Van valamilyen politikai rendszerbeli meghatározó, gyakorlati különbség az Orbán-rezsim és a késő Kádár-rendszer (1986-1989) között?
Nem az alkotmányban írtakra volnék kíváncsi, mert azt bármikor tollvonással megváltoztatja a Párt. Hanem valós az életben működő különbségekre, hasonlóságokra kérdeznék?
Csak néhány összevetendő szempont:
Pl. gazdasági életben már lehetett vállalkozni gmk-k, kft. létezhettek Kádár rendszerben is.
Közvagyon felügyelete kezelése nagyrészt egy szűk csoport kezében volt. Párttitkárok apparátus - Ner oligarchák, hivatalnokok.
"Szabad" választásokat mindkét rezsimben tartottak.
Mindkettő a munkaalapúságot és teljes foglalkoztatottságot hirdette kamu állásokkal is akár: közmunkások.
Parlamentet kiiktatta mindkét rendszer - rendeleti kormányzás, párt központi bizottsága.
Sajtóban elnyomás erőszakos megszüntetés mindkét esetben - köz sajtó egy véleményűsége.
Elvárás, hogy viszonyuljál a fennálló hatalomhoz párttagsággal támogatóként stb. a karriered építése érdekében. A pozitív kiállás fejében zsíros állások, pályázati támogatások, előnyös megbízások.
Külpolitikában inkább a keleti orientáció (volt) kommunista országokkal: Oroszország Kína. Jellemző Usa és Nyugat gyűlölet.
Gyurcsány a családi kapcsolatain keresztül élvezhette a kommunista rendszer korrupt berendezkedésének minden előnyét és ezt kihasználva gazdagodott meg.
Szegény orbánnak és a haverjainak a nulláról kellett kiépítenie ugyanezt.
Ezért ők jobban megérdemlik hogy élvezzék a munkájuk gyümölcsét.
Lényegi különbség, hogy a kádár rendszerben szinte alap volt hogy kiutalnak egy lakást.
Elláttak az eü ben.
A fidesz alatt atlag ember lakást az életben nem fog venni.
A hagyományos eü ben szinte el sem latnak, amire a fidesz válasza az, hogy
-fizesd meg a magán eü t vagy dögölj meg. Senkit se érdekelsz ha nincs pénzed.
ja, a nagy jólét, hogy volt disznózsír gyümölcsíz meg sűrített tej, meg felépíthetted a házad szétrepedő martinsalakból meg aztbesztből
"Pl. gazdasági életben már lehetett vállalkozni gmk-k, kft. létezhettek Kádár rendszerben is."
- na kb innen is származik, és azóta sem tudtunk túllépni a simlis vállalkozások szintjén. nem volt legális vállalkozni, csak ha jó elvtárs voltál hagyták
""Szabad" választásokat mindkét rezsimben tartottak."
- Az emberek nem kérnek az apró antal unokájából, meg mindenféle szedett vedett őrült MZP-ből. Vagy esetleg a fidesz műve, hogy a fideszt gyűlölő külföldiek ilyen alakokat támogatnak?
Most is válaszhatsz a Dobrevmunkáspárt, meg a Nusikaista népfront között. Az emberek meg inkább a fideszt választják.
"Mindkettő a munkaalapúságot és teljes foglalkoztatottságot hirdette kamu állásokkal is akár: közmunkások."
100 ezer közmunkás van, és 4 millió ember dolgozik. Most komolyan bele sem kezdek, hogy ez a fröcsögés mennyire hazug és aljas. Hogy hazavitték az elvtásak az ipart, hogy aztán bagóért eladják a külföldnek aztán meg bezárják, mert a magyar ne termeljen exportra. És akkor hallgattuk évtizedekig az ebből meggazdagodott MSZP-SZDSZ-es elvtársat, hogy "nem vagytok elég termelékenyek" meg "aki akar dolgozni az dolgozik". Vajon miért készül az 5. orbán kormány, vajon miért elvtársak?!
"Parlamentet kiiktatta mindkét rendszer - rendeleti kormányzás, párt központi bizottsága."
Nincs olyan rendszer európában, ahol a jelenlegi posztkommunista dobrevmunkáspártnak és a nusikanépfrontnak bármiféle tényleges hatalma lenne. És egyébként őket sem érdekelte a jobboldal véleménye 2002-2010 között. Miről beszélünk?
"Sajtóban elnyomás erőszakos megszüntetés mindkét esetben - köz sajtó egy véleményűsége."
A szocializmusban nem mondhattad el a gondolataidat, ma meg elmondhatja a baloldal csak az embereket már nem érdekli, nem hiszik el.
"Elvárás, hogy viszonyuljál a fennálló hatalomhoz párttagsággal támogatóként stb. a karriered építése érdekében. A pozitív kiállás fejében zsíros állások, pályázati támogatások, előnyös megbízások."
- Tessék megélni a piacról, és akkor nem kell. Igenis ráfért a belterjes posztkommunista közpozíciókra egy alapos rostálás, akik egyébként pont úgy ragaszkodnak a saját posztkommunista hálózatukhoz, mintha nem is lett volna rendszerváltás. Olyanokat mondanak, hogy XY baloldali műfaj. Hát anyukátok :).
"Külpolitikában inkább a keleti orientáció (volt) kommunista országokkal: Oroszország Kína. Jellemző Usa és Nyugat gyűlölet."
A szovjetunió azt mondta, hogy ne merészeljél a nyugattal kereskedni, te a kelethez tartozol, a szocializmust építed.
Ma azt mondja az amerikai-nyugat európai pénzügyi érdekcsoport, hogy te ne merészeljél a kelettel kereskedni, csak maximum úgy, hogy mi fölözzük le a hasznot.
Szóval ez tényleg nem változott. Azért valamivel szabadabbak vagyunk, mert az új gazdasági mechanizmusért cserébe levették a fejünket az elvtárak. A nyugati rendszerben egyenlőre nem, de ne kiabáljuk el.
#2 "Szegény orbánnak és a haverjainak a nulláról kellett kiépítenie ugyanezt."
Ez a mítosz, amit felépített maga köré. Ezzel szemben a valóság:
gyakorlatilag 94ben orbánékat már kinevezték közellenségnek a kommunista baloldal hálózataiban
- a polgári körökig nem létezett jobboldali sajtó, "aki TV-t akar vegyen magának, mondta a megyó", el is veszítették "demokratikusan" a totális médiafölényben a 2002-es választást
azt hiszem a baloldal nem fogja fel a szocializmus tanulságát
nem arról beszélnek az emberek amit el lehet mondani, hanem arról amit nem :)
#4: "A szovjetunió azt mondta, hogy ne merészeljél a nyugattal kereskedni,"
Lehet, hogy mondta (bár kétlem), de attól még Magyarország és a Szovjetunió is kereskedett a nyugattal, sőt az volt a cél, hogy minél többet kereskedjenek "keményvalutás" piacokkal.
#4: "Tessék megélni a piacról"
Ahhoz előbb piac is kéne, nem csak uram-bátyám, haverok, kebelbarátok viszonyokon múló zavaros víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!