Várható-e változás a magyar gazdaságpolitikában?
Két út van.
Az egyik, hogy a kormány a gazdaság lejtmenetét, illetve álnövekedését az infláció mögé bújtatja. Az infláció szétterítésével csökken a forint értéke, ezzel a forint alapú megtakarítások es az államadósság reálértéke, miközben az árak folyamatosan emelkednek, és kezd kialakulni egy ár-bér spirál: a magas árak miatt a munkavállalók több fizetést követelnek, amit ha megkapnak, az tovább fűti az inflációt, nem tud kialakuni az egyensúlyi helyzet. Ahogy nézem, a kormány ezen az úton halad, és nem akar ebből engedni.
A másik út, hogy a kormány megszünteti a támogatásokat (árstoppok, kedvezményes hitelek), és hagyja, hogy a magas hitelek kinyírják a vállalkozásokat, ezzel recessziót és munkanélküliséget előidézve, ezzel viszont megáll az infláció és az ár-bér spirál: kialakul egy új egyensúlyi helyzet, és a gazdaság idővel ismét növekedhet.
Van-e bármiféle jele annak, hogy idővel mégis a második opciót fogják választani? Jöhet-e egy olyan hosszú ideig tartó magas inflációs környezet és drágulás, ami ellen már muszáj beáldozni a növekedést, és hűteni a gazdaságot, beáldozni a hiteleseket, vagy a jelenlegi állapot a végtelenségig húzható?
Kérdező
A magyar gazdaságpolitika folyamatosan változik.
Az elmúlt évtizedekben nem volt 4 olyan év amikor ne lett volna valami jelentős változtatás az ország gazdaságpolitikájában, az elmúlt évtizedben pedig sorra alakították a szabályozásokat, elvárásokat ahogy a külső avgy belső körülmények változtak.
Nem ez a két út van, vagyis helyesebben ez a két út nem megoldás, ez maga lenne a probléma. Ezt láthattuk 2010 előtt amikor szintén nem tudtak valós megoldásokkal jönni, vagy bedobták a gyeplőt és mindent eladtak, mindent ráhagytak a piacra - vagy megvontak mindent, mást nem ismertek.
2010 óta viszont folyamatosan jönnek az újabb és újabb megoldások olyan problémákra amikre korábban széttárták az illetékesek a kezüket, hogy ez van, nem tud az állam, a kormányzat kezdeni vele semmit.
Ilyen volt már az elején a devizaválság kezelése a különadókkal, kamatstoppal, forintosítással, aztán jött az építkezések állami beindítása, a lakásépítések támogatása, a családtámogatások, a nyugdíjrendszer változtatása, az adózás egykulcsossá tétele, a társasági adó csökkentése, a külső piacok keresése, a befektetők ide vonzása, majd újabb és újabb változtatások, aminek következtében eddig mindig elmaradt az a csődbemenetel amit már 12 éve vizionálnak az ellenzéki "szakértők" meg politikusok.
Most is meg fogják találni a megoldást ahogy korábban is megtalálták, anélkül hogy neked egy Bokros-csomagot vagy bajnai-csomagot kelljen kapnod ismét. Ezért van még most is az élvonalban a várható magyar gazdasági növekedés.
Nem, nem várható.
Török/türk modell van és az is lesz, azaz infláción alapuló politika, megspékelve az ázsiai uzsorahitelekkel, az ország privatizációjával és eladósításával.
Én már menekítem a pénzem Euro-ba szép lassan, meg aranyba. Mert azoknak még lesz értéke, a forint januárban akár 450-et is elérheti.
#4
szép álmokat, látom neked bejött.
A mátrai erömü esete is egy zseniális kormányzati megoldás volt a gazdaság megsegítésére ügye? A Tiborcz-féle lámpasorral együtt. A kilátó projektekröl ne is beszéljünk. A biciklis élménypark is egy gyöngyszem. A legjobb pedig a közmunka program. A csokkal is annyira segítették a családokat, hogy háromszor annyi hitelt kellett felvegyenek, mert feltolta a lakásárakat. A forintrontással jól megtámogatták hogy mindenki megtakaríthasson. A nyugdíjrendszer megváltoztatása és az addig befizetett nyugdíjak közpénzzé tétele, majd "elvesztette közpénz jellegét". Most pedig a képviselöi fizetések megemelésével támogatják a rászorulókat.
