Egy közgazdász ismerősöm szerint a hatósági áras politika miatt egyszer eljön egy pont amikor a forint valóban hiperinflációba kerül. Én félek. Megtörténhet?
Jobban félek most a forint hiperinflációjától, mint amikor 430 forint volt az Euró. Azért amit a haverom mondott. Igaz, hogy most kicsit visszaerősödött 403 forintra, de csak a kamatemelések és az októberi kifizetési stop hatására amitől (magától értetődően) visszaesett az államháztartási kiadás. A befektetők most ideig-óráig megnyugodtak, hogy nem lesz államcsőd, ezért erősödött a forint.
Viszont most elvileg még nagyobb bajban vagyunk mint voltunk. A hatósági árakkal tulajdonképpen kiszorítják a termelőket a piacról és felvásárolják azt magántulajdonba, ami előbb utóbb a lakosság mélyszegénységéhez fog vezetni. Hatósági áron importálni meg nem lehet, mivel senki sem olyan hülye, hogy azért hozza ide a termékét külföldről, hogy piaci áron alul adja el, így bizonyos termékek, adott esetben nagyon lényeges és alap termékek, el fognak tűnni a polcokról.
Mindez az elszegényedés, államosítás, élelmiszerhiány egy bizonyos pont után hiperinflációt indíthat el a forint árfolyamában. Pont azok fogják végül a legjobban megszívni akik a Fideszre szavaztak.
Hogyan lehetne kimenekíteni a forintomat? Félek ha átváltom devizára és itthoni bankokban tartom, Orbán egyszer csak azt mondja, hogy kulákok akiknek deviza megtakarításuk van, és elveszik mint a magánnyugdíj megtakarításokat. Külföldi bankszámlád pedig csak úgy lehet, hogy külföldi bejelentett lakcímed van.
Akkor most hogyan tovább? Mi lehet a megoldás? Mibe fektessem, aranyba, kriptoba? Vagy tartsam a nagymamám dunnája alatt az Euro-t, dollárt, frankot?
Szerintem is megalapozott a félelmed. Bár szerintem a klasszikus hiperinfláció nem fog bekövetkezni, de a kormány gazdaságba történő kiszámíthatatlan beavatkozásai miatt, el fognak szabadulni az árak. Ha pedig tovább szórakozik a hatósági ár kiterjesztésével, akkor a kereskedők egyszerűen minimalizálni fogják a készleteket. Veszteségesen nem kötelesek dolgozni.
A minimalizált készletekből fakadó bevétel-kiesést pedig a többi fogyasztási termék árának növelésével fogják ellensúlyozni. Pontosabban már jelen pillanatban is ez történik, ennek köszönhető a mostani infláció.
Minél nagyobb körű lesz a hatósági áras termék, annál nagyobb lesz a többi fogyasztási terméket terhelő "bevétel-kiesési" kompenzálás, és annál nagyobb áruhiány fog fellépni a hatósági áras termékek körében.
Az egyetlen, fixnek mondható befektetési formának az aranyat tekintem.
És akkor még nem számoltunk azoknak a gyártóknak, és termelőknek a bevétel-kiesésével, akiket a hatósági ár érint.
A többi termelt vagy gyártott termékek árait fogják emelni. Ezután a kerekedő fog még extrán ráterhelni.
Államcsőd.
Arra nem gondolsz hogy az arany is hatósági áras lesz?
Vagy hogy Soros György lespekulálja az arany árfolyamát?
#13-nak:
Az arany talán az egyetlen a világon, aminek az ára közvetlenül befolyásolhatatlan. Lokálisan megoldható, de globálisan őrzi a vásárló-értéket.
Ez már néhány száz, vagy ezer éve változatlanul így van.
Ha például 1980-ban egy gramm aranyért kaptál volna 100 Kg kenyeret, akkor körülbelül ma is annyit fogsz kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!