Milyen gazdasági folyamat, gazdasági intézkedések tudnák letörni a már-már irreálisan magas ingatlan árakat vajon?
Alapvetően a fizetőképes kereslet visszaesése tudná csökkenteni az ingatlanárakat (pl. állami támogatások megszüntetése, kamatemelések, ingatlanhitelek leállítása, visszaszorítása). De egy természetes gazdasági válság is elhozhatja a zuhanást.
2008 után sok lakáshitel bedőlt, elindultak az önkéntes vagy kényszerértékesítések, ez növelheti a kínálatot a szűkös kereslet idején, ilyen folyamatok is nagymértékű ingatlanár csökkenéshez vezethetnek majd. Vagy ha nem is csökkennek az árak, de stagnálnak, miközben van 20% infláció, 15% fizetésemelések, akkor is relatív értékben leértékelődnek az ingatlanok.
Szerintem egyértelmű:
Kéne egy "ingatlanbefektetői limit".
Abból a tényből indulok ki, hogy a budapesti lakásállományok több mint fele külföldi tulajdonban van. Vannak olyan ingatlanhiénák, akik ingatlant ingatlanra halmoznak, mert lássuk be megtehetik. Ezt kéne korlátozni, hogy egy személy maximum 3 ingatlannal rendelkezhet, így lenne egy amiben lakik, lenne egy ami esetleg afféle weekend ház és lenne egy amit befektetési célból kiadhat, ennyi.
Van akinek 20 ingatlanja van, ez azt jelenti hogy ha kiad belőle 18-at, akkor kizárólag az albérleti díjakból (adózottan) 6 évente tud venni egy új lakást. Lényegében dolgoznia sem kell, az államnak hasznot sem termel, egyszerűen más ember a lakhatásért cserébe termeli a vagyonát.
Aztán vannak olyanok, akik készpénzben kérik az albérleti díjat, így kerülve ki a 15% adót.
A lényeg, hogy 3 ingatlan felett 40%-ra növelném az adót, fenntartási költséget pedig a duplájára (szemétszállítási díj például). Hasonlóan a hatósági árakhoz, kerületenként és városonként, de alapvetően a kiadás előtti állapottól függően határoznám meg hogy mekkora lehet az elkérhető maximális bérleti díj.
De alapvetően azt kéne megoldani, hogy a külföldön élők ne tartsák a magyar ingatlanokban a pénzüket, ráadásul úgy hogy üresen állnak az adott lakások. Ez is csak felnyomja az albérletárakat értelmetlenül.
Kertes házak esetében nem engedném hogy a telek hasznos területének 20%-ánál nagyobb területet térkő vagy beton fedjen. Ez a város mikroklímáját is befolyásolja nyáron. Azokon az ingatlanokon ellenben elengedném a szemétszállítási díjat, ahol kertészkednek, vagy legalább 5db 15 évnél idősebb fa található az udvaron/telken/utcafronton.
Alapvetően azt nem tartom fair-nek, hogy az ingatlan árakat befolyásolja hogy van-e gyerek, vagy lesz-e gyerek. Gyakorlatilag olyan most az ingatlanpiac, hogy oké, itt van egy 40 milliós ház, ha lesz gyerek és 20 évre megtudod oldani a hitel törlesztését, akkor már költözhetsz is be. Ha viszont nincs gyerek, esetleg nem találtál még párt magadnak, akkor ne is álmodj kertes házról ameddig nem örökölsz egyet.
Szerintem a legjobb módja az lenne, ha az ingatlanbefektetők valamilyen formában ki lennének szorítva a piacról. Ez így nem oké, hogy 19 ingatlan után még a 20.-kat is megveszi, mert ez a legjobb befektetés. Az ilyen vagyonos emberek simán tarthatnák állampapírban is a pénzüket.
#6
Itt van egy tévedés a gondolatmenetedben.
Ha betiltjuk a befektetés célú ingatlantulajdonlást, vásárlást, az valóban hozhatna egy ingatlaneladási hullámot, csökkentené az árakat és az újépítésű lakások iránt is jelentősen csökkenne a kereslet, csökkennének az árak, kevesebb lakás épülne. Ez így jó lehet azoknak, akik lakást akarnak venni maguknak.
Viszont a bérleti díjak ettől nem fognak csökkenni sőt. Ha kevesebb bérlakás marad, még inkább a saját tulajdon dominál és elérjük, hogy a befektetési célú lakásépítés is leálljon, kevesebb új bérlakás legyen, ezek inkább a bérleti díjak növekedését eredményeznék.
Vagy például a német modellben is vannak ilyen visszás eredmények. Ott a cél a bérleti díjak befagyasztása volt. Ha előírjuk, hogy alacsony legyen a bérleti díj, az ingatlanbefetketésnek alacsony hozama legyen, akkor gyakorlatilag kiszorítjuk a magántőkét a bérlakás piacból. Ezért szintén megjelenik az, hogy kevesebb lakás épül, nem nő a kínálat, viszont ha nő a város népessége, sokan költöznének oda, akkor fokozódik a lakáshiány. A belföldi, külföldi migránsok nem fognak tudni lakhatást, bérlakást találni maguknak és előáll a szocialista hiánygazdaság a piaci egyensúly helyett (mint a hatósági áras benzin, UHT tej hazai példája tavaly - olcsón elérhető, kedvező, ha találsz, de könnyen lehet az is, hogy nem kapsz, mivel nem jut).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!