4-es, köszönöm a tartalmas válaszod!
A problémám, hogy én úgy látom, hogy a kormány akkor is fűti a gazdaságot, mikor nem kéne: nem lehet örökké a gázt nyomni, néha le kell fékezni, hogy ne csússzunk ki a kanyarban. A költségvetési fiskális politika szembe megy a monetáris politikával, vagyis: a jegybank drasztikus kamatemelésekkel igyekszik visszafogni a fogyasztást és hűteni s gazdaságot, miközben a kormány továbbra is laza fiskális politikát követ. Ezek így együtt kontraproduktívak. A jegybank és a kormány egy irány felé kellene menjen.
En nem látok a kormánytól olyan intézkedést, ami afelé menne, hogy a forint stabilizálódjon, és hogy az infláció valóban csökkenjen: a hiteleseket megmentik a spórolós emberek pénzéből.
#6 "A mátrai erömü esete is egy zseniális kormányzati megoldás volt a gazdaság megsegítésére ügye? A Tiborcz-féle lámpasorral együtt. "
Látom nagy szakértő vagy a témában - csak épp a valóságot nem ismered, ahogy az lenni szokott.
Azért azt remélem érted, hogy a szerinted "Tiborcz-féle lámpasor" nevű eset az pont NEM az Orbán kormánnyal történt meg, hanem az azt megelőző ballib kormány alatt. Vagy hogy szemben a németekkel, akik nyilván szerinted mindenben szuper döntéseket hoznak, a Mátrai erőmű pontosan jó időben került az állam kezébe és nem kell lignitbányát nyitnunk több éves település eldózerolásával meg régen leállított lignites erőművek újranyitásával, csak hogy legyen áram az országban - mint a bezzegnémeteidnél történik éppen.
"A kilátó projektekröl ne is beszéljünk. "
De, beszéljünk róla!
"INDEX/FÜGGETLEN HÍRÜGYNÖKSÉG
2009.10.05.
..Az RTL Híradó vasárnap számolt be a bruttó 39 millió forintba kerülő, 40 centiméteres bodrogkeresztúri kilátóról, és a körülötte kialakított pihenőhelyről. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség akkor nem adott magyarázatot a 2007-es beruházás támogatásáról, sőt a szóvivő az Indexnek is javasolta, hogy törölje az esetről szóló híradást..."
Segítek kicsit. A " kilátó projekt" NEM az Orbán kormányok alatt történt meg, jó lenne ha azoknak tulajdonítanád - a gyurcsány kormány tagjainak - akik kormányzása idején megtörténhetett.
"A biciklis élménypark is egy gyöngyszem. "
Igen, nyilván az. HOL? Mert az elmúlt években épült sok. Mire gondolsz?
"A legjobb pedig a közmunka program. "
Igen, a közmunka program volt a legjobbak egyike. Ennek IS köszönhetően jelentősen csökkent a munkanélküliek, segélyen élők száma szerte az országban.
#9
közmunka=éhbérért dolgoztatás+statisztikaszépítés.
56 ezer forint napi 8 óra munkáért. Ebböl légyszíves hozz nekem össze egy albérlet kifizetést és/vagy rezsiköltséget+egy havi ennivalót+igény esetén bejárást+egyéb szükséges dolgokat mint mosószer, tusfürdö, mosogatószer, stb.
Erre emelnek most nettó 10 ezret, mert persze ezt is meg kell adóztatni, nehogymáne :D
Kalandparki kalandok:
Ehhez képest a 40 centis kilátó a 39 milliójával kismiska, pedig az is vérlázító.
A mátrai erömü és Lörincünk esete, mert most olyan jó hogy van és lehet a hülye németeket fikázni, bár ök tervezetten zárják be öket napenergiára való átállás miatt. Jelzem, ök is kényszerböl indítják újra mint mi a mátrait te szerencsétlen. Google keresést linkelek, ne mondd hogy egy hazug ellenzéki lap írta:
Tiborcz: linkelek, olvass, és hazudd megint azt, hogy Gyurcsányék alatt csinálta: elsö ügy 2009 vége lázár jánossal, fidesz van 2010 áprilistól
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!