Nem pofátlanság a 13.havi nyugdíj?
Köztudott, hogy a Kádár rendszer alatt kb a munkaszínvonal ilyen volt: [link]
Kádár azért,hogy ezek az emberek befogják a pofájukat ingyen lakást és ingyen cuccokat olyan nyugati hitelekből,amiket most mi fizetünk helyettük. Nem pofátlanság,ezek után a 13.havi nyugdíj léte?
Nem gondolod, hogy ezzel elkéstél, úgy 30 évet?
Ráadásúl sokan az akkori pártvezetésből, ma is kormányon, pozicióban vannak!
Ezt elqrtk, nem kicsit, nagyon!
Sávos nyugdíjemelés,13.nyugdíj ..stb. lenne a tisztességes.
Akinek 300.000,Ft. felett van a nyugdíja, annak semmit nem adnék..
#5 Miért kell hülyeségeket beszélni?
Minden beleszámít a nyugdíjba, az is amit 1988 előtt dolgoztál le. Nincs olyan hogy nem számít ami '88 előtt volt!
Az ÁTLAGSZÁMÍTÁSNÁL nem veszik csak figyelembe az 1988 előtti kereseteket, mert akkor még nem volt a maihoz hasonló adózási rendszerünk.
A szolgálati időben benne van a '88 előtti nyugdíj és a havi átlagnyugdíj mértékét csak az 1988 utáni napokkal, azok keresetével számolják, ami nem rontja a nyugdíjad mostani havi nagyságát.
A havi kereseteket valorizálják, vagyis a megfelelő szorzókkal úgy veszik figyelembe, mintha mai kereset lenne, hogy arányosan lehessen a nyugdíjat megállapítani. Aki 1989-ben havi 8000Ft-t keresett, az az akkori átlagjövedelem (10570Ft) 76%-t kereste, akkor azt éppen úgy számolják, hogy a mostani átlagkeresethez képest is hasonló arányban lehessen a nyugdíja. Persze itt figyelembe veszik azt, hogy egy évtizeddel ezelőttig volt nyugdíjplafon is, tehát a keresete lehet, hogy X%-a volt az akkori átlagjövedelemnek, de az átlagszámításkor csak azt vehetik belőle maximum számításba ami az akkori nyugdíjjárulék fizetési maximum volt (nagyobb fizetésből nem vontak arányosan több nyugdíjjárulékokt, mert nem fizettek volna több nyugdíjat a nyugdíjmaximumnál).
A te '88 előtti 20 évedet szimplán az átlagszámításnál nem vették figyelembe, a szolgálati időd 48 évvel lett meghatározva és a havi átlagjövedelmedet, ami alapján a nyugdíjadat megszabták, azt a '88 utáni napokkal osztották csak el. A '88 utáni 28 ledolgozott éved keresetét adták össze valorizálva és a végén ennek a 28 évnek a napjaival osztották, majd számolták havi összeggé.
Ezzel nem ért téged semmiféle kár a nyugdíjad kiszámításakor.
#12
Igazságos az lenne, ha a nyugdíjtömegre vetíteett emelést nominálisan egyenlően osztanák el.
Magyarán kiszámolják mennyi pénz a mostani 1,8%-os emelés és aztán egszerűen elosztanák annyi felé ahány mbernek fizetni kell. Ugyanez mehetne a 13. havival is.
Így az alacsonyabb nyugdíjat kapók pénze jobban emelkedne, a magasabbat kapóké meg kevésbé.
#10 "Az "aláírja a papírokat" tipikusan hülye emberek elképzelése, aki ezt elhiszi, az nem képes gondolkodni. Egy-két ember esetleg lehetett ilyen, de a többség nem!"
A régi rendszer teljesen más volt és sokan nem értik, ezért beszélnek ilyen hülyeségeket, mint a kérdező is.
Nekem is volt (már nem élő) idős ismerősöm, aki nyugdíjas lett úgy, hogy valójában nem volt hivatalosan elismert ledolgozott éve, munkaviszonya. Azonban ez nem azt jelenti, hogy nem dolgozott. Azt jelenti hogy volt 14 éves kora után sokat cselédlány, qrva kemény munkával, majd aztán dolgozott a földeken a helyi gazdánál még nehezebb munkával és a téeszesítés után a tanyán élt a férjével, ahol nevelte a gyerekeket, aztán az unokákat és közben a vállán volt a teljes háztartás, a saját kis föld, miközben járt napszámba dolgozni. Aminek hivatalosan szintén nem volt nyoma.
