Milyen a helyzet Nagyváradon?
Kedves Nagyváradiak! Minden román népszámlálás után felmerül, hogy az adatok nem hitelesek (magyarokat rábeszélik, hogy románnak vallják magukat; külföldön élő románokat is odaszámolnak; stb.). A legutóbbi hivatalosan elfogadott (2011) népszámlálás szerint kb. 45 ezer magyar él Nagyváradon, ami nagyjából a lakosság negyede.
1. Mennyire jogosak a vádak a népszámlálásról?
2. Milyen magyarként Nagyváradon, mennyien vannak ténylegesen, és milyen arányban?
Inkább az a baj, hogy 2011 óta lehet nem bevallani az állampolgárságot. Azaz van egy csomó "nem nyilatkozott" állampolgár.
A kockázat meg az lehet, hogy román számlálóbiztos esetleg nem írja be, vagy nem kérdez rá, átsiklik fölötte.
De sajnos ezek mellett a váradi magyarság apadása tagadhatatlan. Erre rátesz egy lapáttal az ottani magyar politika, ami Románia szinten a legkatasztrofálisabb, sajnos...
"A kockázat meg az lehet, hogy román számlálóbiztos esetleg nem írja be, vagy nem kérdez rá, átsiklik fölötte."
De ugye most már online népszámlálás is van?
Nem hiszem, hogy bárkit rá tudnának beszélni, hogy románnak vallja magát. Ez esetleg a szórványban lehet probléma. Az, hogy átsiklik fölötte előfordulhat, de szerintem ez sem jellemző.
Valamivel valószínűleg több magyar van a nemzetiséget be nem jelölők miatt, de a csökkenő tendencia valóban fennáll.
5-ös sokmindent jól ír - kivéve a "Kolozsvár = beolvadás" dolgot, az egy "csacsiság" - már bocs.
Ha már ilyen automatikus "képleteket" állítunk fel, akkor sem állja meg a helyét.
Az illető, akiről a példa szól, nem azért asszimilálódik, mert Kolozsvárra ment egyetemre, hanem azért, mert 1. román párt választott magának, 2. a nyakamat rá, hogy román tannyelvű egyetemre ment.
Azt azért ne felejtsük már el, hogy Kolozsváron él Románia második legnagyobb magyar közössége (Marosvásárhely után) és GENERÁCIÓK ÓTA itt képződik a romániai magyar értelmiség szinte EGÉSZE: a protestáns papságtól a mindenféle tanárokon át az informatikusokig és a színészek egy részéig.
Kolozsváron van A LEGTÖBB MAGYAR EGYETEMISTA Magyarország határain kívül, rengeteg a magyar hely, a magyar kulturális és szórakozási lehetőség.
Egyedül Kolozsváron van magyar opera, és persze van magyar színház, HAT MAGYAR LÍCEUM, a négy történelmi egyházunk közül háromnak ez a központja (református, evangélikus, unitárius), tucatnyi magyar kocsma, irodalmi kávézó van, magyar oktatási, művelődési szervezetek.
Kolozsvár még mindig az erdélyi magyarság szellemi központja, kulturális "fővárosa" - és ugyanúgy megvannak a magyar helyek, mint Váradon (sőt, sokkal több van).
Persze, ha valaki eleve román egyetemre megy és összeáll egy románnal, akkor az asszimilálódni fog - de megsúgom, ilyen esetekben az identitásprobléma már jóval hamarabb kezdődött, mint hogy az illető egyetemre ment volna.
Hidd el, a váradi magyarságra nézve pont az a veszélyesebb, hogy közel van Debrecen, sokan mennek már középiskolába is oda tanulni, még többen mennek oda egyetemre - ér onnan már nehéz visszatérni, mivel felejtik a román nyelvet (vagy meg sem szerzik a román érettségit), márpedig arra a Székelyföldön kívül azért mindenütt szükség van, ha egy jó állást akarsz szerezni...
Az erdélyi magyar értelmiség széttöredezése és az asszimilációs hatás pont abból adódik, hogy ma már nem "automatizmus", hogy Kolozsváron vagy Vásárhelyen tanuljon tovább az erdélyi magyar értelmiség (ezért kevésbé is ismerik egymást, mint 10-20 évvel ezelőtt).
De azt bátran állítom, hogy ennek ellenére a maga tízezer magyar egyetemistájával Kolozsvár még mindig az erdélyi magyar értelmiség fellegvára. Továbbra is itt képződik egy helyen összegyűjtve a jövő magyar értelmisége Romániában, az egyetlen igazi egyetemi város - ahol egy random este a romkocsmában egy asztal mellé kerül a jövőbeli romániai magyar lelkész a tanárral, az irodalmár a filozófussal, a filmes a kémikussal, a mérnök a pszichológussal, a matematikus az állatorvossal, a szociológus a fizikussal...
És élénkebb magyar kulturális, művelődési, sőt, éjszakai élet is zajlik, mint bárhol máshol Romániában. Hogy ez egy román többség mellett zajlik, az más kérdés...
6-os
Ő csak az egyik a sok közül, akit leírtam, és nem, nem román egyetemre ment. Jó pár példát feltudok sorolni, akik párom ismerősei/rokonai és mióta Kolozsváron élnek, sokkal "liberálisabbak" több románnal barátkoznak, és ha már egy román van a társaságukban, akkor ugye románul kell a többi magyarnak is beszélni...
Pont írtam is, hogy Váradról sokan átjönnek sajnos..és vissza már nem fognak menni. Látom magam körül..ez evidens.
8-as, hát én úgy jártam végig Kolozsváron négy év egyetemet, hogy a taxison és az üzleti eladón kívül nem beszéltem senkivel sem románul.
Eleve az ember egyetemistaként az egyetemi kollégáival barátkozik általában, illetve tartja a kapcsolatot a volt osztálytársaival, akik ugyanabba a városba kerültek egyetemre.
Ha magyar iskolában végeztél és magyar egyetemre mégy tovább, akkor ezek alapból magyar emberek (a volt osztálytársaid és az egyetemi kollégáid is).
Az, hogy a kolozsvári értelmiség liberálisabb, az egy másik kérdés. A liberalizmus nem a magyarság ellentéte, hanem a konzervativizmusé...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!