Ez már az utolsó óraállítás lesz? El fogják törölni?
Nem tudom, milyen értesülés alapján gondolod utolsónak. Eldőlt, hogy Magyarországon nyári időszámítás lesz, tartósan?
Nem is foglalkoznak vele.
Az évekkel ezelőtt hozott EK határozat azt szabta feltételül, hogy a tagállamok egymással és az EB-vel is egyezzenek meg. Nem az volt az elvárás, hogy minden tagállam ugyanazt válassza, csak ha valaki három országgal arrébb utazik, ne legyen minden határ be- és kilépésnél zónamódosulás. Az első munkaülésen olyan cifraság alakult ki, hogy remény sem látszott a megegyezésre. Ráadásul, sok országban a lakosság zöme az ellenkezőt akarja választani, mint amit a tudósok és az érintett szakmák képviselői jónak tartanak; úgyhogy sok ország vezetése belpolitikailag kellemetlen helyzetbe került emiatt.
Kapóra jött a COVID, gyorsan évekkel eltolták az időpontot. Aztán azóta sem akarnak ezen is veszekedni.
Óraállítások alkalmával, az emberek közt, itt-ott szóba kerül.
Egy ideje divatban van szankciókat bevezetni. Vedd úgy, hogy hallgatólagos szankció van az óraállítás eltörlésére.
A nyári óraállítással elérhető megtakarítás ma mindössze nagyjából egy napi felhasznált villamosenergia. Azaz 1/365 rész, vagyis a teljes éves fogyasztás 0,27 - 0,28 %-a. A váltakozó téli/nyári időszámítási rendszer a bevezetésekor gazdaságilag még indokolt volt, elsősorban a közvilágítás aránytalanul magas energiaigénye, meg a maitól nagyban különböző fogyasztói szokások miatt, de manapság ez már egy teljesen elhanyagolható eredményt kínál, úgyhogy ennyit a mérleg hasznos serpenyőjéről.
Komoly gond viszont a tavaszi átállásnál, hogy szinte mindenki fáradtabbnak érzi magát a hiányzó egy óra alvás miatt. Persze erre lehet mondani, hogy korábban kell lefeküdni. Ez nagyon okos gondolat, csak éppen a szervezetünk nem óhajt azonnal engedelmeskedni, és változatlanul a megszokott időben érkezik az alvásciklusunk. Azaz, ha eddig 23:00 órakor sikerült elaludnunk, akkor jónéhány napig, esetleg hétig bizony csak éjfél tájban jön álom a szemünkre. Mivel is jár ez? A kevesebb alvásnak köszönhetően dekoncentrációval és folyamatos fáradtság érzéssel kell napközben küzdenünk. A statisztika könyörtelenül igazolja, hogy ilyenkor ugrásszerűen megnövekszik a közúti balesetek száma, illetve fokozódik azok súlyossága. Csökken továbbá a munkahelyi koncentráció, romlik a precizitás és a hatékonyság.
Egy másik statisztika: svéd kutatók megállapították, hogy a tavaszi óraátállítást követő napokban különösen magas az infarktusok száma, akár 5(!) százalékkal is többen eshetnek át szívrohamon március végén, mint az év bármely más időszakában. Ezt a bioritmus jelentős változása okozza. Ráadásul a szívbetegségekre hajlamos személyeknél egy órával kevesebb alvás is nagyon komoly rizikófaktornak számít. Sajnos a tapasztalat az, hogy az őszi óraátállítás alkalmával is emelkedik a szívinfarktusok száma - igaz, valamelyest kisebb mértékben, mint tavasszal.
Kivételesen nem Mo. a vétkes ebben a kérdésben, hanem az elb...tt EU meg a túlfizetett ottani képviselőcskék. Volt demokratikus akaratnyilvánítás, született döntés is, de minek, ha ez a fajta jogrend a "nemakaromoknak" kedvez. Egyébként megsúgom, hogy az éven belüli egy adott időszámításra való átállás nem jelent nagyobb kihívást, mint a félévenkénti váltogatás. Az egyes tagállamoknak annyit kellett volna csak eldönteni (önállóan, másoktól függetlenül, de a többi tagországot erről tájékoztatva), hogy a nyárit, vagy a télit tartják meg. Szerencsére mindig lehet találni kifogásokat, hogy miért ne az alulról kezdeményezőknek legyen igaza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!