Támogatnátok azt, hogy geotermikus energiával magunknak termeljünk olyan növényeket, amik a mi éghajlatunkon nem élnek meg az import helyett vagy nem? Miért?
Olyan helyeken ahol jön fel Magyarországon termálvíz (pl. Hajdúszoboszló, Mátészalka, Hévíz stb.), építenénk vertikális farmokat, olyan üvegházakat, amiken polcokon nőnek a növények hidroponikusan és a termálvízzel fűtenénk őket, amikor kell (pl. télen amikor kevés ideig van világos), akkor meg szintén geotermikusan termelt áramból növesztőlámpák is be lennének kapcsolva nekik, mint amikor szekrényben nő a marijuana.
Ilyenekben termelnénk narancsot, banánt, gyapotot és idényen kívül itteni növényeket is, hogy minél kevésbé szoruljunk rá importra.
A piac megoldja. Amit megéri így termelni pl paprika, paradicsom, saláták stb azt termelnek is. Amit nem, azt értelem szerűen nem. Izlandon évtizedekkel ezelőtt termeltek banánt ilyen módon, de ma már annyira olcsó a banán szállítása 1 kg-ra vetítve, hogy nem éri meg.
Az elmúlt bő 10 évben piaci alapon is sok geotermikus energiával fűtött üvegház épült hazánkban. Ma már nem is jellemző a spanyol paradicsom a hazai polcokon. Míg 10 éve szezonon kívül szinte csak az volt kapható.
Lehet is, kell is ez irányba tovább fejleszteni, de nyilván csak olyan növényeket éri meg így termeszteni, ahol a végtermék versenyképes árban az importtal.
Bár úgy tartjuk, hogy hazánk geotermikus energiai nagyhatalom, azonban ennek igazolására még egyetlen geotermikus erőmű sem épült. Az itthoni ásványi anyagokban igen gazdag vizet a folyamatos működésű erőműnek vissza kellene sajtolnia, ezt azonban elég nagy műszaki kihívás. Fűteni már valamivel könnyebb lenne vele, de ha a hazai gyümölcs és zöldség import kiváltását csak erre akarnánk alapozni, akkor azért a vízkivétel fenntarthatóságával már lennének gondok. Szóval van egy elképzelésünk arról, hogy geotermikus energiával tudnánk fűteni és elektromos energiát termelni, ugyanakkor nincs ipari méretű tapasztalatunk még benne, igazából megbecsülni is nehezen tudjuk, hogy mekkora költséggel járna, de az, hogy eddig ilyenbe még senki sem vágott itt bele, nem biztos, hogy nagyon olcsó lenne.
És akkor ott van a hidroponia kérdésköre. Hát ez sem az olcsóságáról híres. Az épületek és a konténerek kialakítása sem olcsó, de a vízforgató és levegőztető rendszerek üzemeltetése, a tápanyagok és nyomelemek pontos adagolása is költséges.
Osszegezve, szerintem egy ilyen átállás után nagyon kevesen engedhetnék meg maguknak, hogy hazai zöldséget, gyümölcsöt egyenek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!