. Tudod mi történik a piacon, ha nincs képzett munkaerő? A munkáltatók elkezdik egyre fényesebbre nyalni a maradék fenekét, különösen, ha egy a pedagógusi pályához hasonló, magas szakértelemmel és hozzáadott értékkel bíró szakmáról van szó.
"amig otthon éltem ... hogy a fenébe történhet...?"
Úgy, hogy te is leszartad, hogy mi lesz itt, inkább leléptél...
D-Mano
Hetet-havat összehordasz.
"mi történik a piacon, ha nincs képzett munkaerő? A munkáltatók elkezdik egyre fényesebbre nyalni a maradék fenekét, különösen, ha egy a pedagógusi pályához hasonló, magas szakértelemmel és hozzáadott értékkel bíró szakmáról van szó."
Így van.
"ha ilyen ocsmány a szolgáltatás, akkor ne is legyen"
Jó, ne legyen. De attól még tankötelezettség továbbra is lenne. Akkor hogyan oldanák meg a tömegek? Otthonoktatással? És akkor minden második szülő otthon maradna a gyerekkel, vagyis annyival kevesebb lenne a munkaerő mindenhol? Vagy hogy?
"Eddig nem volt értékelés, ellenőrzés is csak alig."
Akkor az eddigi intézményen belüli önértékelés, a tanfelügyelet és a portfólió+minősítés is csak egy vicc volt, ugye? Ennyire komolyan vehető a kérdésed, gőzöd sincs a témáról. Már eddig is rendszeresen vegzálták a fent említett értékelések során az akár évtizedes tapasztalattal rendelkező, a diplomájukért (diplomáikért) évekig tanuló embereket, akik csak szeretnék nyugodtan végezni a munkájukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!