A robotika valóban elveheti egy csomó ember munkáját a jövőben?
Manapság irtó gyors ütemben fejlődik a technika. Elon Musk is rengeteg új találmánnyal állt elő és Kína is elképesztő ütemben fejleszti a technológiáit. Egyes szakértők szerint a közel jövőben olyan szintű automatizálás várható az iparban és úgy általában az élet minden területén, hogy ez a jelenlegi munkavállalóknak akár a 50%-át is érintheti negatívan. Nyugaton még ennél is gyorsabb az átállás, mert ott már egy csomó logisztikai feladatot is drónokkal látnak el.
Nyilván a cégeknek is megéri az átállás, mert egy gépet csak egyszer kell megvenni és utána termelni fog éjjel nappal, egy embernek meg havi fizetést kell adni és benne van a pakliban, hogy hibázik, elalszik, másnaposan megy be dolgozni stb. Így a robotika sokkal kifizetődőbb befektetésnek tűnik.
Hazánkat vajon mikorra éri el az, hogy komolyan aggódnia kelljen a munkavállalóknak emiatt?
Nem "elveheti", hanem el is fogja. És egy csomó új munkahelyet hoz létre. Ahogyan ez a történelemben mindig is így volt, amikor elterjedt egy merőben új technológia...
Ugyanezt mondták annak idején a könyvnyomtatásról, a gőzgépekről, a gépi termelőeszközökről, az autókról, a számítógépekről, &c. -de valahogy a mai napig szükség van emberi munkára. Semmi okot nem látok arra, hogy ez ebben az esetben másképp történjen.
"nem szép ilyent az orrunk alá tartani, de az ország jó része iskolázatlan, képzetlen, kerüli az iskolát, ha lehet csavarog, iszik(ha van miből)...ráadásul szaporodnak is, de a felnövekvő nemzedék csak négykézláb hazatérő felnőtteket lát..
Csoda, ha lenéznek akár nyugatról, akár belülről?"
De te itt nem a magyarokról szólsz hanem roma testvéreidről.
#3
"Kinek okoz örömet olyan munkát végezni,amit egy gép is tud?"
AI/gépi tanulás rendszerek már kreatív munkákat is veszélyeztetnek, amiket a közelmúltig sebezhetetlennek gondoltunk, és amik végzésében igenis örömuket lelhetik emberek.
Az ember formájú, viselkedésű és emberi jelenlétet kellő mértékben helyettesíteni képes gépekre ma még várni kell - de valószínűleg jönni fognak.
Viszont egy csomó mindenben már most is elképesztően jók a gépek:
"Elon Musk is rengeteg új találmánnyal állt elő"
Ő éppenséggel egyetlen eggyel sem, de másokét szívesen ellopja és előadja, hogy ő mekkora zseni.
"Hazánkat vajon mikorra éri el az, hogy komolyan aggódnia kelljen a munkavállalóknak emiatt?"
Azok az országok vannak jobban kitéve ennek, amelyek az összeszerelő üzemeket tartják fenn, vagyis Magyarország kitettebb.
Nálunk olyan 60%-ra teszik az embereket, akik elveszíthetik a munkájukat.
A kormány becslése egyébként az, hogy 2030-ra 1 millió munkahely szűnik meg a gépek miatt.
#5
"Persze, azt a munkát, amit a gépek elvégeznek, elveszik, de létrehoznak más lehetőséget a munkára."
Csak a mostani váltás nem lesz olyan egyszerű. Aki most gyártósor mellett áll és kb. 3 lépést kell fejben tartania, az nem fog később szerelőként gépeket karbantartani, mert nem lesz rá képes végzettség hiányában.
A mostani váltás azzal fog járni, hogy sok ember veszti el a munkáját, akiknek alacsony a végzettségük és megnövekszik a szükség magasan végzett emberekre. Már jelenleg is látszik, mivel mérnökökből folyamatos hiány van.
"Japán már évtizedek óta robotokat használ, pedig él ott 800 millió ember"
Gyorsan kihaltak, mert jelenleg csak 120 millió ember él ott.
#14
"De te itt nem a magyarokról szólsz hanem roma testvéreidről."
A társadalomban az analfabéták aránya kb. 25%, miközben csak 15%-nyi roma van, vagyis nem, matematikailag lehetetlen az állításod.
"És utána is még hosszú ideig kell valaki, aki kiszolgálja a robotot..."
2-3 technikus és 1-2 mérnök, akik amúgy is kellenek az analfabéta betanított munkásos gyártósorok mellé is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!