Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Most akkor hogyan is kell...

Most akkor hogyan is kell helyesen írni az ukrán főváros nevét?

Figyelt kérdés
Nézzétek meg például a "Csehszlovák kém" nevezetű facebook oldalt, ott rendre "Kijiv" szerepel a Kijev helyett, amikor éppen az utóbbi honosodott meg a magyar nyelvben és a nyelvet nem lehet csak úgy, egyik napról a másikra, nem tudom én milyen okok mentén, önkényesen módosítgatni. Miért használják egyesek (hál' Istennek nem sokan) a "Kijiv" verziót? Módosítottak nemrég a magyar helyesírás szabályain és lemaradtam esetleg valamiről ezzel kapcsolatban?

2023. ápr. 5. 09:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
96%
Kijev
2023. ápr. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
85%
Mindkettő helyes átírás, az egyik az orosz, a másik az ukrán nyelvből van.
2023. ápr. 5. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
92%

Kijev az oroszos változat. Kijiv az ukrános.

Mindkettő helyes

2023. ápr. 5. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Dzsonszi ***** válasza:
19%

Magyarul Kijev, ukránul Київ (Kijiv), oroszul Киев (Kijev). Az ukránok elkezdtek hisztizni hogy ne használjuk az “orosz” forditasu nevet, de ez csak egy újabb szánalmas ukrán nemzetiség erőltetése, hogy minél inkább beadják ők mennyire különböznek az oroszoktól.

Remelem akik emiatt a magyar szót is átírják, azok Pozsonyt is Bratislavanak, Varsót is Warszawanak és Koppenhágát is Københavnak fogják nevezni, ha épp ők is elkezdenek sírni egy adott fordítás elterjedése miatt.

2023. ápr. 5. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
3%

Moszkvának kell írni.

Csak az Eu jóváhaggyására várnak hogy belássa az ukrán vezetés is.

2023. ápr. 5. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
4%
New-Washington
2023. ápr. 5. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
89%

Úgy írd ahogy jólesik.


A németek számára Pécs a mai napig Fünfkirchen. Kit zavar?

2023. ápr. 5. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
94%

Az osztrák főváros nekünk Bécs, az osztrákoknak Wien, az angoloknak Vienna. Senki nem csinál belőle problémát.


Egyébként más ukrán városoknál is van ilyen, pl. Harkiv nevét én még Harkovnak ismertem. De pl. az indiai Mumbait is Bombay-nek.

Én mindenesetre maradok a megszokott elnevezéseknél életem végéig. Mint ahogy itthon is megyét mondok továbbra is, nem vármegyét.

Tojok az ostoba politikusokra, akik mindent át akarnak nevezni.

2023. ápr. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 BringaManó ***** válasza:
81%

"Most akkor hogyan is kell helyesen írni az ukrán főváros nevét?"


Amit feszegetsz, az nem helyesírási kérdés.


"a nyelvet nem lehet csak úgy, egyik napról a másikra, nem tudom én milyen okok mentén, önkényesen módosítgatni."


de az, hogy mi egy város neve, azt lehet.

ahogy egy ember nevét is lehet egyik napról a másikra.

(attól persze még sokan a régi nevén fogják szólítani jó darabig, és vannak, akik sosem fognak átállni)


"Miért használják egyesek (hál' Istennek nem sokan) a "Kijiv" verziót? Módosítottak nemrég a magyar helyesírás szabályain és lemaradtam esetleg valamiről ezzel kapcsolatban?"


Ez nem helyesírási kérdés.


"#helyesírás"


Ez nem helyesírási kérdés.

2023. ápr. 6. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

"de az, hogy mi egy város neve, azt lehet."


Lehet, de nincs értelme. Ha valaki olyan környezetben nőtt fel, ahol az ukrán verziót használják és azt veszi át, akkor természetes, hogy ő is azt fogja használni. De az, hogy azokra az emberekre, akik nem azt használják (egyszerűen mert olyan környezetben nőttek fel, ahol a másik verzió az elterjedt), politikai vagy "szolidaritási" vagy nem tudom én milyen okok mentén ráerőltessenek egy természetes módon nem elterjedt verziót, az már eléggé mesterséges manipuláció, ami semmi jóra nem vezet, semmi haszna nincs, az ég egy világon senkinek sem lesz ettől jobb. Ezt józan ésszel nem nehéz belátni.

2023. ápr. 7. 10:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!