IPhone árazás mutatja meg igazán, milyen mértékben tették tönkre a pénzünket?
iphone 11 - 500 dollár indulóár - 290k huf magyar ár
iphone 12 - 600 dollár inudlóár - 350k huf magyar ár
iphone 13 - 699 dollár indulóár - 335k huf magyar ár
iphone 14 - 800 dollár indulóár - 445k huf magyar ár
Nem feltétlenül, az új apple cuccok mindig is értelmetlenül drágák voltak.
Tökéletesen használható modell az SE is, az meg 170-180 között van újan is.
"az új apple cuccok mindig is értelmetlenül drágák voltak."
A te kis pénztárcádhoz méred, semmi mást nem látsz a világból. Ez nagyon helytelen hozzáállás - bár érthető hozzáállás.
A kérdezőnek sajnos igaza van. Brutálisan durván ráb..tunk a forintunnak, kormányunkkal.. akarom mondani a kormányotokkal!
Az Apple _nem emelt árat_ amerikában! Ez annak tükrében figyelemre méltó, hogy az usában is vannak tüntetések az inflációs nyomás, az üzemanyagárak, drágulások miatt!
Most csak az iPhone miatt beszélünk erről, de ugyanez a világpiachoz képest sokkal drágább ár megvan más termékeknél is. Például a Macbookok is 150-160ezerrel drágultak nemrég, csak az csendben történt, nem volt belőle nagy hír. De a samsung és más telefongyártóknál is meg fog történni hamarosan az áremelés, nem fogják ők fizetni az árfolyamkockázatokat, hanem majd te meg én fogjuk kifizetni, ebben biztos lehetsz. De népszerű karácsonyi ajándékok esetében mindegyiknél horror árak lesznek. A szórakoztató elektronikától elkezdve a barkácsgépeken át a ruhákig.
Nézd meg a telex.hu-n Zácsh Dani cikkét! Arról értekezik, hogy az olcsóbb autóknak kb vége, nem lehet már kapni értelmes áron használtan sem autót.
Szerintem nem rossz példa az iPhone, mivel azt mutatja meg, hogyan alakul egy országban egy globális terméknek az ára más országokéhoz képest. További előnye, hogy az alaptípus évek óta ugyanannyiba kerül, így még éves összehasonlításra is alkalmas. Ha elosztjuk az átlagkeresetet az aktuális iPhone árával, azt is látjuk, hogy hány darab iPhone-t lehet venni a fizetésünkből.
Mindazonáltal már régen kitaláltak erre egy összehasonlítási metódust, a Big Mac indexet. Ez azt mutatja meg, hogy egy globális termék, mint a Big Mac árát összehasonlítva pénznemek között, egy adott deviza egy másikhoz hogyan viszonyul. A Big Mac azért is jó példa, mert az előállítása az adott országban történik, így szemben az iPhone-nal nem csak az USA dollárhoz való viszony szemléltetésére jó.
A Big Mac index szerint a Forint az USD-hez képest kb. 40%-kal alulértékelt, tehát a Forintot a piac ennyivel árazza az USD alá. Az okokról természetesen az indexek nem mondanak semmit, de úgy gondolom Magyarország esetén ez jellemzően a gazdasági kockázatok miatt történik.
#8 Igen, mint írtam is, van létjogosultsága az "iPhone index"-nek, de inkább a vásárlóerő mérésére. Mennyit kell dolgoznod egy adott országban egy aktuális standard iPhone-ért?
A Big Mac index pedig azt mutatja meg, hogy hogyan viszonyul az egyik deviza a másikhoz.
Mindkettő létező, használható, de nem teljesen ugyanazt méri. A kérdés a Forint helyzetére vonatkozott, ezért javasoltam a Big Mac indexet. A lényegen és az eredményen egyébként keveset változtat, sajnos :-(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!