A szocializmus idején miért nem drágultak a lakások, ha kereslet volt?
Drágultak akkor is.
Amikor a "Gazdálkodj okosan" társasjátékot megalkották, abban kétféle lakást lehetett venni: 70e Ft-ért és 80e Ft-ért. Amikor mi ezt a társasjátékot megkaptuk karácsonyi ajándéknak, már évek óta forgalomban volt. Játszani kezdtünk vele anyuval, ő meg megjegyezte, hogy ma már egy lakás 360e Ft. Ez kb. az 1980-as évek első felében volt.
Drágultak, de ugye minden csak a kereslet miatt tud drágulni: azért drága, mert megveszik annyiért.
A szocializmusban nem nagyon volt befektetési lakásvásárlás: mindenkinek csak egy lakása lehetett. (Némi trükközéssel, hogy "megveszem a gyereknek") Emiatt magánszemélytől lakást nem nagyon lehetett bérelni, csak ágyat vagy szobát.
Tehát ha valakinek sok pénze volt, akkor sem jelent meg vevőként, és mivel csak egy lakása lehetett, a nagyon gazdagok inkább építtettek maguknak egy nagy nívós új lakást, mintsem vevőként jelentek volna meg a lakáspiacon.
Meg a másik faktor, hogy pénz sem nagyon volt, kisebbek voltak a jövedelmi különbségek, mint manapság. Kedvezményes hitelt ("OTP-gyerekek") meg csak új lakásra lehetett felvenni: az nem okoz áremelkedést, mert a vásárlóerővel szemben egyúttal a kínálat is megjelenik. Jelzáloghitel sem volt, legalábbis nem volt elterjedt, nem tudok róla. Feltehetően azért, mert a kilakoltatás sem volt egyszerű, ezért a bank nem tartotta a lakást valós fedezetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!