Abban igazuk van a Fidesz szavazóknak, hogy "nézd meg az ingatlanárakat, és utána mondd hogy rosszul élünk..."?
Előre is leszögezem, én nem vagyok Fidesz szavazó, sőt semmilyen szavazó nem vagyok. Valószínűleg nem is fogok részt venni a következő választásokon, mert kiégtem a magyar politikától.
De sokan hangsúlyozzák, főleg a Fidesz szavazók, hogy az ingatlanárak a gazdaság pörgésének legjobb fokmérője. És hát ha megnézzük a mostani ingatlanárakat... valóban, ha lejönne egy földönkívüli és csak az ingatlanárak alapján készítene tanulmányt, azt hinné hogy ez itt már Nyugat-Európa és baromi gazdag ország. Mert hát az emberek zokszó nélkül megfizetik az osztrák színvonalú ingatlanárakat is, tehát van rá pénzük valahonnan.
És most lehet jönni a CSOK-al, de az csak 10 millió és csak 3+ gyerekeseknek jár. Nekem kb. ezer ismerősöm van, és senkit nem ismerek aki 3 gyereket akarna és felvette volna a CSOK-ot, pedig 30 körüli vagyok. A gyerekvállalás manapság már egyáltalán nem egy nagyon trendi dolog, nemhogy egyből bevállalni 3-at a semmire.
Mégis sokan csak a CSOK-ra fogják az nyugati ingatlanárakat, de valójában azt iszonyú kevesen veszik fel. Mindenki más valahogy mégis megfizeti.
Akkor valóban jobb ez a kormány mint az előző volt? Mert régebben az ingatlanok fabatkát sem értek, egyszerűen nem volt aki megvegye, pár millióért is utánad dobták.
Ez így elég nagy hülyeség. Mármint valamennyi alapja van, éppen annyi, hogy hamis konklúziókkal vitát lehessen gerjeszteni. Az inflációnak általánosságban véve valóban az egyik lehetséges mozgatórugója a kereslet élénkülése (sok pénz = több házat akarunk venni, mint amennyi van), de nem az egyetlen.
Például, ha mondjuk valami miatt felmegy az építőanyag ára - pl háború egy termelő országban, elszálló energiaárak, adóemelés, akármi -, akkor az meg fog érződni a kész ház árában is. Ha a külföldi lehetőségek miatt elvándorol a szakmunka, és abból alakul ki hiány, az is feltolja az ingatlanárakat. Ha éppen külföldön élnek nagyon jól, és ezek a jól élő emberek elkezdik vásárolni az olcsó magyar ingatlant, az is feltolja az árakat. És bizony ezek egyike sem a mi jólétünk bizonyítéka.
Pontosabb fokmérője a jólétnek az, hogy az átlagos lakhatás az átlagos jövedelem hány százalékát teszi ki. Pl Németországban ez olyan 30%, Magyarországon inkább 50-60%. Magyarul fizetésarányosan nekünk másfél-kétszer drágább a lakhatás, mint nekik.
Illetve az építőanyagoknál is van egy hatalmas infláció, ami természetesen az ingatlanárakat is az egekbe veri...
Egyébként meg, azért, mert a te környezetedben „nem trendi” gyereket vállalni, az nem jelenti azt, hogy ez országosan is így lenne...
Kérdező te nem kiégtél, hanem fogalmad sincs, miről beszélsz. Te szimplán nem tudod, hogy a politika a saját életed alakítása. Te benyalsz abszurd gazdasági okfejtéseket, amiből nagyjából annyi igaz, hogy szavakat mondanak. Sokan a CSOK-ot mondják... - az a három, akiről hallottál? És akik nem tudják mit beszélnek?
A gazdaság pörög! Irgalmatlanul, lefelé. Az infláció a hozzá nem értés fokmérője.
De rengeteg itt a tudatlan ágáló - már az ő szemléletük kezd közszemlélet lenni. Hajlok arra, a trend itt akkor változhat csak meg, ha kihal ez a romboló siserahad, plusz még 100 év, mire két generáció el is felejti.
Először is nézzük a tényeket, az inagtalanárak alapján gondolhatjuk-e azt, hogy ez itt Nyugat-Európa: [link]
Hát nem.
Aztán a második kérdés, hogy honnan van rá pénzük az embereknek, ha nincs jólét. Erre három dolgot mondok.
Az egyik, hogy a népesség csökken. Tehát egy átlagcsaládban ha a nagyszülőktől örökölt két lakást eladjuk és veszünk két lakást a két gyerekünknek, akkor mindegy, hogy milyenek az árak. Ha alacsonyak, olcsón adunk el és olcsón veszünk, ha magasak, drágán adunk el és drágán veszünk. Ha ugyanaz a kádárkocka vagy panel ára triplázódik, azzal semmiféle érték nem teremtődött, nem fokmérője a jólétnek. Az lenne a jólét, ha a panel vagy a kádárkocka már eladhatatlan lenne, és csak a kétfürdőszobás, nullenergiás, hangszigetelt üvegezésű, duplagarázsos, medencés házakra lenne kereslet. Ha ugyanaz a panel kerül a triplájába, azt eszközár-buboréknak hívjuk, azaz a befektetési javak inflációjának. Mivel ez világszerte bekövetkezett, az okokat nem a Fidesz erőterében kell keresnünk, nem ők fújják a passzátszelet. (Hanem a FED, az USA jegybankja). (Mondjuk az felvethető, hogy ezt a passzátszelet nem mindig jól használták ki, lásd a mostani EU-rekorder inflációnkat). Pillanatnyilag annyi a változás, hogy az eszközárak tetőztek, ellenben a fogyasztói kosár inflálódik.
A másik, hogy nincs rá pénze az embereknek. Nő a bérleményben élők és a szülőkkel élők aránya továbbá a kivándorlás - ami a népszámláláskor okozott is némi meglepetést.
A harmadik meg, hogy sokan külföldön keresik meg a hazai lakásra valót (mivel ott nem tudnak venni, de itthon ottani fizetésből igen).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!