Titeket nem zavar, hogy mindenki csak a tanárok fizetésemeléséről beszél?
Ahogy az egyes mondja, több szempontból nem ugyanaz a két dolog, amit említesz.
A gyári munkás egy profittermelő tevékenység. A munkáltató összevetheti a bérköltséget a lehetőségeivel és várható profittal, és eldönti, egy munkakörért mennyit éri meg neki fizetni. Ha a gyár túl keveset fizet a piachoz képest, akkor nem fog munkaerőt kapni, ezért vagy emel, vagy csak a morzsákból tud válogatni. Ez a piac törvénye, sok mindent ezzel nem lehet csinálni, csak minimálbért emelni.
A mostani szomorú helyzet, hogy az Aldiban pénztárosnak lenni jobban megéri anyagilag, mint tanárnak lenni. Ergo a piac törvénye itt is érvényesül, és egyre több tanár megy el más területre dolgozni. Az iskolák lettek az a gyár, akinek egy speciális képzettségű munkaerőre van szüksége, de nem tud nekik eleget fizetni. Ilyenkor a piacon az a gyár vagy bért emel, vagy be fog csődölni.
És el is érkeztünk a két nagy különbséghez, amiért a tanárokért tüntetünk.
1: az iskola nem a piacon működik, ezért nem tud árat és bért emelni. Az iskola annyit tud fizetni a tanárnak, amennyit az állam fizet neki. Az egyetlen, amit tenni lehet, hogy nyomást helyezel az államra, hogy fizessen többet.
2: a piacon, ha valaki nem tud alkalmazodni, akkor becsődöl. Nem nagy ügy, cégek jönnek mennek, a tulajdonosok és a vezetők viselik a döntéseik következményeit. A közoktatás viszont nem egy cég, ami helyett majd lesz másik! Ha nincs tanár, annak országos, és generációkon átívelő hatása lesz.
A tanároknak is van lehetősége,joga szakszervezetet alapítani.
Ja,hogy van nekik, csak alkalmatlan a feladatinak ellátására.
Tessék megfelelő érdekszervezetet létrehozni hiszti helyett.
Az orvosoknak sikerült.
Szerintem két dolog fontos.
Az egyik,hogy sokan, akik az állami szektorban dolgoznak, állambácsitól kapják a fizut, és az csakis állambácsitól függ, hogy mennyit. Ezt ne keverjük a piaci alapú jövedelmekkel, és azok alakulásával.
A másik, valóban nem csak a tanárok vannak nehéz helyzetben, ha csak az állami szektort nézem, de talán az egyik legrosszabb helyzetben meg is csak ők vannak.
Emelni kell a bérüket, volt már némi emelés, de még lesz komolyabb is hamarosan.
DE a többiekről sem szabad me degfeledkezni: katona, tűzoltó, kormánytisztviselők, ápolók, stb.
Nehéz ez, mert most,hogy nagy az infláció, mindenki komoly béremelést vár.
Az egész állami szektorban pocsék a fizetés. Oké, leszámítva a politikusokat..
Közigazgatásban dolgozom, az utóbbi pár évben remek törvénymódosításainak köszönhetően én 9 nap szabadságot veszítettem (de volt olyan kollégám, aki 12-t), több lett a munkaidő, a fizu meg maradt. Nem beszélve, hogy a mostani inflációs helyzetben a fizetőképességről.
9#
Nem mindenütt.
A NAV-nál például nem olyan rossz.
Viszont, oda kell tudás is.
Továbbá az igazságszolgáltatásban dolgozó diplomások bérezése sem annyira rossz.
Viszont, ezekre a területekre tudás is kell.
Önkormányzatnál kvázi titkárnői/asszisztensi munka folyik, ami egy érettségivel elvégezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!