Okoskák ha olyan rossz a költség vetés olyan rossz itthon minden akkor hogyan tud a forint jelentősen erősödni az 💶, USD,Chf-hez képest?
Úgy kérdező, hogy bár a központi költségvetés, a gazdaság és a monetáris politika fontos összefüggésben állnak, de attól még nincs köztük egyenes korreláció.
Például most nem azért erősödik az árfolyamunk, mert egyre jobb helyzetben van a gazdaságunk, vagy mert olyan jó a költségvetésnek, hanem mert írtózatosan magas nálunk a jegybanki alapkamat az infláció leszorítása érdekében.
Ez viszont csak a pénzpiacon okoz nekünk "fellendülést", a beruházások egyértelműen visszaestek, a gazdaságunk technikai recesszióban van már 3. negyedéve és ki tudja milyen versenyhátrányt szenvedünk el, ahogy egyre jobban tolódik az EU-s források érkezése és ahogy egyre többel tartozunk az oroszoknak (tudniillik fizetési haladékot kaptunk annak idején).
Nagyon egyszerű, a magyar állam horribilis pénzeket fizet ki kamat formájában mindneki számára, aki hajlandó forintban tartani a pénzét. Ez nem igazán jár semmi gyakorlati haszonnal, azok járnak jól, akik más valutában költik a pénzüket. A többieknek csak a költségvetési hiány és a tovább tüzelt infláció lesz ennek a pénzszórásnak a hatása.
A kormány rengeteg pénzt ad külföldi befektetőknek, hogy egy pénzügyi mutató kedvező képet fessen róla. Mivel ezzel a mutató elveszíti az eredeti információt, vagyis a gazdasági teljesítménnyel való korreláció, a kormány lényegében külföldi zsebek tömésével hamisít adatokat, hogy szavazókat tartson meg vagy szerezzen.
12: annyi haszonnal azért jár, hogy az energiát importáljuk, ezért nem mindegy mennyiért vesszük, mert ha sok forintot kell adni érte, akkor az drágít mindent, meglöki az inflációt
Ezért van az EU-rekord kamat, hogy a forint ne szálljon, de ez szégyen is egyben, hogy olyan állapotban van a gazdaság, hogy ennyi kamatot kell adni, hogy ne vigyék máshova a pénzüket.
A rossz, gyenge gazdaságokban kell magas kamatot fizetni, és minél jobb egy gazdaság, annál kevesebbet.
@13
Köszönöm a pontosítást! A más valutában költött pénzbe beleértettem mindent, amiért a folyamat valamely pontján valutában kell fizetni, így az energia és az IPhone, valamint hasonló termékek árát valóban alacsonyabban tartja.
Persze ezzel a hazai termelők többsége veszít a versenyképességéből, amit nagyrészt szintén szeretett kormányunk ölt meg már így is.
16: te nem tudod értelmezni, hogy ennek az ára, hogy rekord kamatot kell fizetni a külföldieknek, aminek nagy ára van
Ott van a 7-es kommentben, hogy még Moldova is kevesebb kamatot fizet, mint mi.
"Idén a világ egyik legjobban teljesítő devizája lett a forint, ami mögött elsősorban az extrém magas, 18 százalékos magyar kamatszint áll."
Érted? Extrém magas kamatot kell adni, hogy erős maradjon a forint. Minél rosszabb egy gazdaság, annál nagyobb kamatot kell fizetni a külföldieknek, hogy ne vigyék el stabilabb helyre a pénzüket.
"A forint összeomlása miatt az MNB 18%-on tartotta a kvázi alapkamatot, ami most is csak 17%-ra csökkent. Csak hát ennek ára van, ez veszteséget termel a jegybanknak, ami végső soron a kormány (vagyis az adófizetők) fog kifizetni.
...
Az idei vesztesége akár 2.000 milliárd forint is lehet, aminek legalább egy részét (a törvény szerint az ötödét) a kormánynak ki kell majd fizetni jövőre. Hogy miből tervezte, az nem látszik még a költségvetésben.
Mivel magasak a kamatok, az állam is sokkal többet kell költsön az államadósságok kamataira, mint eddig."
De van miből úgye ezt is értitek??
Köszönöm nehéz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!