Véletlen egybeesés, hogy amint a GVH bejelentette, hogy az élelmiszer-kiskereskedelmi láncoknál ellenőrzéseket indít az élelmiszerárak kiugró emelkedése miatt, a boltok egymás után nagy leárazásokba kezdtek?
Például a sajt kilóját ahhoz képest, hogy mennyivel drágult, most már közel féláron adják.
Van egy érzésem hogy a legtöbb áremelés nem volt indokolt, az élelmiszerboltok azzal kísérleteztek, hogy mennyit hajlandók a vásárlók kifizetni egy adott élelmiszerért maximum, mielőtt elkezdene az adott termékre visszaesni jelentősebben a kereslet. Így rövid idő alatt nagy profitra tehettek szert és a vásárlók pénztárcájának a vastagságát is fel tudták mérni.
Nem véletlen.
Már egy évvel korábban kellett volna meglépni és akkor nem lett volna ekkora az infláció.
De persze hozzájárult az is hogy a kereslet mostanra esett annyira vissza, hogy a cégek már veszteségeket szenvednek el miatta és nem is marad más lehetőségük. A vásárlókon is múlt hogy továbbra is megvették a korábban megszokott termékeket, akkor is ha extrém módon emelkedett az áruk. Ha mindenki azonnal váltott volna olcsóbb de hasonlóan jó termékre akkor az árak sem tudtak volna ennyire elmászni.
Nekem is sokáig tartott mire elpártoltam olyan márkáktól amiket sok éve vásárolok már és helyettük mást veszek meg ami sokkal olcsóbb. Van aki még most is megveszi ugyanazt, pedig ott van mellette a polcon másik termék ami kétharmadába kerülne csak.
"Az üzletláncok évek óta egyeztetik az áraikat (kartelleznek), ami tilos."
Így igaz. Auchanban Lidlben Aldiban Sparban a legolcsóbb túró kilója maximum 50 Ft árkülönbséggel UGYANANNYIBA KERÜLT (1 kiló túró ára 2000 Ft). Megéri nekik kartellezni, mert valódi árkülönbségért átmenne az ember a maximum 1 kilométernyire lévő másik üzletbe. A kartellezéssel viszont minden üzletlánc jól jár, a termék ára egységesen szinte ugyanaz, a profit mértéke a termék eladásán pedig attól függ, hogy mennyire gazdaságos kifűteni/kivilágítani a vásárlóteret, mennyi az eladók/árufeltöltők bére és mekkora a forgalom.
Nem azzal versenyeznek egymással az üzletláncok, hogy jelentősen olcsóbban árulnak egy terméket, mint a konkurencia és ezzel becsalogatják a vevőket, hanem a fenntartási költségekkel versenyeznek. Ez egy nagyon tisztességtelen és gusztustalan dolog.
"a boltok egymás után nagy leárazásokba kezdtek"
A márciusi infláció továbbra is 25%-ra mérte a KSH. Úgyhogy akkora leárazások nem történtek. Egy-egy élelmiszer ára mutatóban tényleg olcsóbb, mint pár hónapja.
"Ha mindenki azonnal váltott volna olcsóbb de hasonlóan jó termékre akkor az árak sem tudtak volna ennyire elmászni."
Elvből nem veszek meg olyat ami olcsóbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!