Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mennyi pénzt kaptunk az...

Mennyi pénzt kaptunk az EU-tól az elmúlt lassan 20 év alatt, mióta tagok vagyunk?

Figyelt kérdés

2022. nov. 25. 03:09
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
25%

"Mennyi pénzt kaptunk az EU-tól az elmúlt lassan 20 év alatt, mióta tagok vagyunk?"

Ahogy előttem írták, a GDP pár százalékának megfelelő összeget évente.

Ez egyrészt a költségvetésünk méretéhez képest nem nagy összeg, másrészt euróban van és így nézve fontos, nagy összeg. A hiánya jelentősebb lenne mint az összeg mérete.

A gond az, hogy MIRE lehetett költeni és HOGYAN.

A csatlakozás utáni első költségvetési időszakban nagyon rossz volt az eu-s pénzek elkölthetőségének szerkezete. Jobbára látszatberuházásokra lehetett fordítani, terek, utcák, kilátók, mindenféle civil szervezetek. Ezek is fontosak, csak a gazdaságban nem hoznak szerkezeti változást. Azt okozták amire mások már rámutattak, hogy a pályázati rendszer miatt a beruházásokat külföldi nagy cégek nyerték akik a hasznot lefölözték és a magyar alvállalkozók meg alacsony összegekért voltak dolgoztatva általuk, hiszen örültek, hogy egyáltalán volt munkájuk.

A 2010 utáni Orbán kormány már olyan költségvetést tárgyalt ki 2014-2020 közöttre és utána 2021-től, amiben egyrészt több pénzt kaptunk, másrészt nagyobb arányban lehetett a pénzeket valódi gazdasági fejlődést okozó beruházásokra, támogatásokra fordítani.

Az eu pénzek a tagállamok befizetései és a közösen beszedett adók, vámok, egyebek - amik korábban a tagállamokat illették meg. Nem növesztik a pénzt egy ültetvényen. Az, hogy egy tagállam nettó befizető-e az annyit jelent, hogy kevesebb pénzt kap vissza a költségvetési ciklus alatt hivatalosan, mint ami a befizetése volt. De a németek, osztrákok, olaszok nem azért lettek uniós tagok mert annyira jótékonykodni volt kedvük és támogatni akarták pénzzel a többi, nem nettó befizető tagállamot, hanem mert nekik ez kiváló üzlet volt. Piacot szereztek, olcsóbb, képzett munkaerőt szereztek vele és olyan területekkel is megnyílt a könnyebb kereskedelem lehetősége, amik korábban a közbeeső országokon való átjutás miatt nem voltak kifizetődőek.

vagyis a nettó befizető országok nagyon is jól jártak az unióval, a bővítéssel.

Mivel ez zéró összegű játék, csak úgy lehet számukra jövedelmező, ha valójában a többi tagállam, amelyik ránézésre haszonélvezője az uniós pénzeknek, az tulajdonképpen nem is jár olyan jól velük.

Mint a tőzsdézés. Ahol csak úgy nyerhetsz ha valaki más vesztett a pénzéből.

Jó lenne az uniós rendszer, ezért is volt működőképes sok éven keresztül, ha nem váltott volna az uniós vezetés a gazdasági alapú szövetségről a birodalomépítésre. Ahol a sima pénzügyi szerződéseket felülírják ideológiai zsarolásokkal. Ez teszi tönkre a rendszert és ezért fog szétesni az egész.

2022. nov. 25. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
33%

A valóságban az történik, hogy az EU a nyugati cégeken keresztül az azok magyarországi tevékenységén realizált profit igen kis részét ünnepélyesen visszaosztja, és elvárja a tapsot, mintha az valami ajándék lenne. Ráadásul még fenyegetőzik a szerződésben vállalt kötelezettségei egyoldalú módosításával, megszegésével (sőt, nem is csak fenyegetőzik), miközben a mi befizetési kötelezettségeink nem változnak, továbbá rajtunk a nyugat továbbra is folyamatosan egy rakás pénzt keres. És ez csak a probléma egyik ága. A másik az, hogy az érkező pénzek is felpántlikázva jönnek, tehát még véletlenül sem lehet azokat a versenyképességünket érdemben javító beruházásokra fordítani, különben még egyszer megszűnnénk gyarmat lenni. És ez még mindig nem minden. Tovább mélyíti a különbséget a szabad munkaerőmozgás, ami azt eredményezi, hogy a nálunk rengeteg állami pénzen kiképzett orvos nem elhanyagolható része a diplomaszerzést követően megérkezik Németországba vagy Svédországba munkát végezni, miközben ő annak az országnak egy fillérébe sem került...de a nyugdíjasok ellenben kivétel nélkül maradnak nálunk, azokat csak mi tartsuk el, ahhoz a nyugatnak semmi köze. Olyan szinten egyenlőtlen az egész, hogy nem igaz, érdemi felzárkózás nincs, mert ilyen feltételekkel kb. lehetetlen.


Amúgy az uniós pénzek az utolsó centig meg fognak érkezni, efelől semmi kétség. Ha nem így lenne, akkor végképp semmi értelme nem lenne az uniós tagságunknak.

2022. nov. 25. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!