Mi az oka annak, hogy a környező országokhoz képest náluk gyengül a fizető eszköz a leggyorsabban?
Tehát.
Euro erősödik a forintal szemben.
Dollár erősödik a forintal szemben.
Zlotyi erősödik a forintal szemben.
Cseh korona erősödik a forintal szemben.
Román lej erősödik a forintal szemben.
Szerb dínár erősödik a forintal szemben.
Mindez egész egyszerre és elég szembetűnően.
Ukrán hrivnya erősödik a forintal szemben.
Török líra gyengül a forintal szemben.
Orosz rubel erősödik.
Itt van két ellentmondás a számomra. Az euró zónában 9%-os a infláció az eurostat szerint.
Nálunk 15,6%
Tehát egyértelmű, hogy az euróval szembe 6,6%-al gyengül a forint. DE!!! A forint értéke az euróval szemben nem, csak ez határozza meg.
Törökországban 79%-os inflációt regisztráltak.
Mégis 10-20%ot gyengült a líra a forintal szemben. Nem 79%-ot.
Valamint, egy olyan helyen ahol háború van. Mint ukrajna. Ott senki nem vállal befektetéseket. Tehát nem költenek külföldiek gyárak építésére, hogy azt lerombolják. Nem lesz kedvező az ország helyzete. Tehát a fizető eszköznek meg kellene romlania. Mégis erősödik! Miért?
Ja, még valami. Keleti valuták erősödnek. Nyugati valuták erősödnek. Valóban? Vagy csak süllyed az EU?
Mindegy is. A forint a környező országokhoz képest miért romlik messze a legjobban?
Azért, mert a fityisz kormányzása csődbe vitte az országot. Eddig azért nem tűnt fel sokaknak annyira, mert volt EU-s pénz. Most nincs. Igaz nagyrészét eltették minden valószínűséggel, de annyi maradt, hogy lassítsák a hozzá nem értésükből fakadó gazdasági, egészségügyi, oktatási és minden területre kiható összeomlást.
Nem véletlenül jöttek a megszorítások egyből.
Rubelt meg a Hvrinyát felejtsd el, azoknak most nincs piaci árfolyama.
A forint egy szabadon lebegő valuta, a spekulánsok bármikor támadhatják.
Válság helyzetekben le is csapnak a könnyű pénzre, de nem csak Magyarországgal próbálkoztak. A zlotyt és a koronát megvédte az adott ország jegybankja, így a forint maradt a leggyengébb láncszem.
Az árfolyam stabilitásához az kéne, hogy a jegybank nagy mennyiségű valutát öntsön a piacra, csakhogy nincs neki. Ha megjönnek az EU-s pénzek az pont alkalmas lenne ilyen célra, csak az ki tudja mikor lesz.
Tavasz óta nagyon sokat erodálódott a bizalom, amint visszaerősödik a forint pár %-ot már magyarok is inkább váltanak forintot euróra/dollárra, amivel gyengítik a valutát. Ezért szaladgál a 390 és 400 között szerintem.
"Rubelt meg a Hvrinyát felejtsd el, azoknak most nincs piaci árfolyama."
Valamit benéztél öcsisajt. A Rubel igen jelentősen erősödött a dollárhoz képest, és akkor most nézd meg az euróhoz ami a szankcióknak hála a béka segge felé konvergál. :)
#4 ez legalább egy korrekt válasz az elbaszta Gyurcsány, Elbaszta Orbán utálkodások mellett. Azonban, hogy a hétköznapi nép is euróba, dollárba fektet. Az senkit nem hat meg. A nagy gyárak. Continental, Balluf, Valeo, Milliárdokat, 10 Milliárdokat teremt elő országszerte. Azért mert vannak családok akik havi 10E-200E forintot be tudnak váltani euróra, gyakorlatilag nem befolyásoló tényező. Vagy nem kéne annak lenni. Főleg a Győri Audi, Kecskeméti Mercedes gyárak meg nagyok húzzák a forintot. Ilyen gyárak, bevételei adózásai olyan méretű pénzek összessége, amit ha számtanilag leírnák. Nem tudnák értelmezni, csak ha után számolunk, hogy az valójában mennyi is.
De igazából nem tudom.
#5 sajnos abban igaza van #4nek hogy a hrivnya, és a rubel már nincs kereskedelmi piacon. Legalábbis Magyarországon nincs. Nem lehet venni. Az eu telljesen befagyasztotta az orosz pénz forgalmazást.
De attól az értéke megvan. És erősödő tendenciát mutat.
Akár csak a dollár. Most vagy kelet, és nyugat erősödik.
Vagy süllyed az eu.
Ez pont olyan, ha a hajóról nézem a szigetet, azt látom, hogy süllyed a sziget. Ha a szigetről nézem a hajót, azt látom hogy emelkedik a víz szint, vele együtt a hajó is.
De a forintot mégis megbénitják. Mire végre össze szedte volna magát. Amerika negatív (bizonytalan) státuszra küldte a forint jegybankot.
Most hétfő óta mi történt?
De csak a forint ami így esik. Miért? Milyen tényezők befolyásolják még ezt?
Az EU persze hogy "sullyed", a szankciok ra is hatnak. Billeg a merleg, hogy lesz-e recesszio vagy sem, mindenesetre ha nullszaldosan jon ki, mar az is jo.
Mas orszagok (oroszokon kivul) nem erzik meg a szankciokat annyira mint az EU, ezert azok tudnak erosodni. Ezert emelkedik mindenki mas.
Az oroszok meg kiestek a vilag verkeringesebol, igy az, hogy eppen hol all a rubel, semmit sem jelent. Majd jovo tavaszra lesznek adatok arrol, hogy mennyire is fajtak a szankciok nekik, milyen gazdasagi karokat is szenvedtek el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!