Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az igaz, hogy Trianon előtt...

Az igaz, hogy Trianon előtt elnyomtuk a kisebbségeket?

Figyelt kérdés
Nagyon sokan mondják ezt. Viszont ennek ellentmond sok dolog. Például az, hogy a kisebbségi vezetők, szomszéd államok össze-vissza hazudtak a magyarokról, és máig kitartóan hazudoznak. De érdekes, hogy pl. a magyarok talán tényleg gazdagabbak voltak, inkább a városokban éltek, és tűnhettek elnyomónak, mivel jogosan asszimilálnunk kellett a kisebbségeket, ahogy nagyjából minden más országnak.

2023. febr. 7. 22:27
 1/9 anonim ***** válasza:
59%
Nem. Azért voltak gazdagabbak a magyarok, mert ők laktak a jobb földeken, a szlovákok, románok meg a hegyesebb részeken.
2023. febr. 7. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
61%

Lásd Lex Apponyi

[link]

2023. febr. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
41%
Nem. A magyar egy roppant befogadó és barátságos nép volt már akkoriban is.
2023. febr. 7. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
77%
Valamilyen szinte mondhatjuk, hogy el, de semmivel sem jobban, mint más országokban akkoriban, vagy utána. Nem voltak erőszakos elnyomó intézkedések, ha erre gondolsz. De az államnyelv nyilván a magyar volt, és elvárás volt, hogy mindenki tanuljon magyarul (lex Apponyi) stb. De emellett széles jogköreik voltak a helyi ügyintézésben, oktatásban. Nyugodtan használhatták a nyelvüket, szerveződhettek stb. Ahhoz képest szerintem ez elég jó, hogy akkorra Franciaországban gyakorlatilag ki se lehetett mondani, ha valaki nemzetiségi, merthogy olyanok Franciaországban nincsenek...
2023. febr. 7. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kürasszír ***** válasza:
74%

Kedves kérdező!


Nemzetközi szinten a magyarországi nemzetiségek helyzete viszonylag a jobbak közé számított.


Sokkal jobb volt, mint Franciaországban, vagy akár Nagy-Britanniában.


Ugyanakkor a magyarországi nemzetiségeket már nem elégítette ki, plusz a nemzetiségek a Magyar Királyság lakosságának a többségét adták, több, mint 51 5-át az 1910-es népszámlálási adatok alapján.

2023. febr. 7. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 kürasszír ***** válasza:
64%

JAVÍTÁS:


Ugyanakkor a magyarországi nemzetiségeket már nem elégítette ki, plusz a nemzetiségek a Magyar Királyság lakosságának a többségét adták, több, mint 51 %-át az 1910-es népszámlálási adatok alapján.

2023. febr. 7. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem olyan egyszerűen megválaszolható kérdés, mert attól függ, mihez viszonyítjuk (és semmiképp sem a mai fogalmainkhoz kellene).


Egyfelől igaz, hogy a (poszt-)feudális múlt egyes nemzetiségeket háttérbe taszított, míg másokat előnyösen érintett, még szociális értelemben is.


Tehát igaz, hogy a románok falvakban éltek és szegények voltak, mivel felszabadított jobbágyok leszármazottai voltak a legtöbben (de másfelől az is igaz, hogy a felszabadított magyar jobbágyok leszármazottai semmivel sem éltek fényesebben náluk!).


Igaz, hogy a románok alulreprezentáltak voltak a felsőoktatásban és kevés eséllyel végezhettek anyanyelven egyetemet - másfelől az is igaz, hogy Erdélyben több román tannyelvű általános iskolát működtetett a Monarchia, mint Órománia a saját, román nemzetállama területén...


Igaz, hogy az ortodox egyház elnyomottnak és koldusszegénynek számított - de az is igaz, hogy a román görögkatolikus egyház már nem számított annak, sőt, óriási fejlődésnek indult a XIX. század végén! A Habsbourgok katolizáló törekvései nem nemzetiségi alapúak voltak, azaz nem a románok románsága, hanem az ortodox volta zavarta őket, a Rómával egyesülő, görögkatolikussá váló püspökségeik, egyházi iskoláik zavartalanul működhettek.


