Több helyütt olvastam, hogy ma már nem áll a bal-jobb felosztás, hanem a törésvonal a globalista meg a szuverenista pártok között van. Magyarországon melyik pártok tartoznak ide és oda?
Ez mindig is így volt valójában, és ez mindig az ideológiában van kódolva. Minden tézisnek megvan az antitézise, és ez mindig a partikuláris vs. univerzális tengelyen mozgott.
Pl. a Római birodalom "globalizmusa" szembekerült a germánok, zsidók, kelták partikuláris szuverenista érdekeivel.
A zsidóság etnicista-törzsi vallásfelfogását a kereszténység reformálta nemzetek fölött álló "globalista" világvallássá.
A "globális" katolicizmusra válaszként nemzeti nyelvű lett a protestantizmus, a reformáció nemzeti egyházakat szült.
A nacionalizmusra válaszul született sok univerzalista ideológia (a baloldali ideológiáktól az európai integráció gondolatán át a globalizációig).
Az univerzalizmusra radikális válaszként születtek meg a fajelméletek, a fasizmus, nácizmus, hungarizmus, vasgárdista ideológia, manapság a szuverenizmus, illiberalizmus, stb.
Ez a két erő mindig harcolt egymással: az egységesülés univerzalista gondolata a szuverenista-nacionalista-törzsi-faji gondolatokkal, a LOKÁLIS és PARTIKULÁRIS érdekre és értékre helyezve a hangsúlyt.
A globalista tendenciák árnyoldala, hogy a "központ" messze kerül az egyéntől, aki "túl kicsi" hogy odáig elhallatszodjék a hangja. Minden út Rómába / Moszkvába / Washingtonba / Brüsszelbe vezet, megképződik egy konstans "elnyomás".
A szuverenista-nacionalista út viszont VÉRES, soha semmi nem ontott több vért Európában, mint a szuverén nemzetek véres versengései (efy darab földért, egy erőforrásért, a nemzeti büszkeségért, az egymás fölötti uralom/dominancia vágyáért, stb.).
A szuverenizmussal az a fő baj, hogy rövid úton érdekösszeütközéshez és háborúhoz vezet.
Elég ma ránézni Európa térképére: van egyrészt az EU és/vagy NATO tagállamok közössége, amin belül teljes béke van, egymással évezredes ellentétben levő nemzetek között is, útlevél nélküli határátlépéssel, közös piaccal: "Egység a sokféleségben."
És van az EU-n, NATO-n kívüli világ, ahol folyton ömlik a vér, alig fejeződik be egy délszláv háború, indul az orosz-ukrán, sosem némulnak el a fegyverek.
A globalizmus ára a partikuláris érdekek és értékek háttérbe szorulása, a szuverenizmusé pedig az örökös háborúskodás és öldöklés a szuverén nemzetek között.
Fidesz, Mi Hazánk - szuverenista
DK, Momentum, LMP, MSZP, Párbeszéd, Jobbik - globalista
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!