A férje idő előtt meghalt és ott maradt idős korára minden nélkül, mert önmagában neki nem volt meg a szükséges igazolt éve a legkisebb nyugdíjhoz sem. Na, neki csináltak olyat ott a községben, hogy a téeszben aláírtak neki utólag éveket, csak megkaphassa ezt a minimál juttatást és legalább mint nyugdíjas orvoshoz elmehessen ingyen.
Meg persze voltak olyanok is akiknek haveri - elvtársi alapon írtak alá még éveket, csak beleférjen a kicsit magasabb nyugdíj kategóriájába. Ezt eltagadni butaság a szocializmusban, hiszen ott általánosan voltak az ilyen dolgok, pont emiatt volt annyi ember kiszolgáltatva a párt bizalmasainak, embereinek.
De ez egy szinte elhanyagolható kisebbség, hiszen a KMK - közveszélyes munkakerülés korszakáról beszélünk, ahol alap volt hogy van a személyi igazolványodban munkahelyed és hétköznap ott kell lenned még ha munkád ott nincs is csak fekszel vagy vakarózol, különben a rendőr bevisz munkakerülésért. Tehát alapból rengeteg olyan ember volt akinek papíron volt munkahelye, de valódi termelő munkát nem tudott végezni, még ha esetleg akart is volna.
5-ös:
1988. január 1-től bruttósítva kaptad a fizetésed, ezé' csak onnantól számítják a béreket.
Az előtte időt viszont beszámítják a jogviszonyba töltött időkbe, ezért lehetett neked 48 év.
#12 és #14
Amit elfelejtetek, hogy megpróbálkoztak már Orbánék hasonlóval - 2001-ben. Akkor az addigi szokásoktól eltérően nem %-os nyugdíjemelést csináltak, hanem a kisebb nyugdíjakat nagyobb összeggel emelték meg, pont hogy a kialakult torz nyugdíj különbségeket valamennyire kompenzálják.
Azonnal be is indult rá az mszp-szdsz kampánya azzal, hogy a fidesz ellopta a nyugdíjasok pénzét. Ennek IS köszönhetően vesztettek 2002-ben. Soha többet nem fognak ilyet csinálni, mert pont a magyar társadalom mutatta meg, hogy nem vevők egy ilyen megoldásra.
Pedig ez lenne a legjobb, ha egységesen minden nyugdíjat megemelnének 20-30-40-50 ezer forinttal évente a törvényes nyugdíjemelésen felül, attól függően hoyg az az év mennyit bír. Akkor a legalacsonyabb nyugdíjakat is emelnék ugyanazzal az összeggel meg a legmagasabbakat is, lenne a szokásos inflációt követő emelés is mellé - összességében nem lenne olyan nagy kiadás mintha minden nyugdíjat az infláció+5-10%-kal emelnének meg. Akinek magasabb a nyugdíja annak is lenne emelése, arányosan az infláció követéssel magasabb is, mint akinek alacsonyabb a nyugdíja - de a kis nyugdíjak értéke is tudna értelmesen emelkedni.
Konkrétan: 100 ezres meg 400 ezres nyugdíjnál, mindkettőt ha emelnék 10%-os inflációnál 15%-kal, hogy értékén is növekedjen, az 15000+60000=75000Ft. Ha viszont marad a 10% infláció követő emelés (50000Ft) de mellette mindkettőnek 12500Ft-tal emelnék még a nyugdíját, az egyben ugyanúgy 75000Ft kiadás a nyugdíjpénztárnak/költségvetésnek, de a 100 ezres nyugdíj így 122500Ft-ra emelkedne, 22,5% emelkedéssel, a 300 ezres nyugdíj meg 342500Ft-ra emelkedne, 14%-os emelkedéssel.
Ez majdnem az amit írtatok, a sávos nyugdíjemelés és a nominálisan azonos emelés egy keveréke, de biztos lenne benne az, hogy mindenkinek emelkedik az inflációval, ezen felül meg kisebb vagy nagyobb mértékben éppen a nyugdíj összegétől és a költségvetés lehetőségeitől függve.
De nem lesz ilyen, mert azonnal beindulnának ismét az "ellopták a nyugdíjasok pénzét" szövegek és még egyszer nem kockáztatják meg hogy a nyugdíjasok tömegeit lehessen ellenük hangolni kampányban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!