Az is igaz, hogy a Monarchián belül évszázados leszakadásban voltak, ami már az Erdélyi Fejedelemség idején elkezdődött, amikor kimaradtak az Unio Trium Natiorumból (csak a székelyek, magyarok és szászok kerültek bele), de ennek oka az volt, hogy nem létezett román ajkú nemesség, csak magyar (és székely), illetve német. A rendi nemzetfogalomba nem fértek bele, mivel az nem nemzetiségi alapú koncepció volt. Ugyanekkor maradtak ki a Tordai Országgyűlésen a vallásszabadságból is, a bevett vallások (katolikus, református, evangélikus, unitárius) mellett az ortodoxok csak megtűrt státust kaptak.


Szóval igen, sok gond volt a Monarchia nemzetiségi politikájával, ha belpolitikailag nézed - de a nemzetiségei jobban éltek és több jogot élveztek, mint a környező országok nemzetiségei, sőt, olykor még annál is többet, mint amennyit saját anyaországukban élvezhettek volna.


A feszültséget inkább a kettős mérce okozta: a Monarchia nemzetiségpolitikája nem azonos mércével mérte a nemzetiségeket. Azaz nem ugyanazokra a jogokra számíthattál, ha németnek, ha magyarnak, ha horvátnak, szerbnek, románnak, zsidónak, csehnek vagy szlováknak, ruténnak születtél.


A magyarok államalkotó nemzetté lettek a birodalmon belül a kiegyezés által, a cseh királyság nem kapott ugyanilyen jogokat. A horvátoknak teljes körű autonómia jutott a Magyar Királyságon belül, a szerbeknek, románoknak, szlovákoknak semmi ehhez hasonló. A németek még a Magyar Királyságban is kiváltságos státust élveztek, ahogy az asszimilált zsidók egy része is - a tradicionális, ortodox, jiddis nyelvű zsidóság viszont ki volt téve az antiszemitizmusnak. A csehek sokkal több joggal rendelkeztek, mint a velük testvérnép szlovákok, a tiroli olaszok helyzetét nem lehetett összevetni a bunyevácokéval. Hogy a cigányokról ne is beszéljünk...


A Monarchiát durva nemzetiségi ellentétek feszítették tehát, de ezeknek sokkal inkább az volt az oka, hogy nem sikerült egységes elvek mentén, egyenrangúként kezelni a nemzetiségeket, hanem "válogattak" köztük: ezt tűrjük, ezt támogatjuk, privilegizáljuk, ezt pedig asszimiláljuk.


Ehhez adódott hozzá a szociális feszültség, ami a rendi-feudális múlt örökségeként maradt fenn: egész nemzetiségek voltak, amelyek ősei kizárólag jobbágyok, zsellérek voltak (a szociális szakadékot pedig nem oldotta fel önmagában a jobbágyfelszabadítás, mert a szabadsághoz nem kaptak ajándékba pénzt is, házat, földet, vagyont, stb.). Egész nemzetiségek éltek nagyfokú analfabetizmusban. A nemesség ezzel szemben szinte kizárólag csak német, magyar, horvát és cseh nemzetiségű volt, a gazdag polgárság pedig német, magyar, zsidó, horvát és cseh.


Ez óhatatlan feszültséget okozott.


És igen, kár tagadni: létezett egy erős magyar nacionalizmus, ami alapvetően reakcióként született a német nacionalizmusra (és némileg másolta is annak eszközeit). Tehát, ahogy az elnémetesítő politikának véget vetett a XIX. század, elmagyarosító törekvések vették át a helyét, mintegy ellenhatásként. A korai elrománosító politika mellesleg ugyanígy MÁSOLT, a két világháború közötti időszakban, az elrománosító politika bevezetésével.


Az egész kérdés meglehetősen összetett, nem lehet pusztán az "elnyomtuk" - "nem nyomtuk el" tengelyen értelmezni, és attól is függ, mit tekintünk elnyomásnak (és melyik nemzetiségről is beszélünk!).


A kifejezés is durva leegyszerűsítés. De fogalmazzunk úgy: a románokat, szlovákokat, szerbeket inkább elnyomtuk mint a horvátokat és németeket (svábokat, szászokat, cipszereket) például.

2023. febr. 8. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
40%
Nem.
2023. febr. 8. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
83%
Az akkori viszonyokhoz képest Magyarország példátlanul liberális kisebbségpolitikát folytatott. Ha mi is az asszimilációra törekedtünk volna, ahogy kb. az összes többi európai ország, akkor talán Trianonban is kevesebb területet veszítettünk volna.
2023. febr. 8. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!