A forint miért szenved meg minden válságot hatványozottan? Miért van az, hogy átlagosan ez a nevetséges valuta reálértékben a lehető legtöbbet gyengül?
Te most azt hazudod, hogy náluk a legmagasabb az infláció, ami messze nem igaz. Az eurót használó Baltikumban jóval magasabb.
Az élelemiszerek árának valóban elég nagy az emelkedése Magyarországon, aminek a fő oka az, hogy eddig baromi olcsó volt nálunk az élelmiszer.
Hiteltelen, kapkodó gazdaságpolitika, ötletszerű különadók, amiket aztán elfelejtenek visszavonni. Ilyen helyre kevésbé tesznek pénzt a befektetők, ezért a gyengülés.
Én is külföldi eszközökbe teszem inkább a megtakarításaimat.
Az erősítené a forintot, ha lenne rá kereslet, és kevesebb lenne belőle.
Kereslet nincs rá, mert válsághelyzetekben a befektetők inkább a stabilabb devizákba menekítik a pénzüket, most többnyire dollárba. Ez ellen sajnos nem lehet mit tenni, a nagyobb országok erősebb gazdasággal stabilabbak, Magyarország kicsi, nyitott gazdaság. Ugyanakkor a befektetők nem szeretik, ha egy ország kénye-kedve szerint adót vet ki vállalatokra, hiszen azzal az ő befektetésének a várható profitját csökkentik, lásd extraprofitadó, amivel pl tovább zuhant az OTP árfolyama. Az ilyen árstop megoldások sem tetszenek a befektetőknek. Ő nem azért szeretne ide befektetni, hogy a kormány egy gondolatára maximalizálja a profitát. Röviden tehát senki nem akar ide befektetni, nem vesznek forintot, inkább eladják, ez gyengíti az árfolyamot.
A másik, hogy a kormány eddig is szórta a forintot. Amiből még sok van, az meg leértékelődik. Úgy szórta, mint pl SZJA visszatérítés, családtámogatások, még most is, mikor csökkenteni kéne a gazdaságban lévő forintmennyiséget. Ha sok forintot dobnak az utcára, akkor az el fog értéktelenedni.
Mindezek mellett Magyarország jelentős energia importra szorul áram, pláne gáz tekintetében. Ezek ára felment, viszont ezekért eurót kell fizetni, tehát a kormány mégtöbb forintot kell euróra váltson, ezzel tovább gyengül a forint.
És ne felejtsük el még a jogállamisági eljárást, ami további negatív képet ad a befektetőknek Magyarországról.
Ezek együttes hatása okozta azt, hogy rekord magas alapkamat mellett rekord magas az infláció és az árfolyamgyengülés.
De persze még sok mást is fel lehetne sorolni, pl az OMSZ vezetőinek eltávolítása stb stb stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!