Miért átverés a hatósági áras tűzifa?
#29
Valójában láttad te már, hogy mennyi pénzt kell az államnak a te befizetett forintod mellé tennie?
A szerződések titkosak még az árszabályozó hatóság számára is, a hazai termelés tutira nem világpiaci áron folyik, a lakossági piaci ár meg egy fából vaskarika, mert valami vagy lakossági, vagy piaci.
#31 Szerencsére a külker statisztikák - hála az EU tagságunknak - nyilvánosak, és abból két hónap késéssel kiolvasható, hogy a tőzsdei áron vesszük, elcsúsztatva.
Mondjuk a gondolatmenetem szempontjából lényegtelen, hogy hétszeres vagy tizenötszörös a valós ár, a duplánál vastagon több.
Illetve tulajdonképpen az is mindegy, hogy mennyiért vesszük, ha egyszer lakossági fogyasztás hiányában piaci (=nyilvános, tőzsdei) áron tudná eladni az állam. Tehát ha fizet nekem kétszázezret, hogy dotálja a tüzifámat, akkor az általam el nem fogyasztott gázt másfélmillióért eladhatná a tőzsdén, és mindenki jól járt.
Ami a hazai kitermelést illeti, arra ugyanez igaz, tehát az is veszteség, ha nem adhatja el drágábban. Amúgy 1,5mrd köbméter körüli a hazai kitermelés, 3,2mrd köbméter a lakossági fogyasztás, ami elég jó aránynak tűnik, csakhogy..
-ott vannak még az államkassza fogyasztói a bv. intézetek, MÁV, Posta, hogy ne csak a triviális kórházakat, iskolákat soroljam.
-az a MOL haszna, amit az állam megsarcol bányajáradékkal, de ha túl nagy a sarc, akkor nem fog drágább kutatásokba, beruházásokba: nem is indult még el a nem konvencionális (drágább rétegrepesztéssel kitermelhető) gázmezők hasznosításának irányába. (Lehetne persze okosabb a szabályozás, hogy a bányajáradéknál figyelembe vegyék a kitermelés költségességét...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!