Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem sokkal a rendszerváltás...

Nem sokkal a rendszerváltás előtt (80-as évek), vagy nem sokkal utána (90-es évek) volt jobb élet Magyarországon?

Figyelt kérdés
2023. febr. 1. 14:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Relatív.

Bizonyos szempontból előtte volt jobb az élet, más szempontból utána.

2023. febr. 1. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Anyagi szempontból a '80-as évek vége jobb volt, mint a '90-es évek eleje.

Kb. 1991-92 körül volt a mélypont.

2023. febr. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
14%
A 80as években a nyaralás, talán a Balaton lehetett, de a legtöbb esetben, még az sem, ez még 88ban is igy volt, 91-ben, meg amint megjött az útleveled, oda utazhattál, ahová a pénzed engedte. Korábban a Moszkvában jóváhagyott hűtő, autó, mosógép, és mindent is kaphattál csak a boltban, vagy fusizni kellett, ha voltak hozzá kapcsolataid. 91után, felültél a vonatra és kimentél Bécsbe akármiért, a boltba meg hirtelen volt banán. 88 előtt csak államilag elismert munkahelyed lehetett hivatalosan, utána, tiéd volt a világ. Na melyiket választanád?
2023. febr. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
82%

Amit 3-as írt, az szinte mind hazugság.


"A 80as években a nyaralás, talán a Balaton lehetett, de a legtöbb esetben, még az sem, ez még 88ban is igy volt, 91-ben, meg amint megjött az útleveled, oda utazhattál, ahová a pénzed engedte."


Országon belül természetesen bárki bárhová utazhatott. Szocialista országba is, korlátozás nélkül. Kapitalista országba (+Jugoszláviába) volt olyan korlátozás a '80-as évek elején, hogy társas utazással (utazási irodával) legfeljebb évente egyszer, magánúton legfeljebb háromévente egyszer. Ennek semmi más oka nem volt, mint a valutahiány. Később lett valutakeret (50 dollár vagy annak megfelelő más konvertibilis valuta) és eltörölték az adminisztratív korlátozást. 1988 márciusában született meg a világútlevél, amivel már bárhová, bármilyen gyakorisággal lehetett utazni. A valuta beszerzése természetesen az ember saját gondja maradt, de egyre nyíltabban működtek a feketepiaci átváltások: jóval többért, de lehetett venni forintért valutát.

Az egy másik kérdés, hogy a lakosság döntő többségének Nyugat akkor megfizethetetlenül drága volt. Aki kiment, az pedig leginkább csak Bécsig ment, hogy műszaki cikket, számítógépet, hűtőszekrényt vásároljon be. Közben kitört a délszláv háború is, úgyhogy a horvát tengerpartra a rendszerváltás után évekig senki nem ment.


Banán egyébként a '80-as évek közepén már mindig volt magyar boltokban is.

A hazánkban forgalmazott műszaki cikkek nem "Moszkvában jóváhagyottak voltak", hanem egyszerűen nem volt konvertibilis valutája az országnak, ezért nyugatról kevés műszaki cikket hoztak be. Ezért KGST-országok termékei voltak a boltok polcain. Megjegyzem, sok háztartási gépnél a magyar vagy NDK termékek messze megbízhatóbbak voltak, mint a mai akármilyen gyártmányú, de Kínában gyártott vackok.


"88 előtt csak államilag elismert munkahelyed lehetett hivatalosan, utána, tiéd volt a világ."


Megint hülyeség.

Bárki lehetett, nemhogy a '80-as, de a '70-es években is vállalkozó. Rokonaim pl. Tüzép-telepet üzemeltettek vállalkozóként. Ügyvédek, taxisok, éttermet üzemeltetők, kisiparosok akkor is vállalkozók voltak.

2023. febr. 1. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Életszínvonal szempontjából a 90-es évek Magyarország "elveszett évtizede" konkrétan a reálbérek értéke ekkoriban kevesebb volt mint a 80-as évek második felében, lényegében véve 2003-ig csak annyit értünk el, hogy visszamásztunk a 80-as évek végére. Ez nem szubjektív "kádárnépe" vélemény, amit mondok, hanem szigorú gazdasági tények mutatják ezt. Volt egy szűk réteg, aki idegen nyelveket beszélt, piacképes szakmája volt, vállalkozó szellemű ember volt meg illetve és/vagy jó kapcsolatai voltak, akkor piszok sokat elérhettél piszok gyorsan. Ma nem tudsz ilyen nagy előre lépéseket tenni. De a többség nem volt ilyen, ahogy amúgy most se az, gyakorlatilag a 90-es évek egész országrészeket csinált ki, amit teljesen azok máig nem hevertek ki (a "lepukkant Borsod megye" képe például teljesen ekkor alakult ki és kisebb mértékben ugyan, de máig kitart, pedig egykor Miskolc az ország második legfejlettebb városa is volt versenyben Debrecennel a vidék fővárosa címért, ma már nem csak Debrecen, de Szeged, Győr és még Pécs vagy Kecskemét is lenyomja gazdasági erő vagy épp fejlettség tekintetében) illetve egész iparágak és művelői lettek megbecsült, jól fizetett szakikból "alkesz munkanélküliek".

Ekkor született meg a rendszerváltás vesztesei nevű társadalmi csoport, ami mostanra végre valahára eltűnni látszik (mert a vesztesek vagy meghaltak mostanra vagy nyugdíjasok lettek vagy kénytelenek voltak alkalmazkodni, és már nem akkora vesztesek).

A többség örült a szabadságnak, de amikro a rendszerváltás után négy évvel kétharmaddal hozták vissza Horn Gyulát és még 2002-ben!!! is tudott azzal kampányolni az MSZP, hogy ők jólétet hoznak csak kapitalista viszonyok között (jóléti rendszerváltás programja) azért az sokat elmond, hogy mennyire fájt a 90-es évek szabadrablása a magyarok többségének.

2023. febr. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%

"Banán egyébként a '80-as évek közepén már mindig volt magyar boltokban is."


Hát izé, Bp-n talán, de én egy kelet-magyarországi vidéki kisvárosban éltem a 80-as évek végén, nem igazán úgy volt ám az, hogy állandóan banántól rogyadoztak volna a boltok polcai.


Lehetett kapni nyilván, de nem mindig, és nem végtelen mennyiségben, mint most.


(Nem mintha amúgy nagy banán-rajongó lennék, meg nem is feltétlenül tartom jónak, hogy télen-nyáron olyan gyümölcsöket zabálunk, amiket a világ másik végéről kell idehozni, de azért legyünk pontosak)

2023. febr. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

4! Ezen nekem is megakadt a szemem, hogy a 3. válaszoló mennyi butaságot összeírt, gyanítom se nem élt akkoriban, se nem beszélt senkivel arról a korról, se nem olvasott utána.


pl. nálunk anyai ágon nagyanyám mai szóval élve vállalkozó volt a Kádár-rendszerben, vagy ahogy akkoriban hívták "maszek" üzeme volt. Mert ilyened lehetett, csak magas adókkal terhelték a működését.

2023. febr. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A 3-as versenyző hülyeségeket beszél!!!

Maradéktalanul.

2023. febr. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!