Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország pontosan miért...

Magyarország pontosan miért lépett be anno az I. világháborúba?

Figyelt kérdés
Tisza állítólag az elején ellenezte. azt mondta, mindent elveszíthetünk, de nem nyerhetünk vele semmit, ami igaz is volt. Aztán valahogy meggyőzték az osztrákok. Zsarolhatták, nyomást gyakorolhattak rá? Az országgyűlés is megszavazta a belépést. Talán akkor még nem tudták, hogy világháború és nagyon hosszú harc lesz belőle. Gondolom, Ferenc Ferdinánd halála miatt sem voltak álmatlan éjszakáink.

2022. nov. 26. 15:19
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert a katonai irányítás,és fő döntéshozatal F.J. kezében volt.
2022. nov. 26. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Közös külpolitika. Tisza elmondhatta a véleményét a császárnak, de mások (főképp von Berchtold külügyminiszter és von Hötzendorf vezérkari főnök) az azonnali háború mellett voltak. Úgy is mondhatjuk, hogy leszavazták, bár a végső szót tényleg az uralkodó mondta ki.


Az hogy az országgyűlés megszavazta... akkoriban nem az volt, hogy amit a pártvezér mond, azt dönti a parlament és kész. Bár a pontos körülményeit ennek nem tudom, ez mikor, hogyan történt?

2022. nov. 26. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Röviden: belevitték Magyarországot. Olyanok akiknek ez érdekében állt. Bármennyire is úgy tűnik mai szemmel hogy lehetőség lett volna kimaradni belőle.
2022. nov. 26. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Azèrt,mert az országgyűlès megszavazta.
2022. nov. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
84%

Voltak szkeptikus hangok, ellenvélemények (pl. Tisza), de Magyarország alapvetően támogatta a szerbek megleckéztetését, visszaszorítását.


Másrészt ennek nem is volt olyan nagy jelentősége, mivel Magyarország nem volt önálló állam. A föderáció központja Bécs volt, ott volt az uralkodó, ott hozták meg a külpolitikai, katonai döntéseket, így Ausztria-Magyarország az ultimátum elutasítása után hadat üzent Szerbiának, ami Tisza jóslatának megfelelően világháborút eredményezett.

2022. nov. 26. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 tobas ***** válasza:
100%

Addigra volt már egy erős szerbelleneség jelen a Monarchiában, a háborúra egész Európa készült és több százas, ezres tömegek éltették a hadüzenet kihirdetést országszerte.


"Jászapáti és Vidéke – 1914. augusztus 1-i tudósítása szerint:


A mozgósítást a város lakossága megnyugvással; sőt örömmel fogadta… és az első hívó szóra mámoros lelkesedéssel sietett a zászló alá minden polgára a honnak. Ezrek és ezrek szálltak fegyverbe a királyi parancs elhangzása után, s megindult egy hatalmas, félelmetes, rettenetes szuronyerdő a monarchia dicsőséges hadserege – Szerbia ellen. …A tartalékosok és a népfelkelők, még a 42 éves családapák is látható lelkesedéssel mentek a nemzeti becsület védelmére."

2022. nov. 26. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
56%
Hogy leszögezzük,Budapest ès Bècs egyenrangú volt.A külpolitikai kèrdèsek úgy lettek eldöntve,hogy felváltva egyik èvben BP-n,másik èvben Bècsben ült össze egy-egy magyar ès osztràk delegáció a külügy,a hadügy és az ezeket finanszírozó pénzügyi dolgok megvitatásàra,majd mind a kèt parlamentnek jóvá kellett hagyni az osztrák-magyar bizottság döntèseit vègül pedig Ferenc Józsefnek is alá kellett írnia. Igen,Tisza az elejèn szkeptikus volt,de vègül ő is belement a hadüzenetbe,ahogyan a magyarországi parlament is megszavazta a hadbalèpèsi törvènyeket.
2022. nov. 26. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!