Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A mostani gödi és kiskőrösi...

A mostani gödi és kiskőrösi előválasztásokat elnézve 100% hogy a Fidesz újabb 2/3-dal (vagy többel) fog nyerni 2026-ban?

Figyelt kérdés

Állítólag a mostani helyzetben is az infláció ellenére is csak egyre növekszik a szavazótáboruk. A világ legstabilabb kormányai között tarják számon a magyar kormányt.

Akkor a balosok amúgy miben reménykednek? Nagyobb az esélye hogy megnyerjék az 5-ös lottót, minthogy a Fidesz leváltásra kerüljön a kövi 20 évben kb...


2023. máj. 20. 13:18
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

10-es, nem azt kell szabályozni, hányszor nyerhessen egy párt, hanem azt, hogy egyedül ne módosíthasson választási törvényt, se alkotmányt.


Ez minden igazi demokratikus jogállamban garantálva is van, más-más módszerekkel!


Elnöki rendszerekben azt is külön garantálják, hányszor lehet elnök valaki (pl. Macron ezért nem indulhat újra), és utána nem indulhat el megint.


Illiberális rezsimek ezt is meghackelték: oroszországban pl. elég volt, hogy kihagyott egy ciklust putyin, utána megint indulhatott. Mostanra pedig eltörölték a limitet...


Szóval ahol egyetlen párt alakítgathatja a szabályokat, amelyek keretében a politikai "meccs" zajlik, ott valami eleve nagyon-nagyon elcsúszott!


Nem létezik politikai erő a világon, amelyik, ha egyedül dolgozhat ki egy választási rendszert, ne úgy rakná össze, hogy neki azért kedvezzen a dolog - utána pedig ne folyamatosan a maga hasznára módosítsa.


Azokat a biztosítékokat, amelyek ezt megakadályozzák, "fékek és ellensúlyok rendszerének" nevezik a demokratikus jogállamokban. Ezek eltérő módszerrel, de mindig azt szolgálják, hogy fékezzék a hatalomgyakorlást, azért, hogy megmaradjon a demokratikus versengés és az ahhoz kapcsolódó esélyegyenlőség.


Amit te javasolsz, az is egy LEHETŐSÉG (bár szükségtelenül drasztikus), de egy illiberális rezsim pont attól illiberális, hogy pont az ilyen szabályokat tudatosan LEBONTJA, nemhogy újakat vezetne be.

2023. máj. 20. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
0%

"Nem létezik politikai erő a világon, amelyik, ha egyedül dolgozhat ki egy választási rendszert, ne úgy rakná össze, hogy neki azért kedvezzen a dolog - utána pedig ne folyamatosan a maga hasznára módosítsa."

Akkor miről is beszélünk?... Akkor minden kormányzó erő az egész világon illiberális?

Ha valaki valamit elrontott, akkor az nem a Fidesz, hanem akik előtte voltak kormányon, mert nem hozták létre a fékek és ellensúlyok rendszerét. Nem?

2023. máj. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Akkor miről is beszélünk?... Akkor minden kormányzó erő az egész világon illiberális?"


Nem, ez politikai kultúra kérdése is. Vannak nagy multú demokráciák, akár évszázados parlamentarizmussal a hátuk mögött, ahol ez nem is lehet kérdés (minden politikai oldal már a szocializációjában is demokratikus).


A posztkommunista országok nem ilyenek. Ezekben a volt szocialista országokban a 20. századi történelmük során mindenféle államforma volt, csak éppen demokratikus jogállam nem!


Éltek abszolutista monarchiákban, fasiszta és kommunista diktatúrákban - a jelenlegi politikai elitjük pedig a kommunista diktatúrában szocializálódott és maturizálódott (nem föltétlenül elveikben kommunisták, de reflexeikben a pártállami reflexeket hordozzák, még az antikommunisták is)!


Ezért nagyon fontos, hogy az ilyen országokban még stabilabb legyen a fékek és ellensúlyok rendszere (jó példa erre Románia, ahol az alkotmányt nem lehet érvényes és eredményes népszavazás nélkül módosítani - így bárki van kormányon, a néppel kell kiegyeznie!).


További biztosíték a kétkamarás parlament, a minél arányosabb mandátumkalkuláció (ami koalíciós kényszereket szül), illetve A KÉSLELTETÉS ELVE!


Pl. Görögországban, Bulgáriában és a térség néhány további országában egy alkotmánymódosítást vagy választási törvénymódosítást KÉT EGYMÁS UTÁNI PARLAMENT KELL MEGSZAVAZZA kétharmaddal, és csak azután léphet életbe!


Azaz nem lehet olyat csinálni, mint a fidesz, hogy egy évvel választások előtt változtatgatom a szabályokat az előnyömre. Ha változtatok a szabályokon, a következő választást még a régi szabály szerint rendezik meg, csak az azutánit rendezik az új szerint (ez azért hasznos, mert a hatalom így nem a pillanatnyi érdeke szerint alkot választási törvényt, hanem számol azzal a lehetőséggel is, hogy mi van, ha ellenzékben lesz, mire életbe lép!).


Abban igazad van, hogy a magyar rendszerben eleve gyenge volt a fékek és ellensúlyok rendszere - ugyanakkor a Fidesz felelőssége, hogy a maradékát is lebontotta!


Mondjuk úgy, hogy 50-50%-ban felelős a Fidesz és az összes többi, 2010 előtti párt. Legalább 50% a Fideszé, hiszen ők törölték el a meglévő fékeket és ellensúlyokat is! A fennmaradó 50% az összes többi korábbi párté (MSZP, SZDSZ, MDF, FKgP, MIÉP, KDNP), mert egyáltalán lehetővé tették ezt az ámokfutást, egy egyszeri kétharmaddal!


Tény, hogy eleve nem volt elég biztosíték a rendszerben.

2023. máj. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

"Pl. Görögországban, Bulgáriában és a térség néhány további országában egy alkotmánymódosítást vagy választási törvénymódosítást KÉT EGYMÁS UTÁNI PARLAMENT KELL MEGSZAVAZZA kétharmaddal, és csak azután léphet életbe!"

A Fidesznek ez se okozott volna gondot, hiszen zsinórban negyedszerre van kétharmaduk ugye. Vagyis Görögországban meg Bulgáriában rendben lenne egy ilyen szabályozás - nálunk meg erre is ugyanúgy lehetne mondani, hogy de hiszen ez nem is demokratikus így...

2023. máj. 20. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!