Nincs mit tenni, az infláció és a recesszió tovább folytatódik hazánkban. Orbán mikor fogja megadni a kegyelemdöfést az építőiparnak?
Mármint recesszió idején csak veszteséggel lehet működtetni az építőipart, 2008-ban is beütött a válság és szinte teljesen megállt országszerte majdnem egy évtizedre, két kezeden meg tudtad számolni hány új ingatlan épült az országban azokban a recesszió években.
Most meg nem csak hitelválság van (CSOK, babaváró, kamatstop), hanem energiaár és élelmiszerár válság is, stagnáló bérek mellett. Ez még jobban odaharaphat az építőiparnak, hiszen ilyen bérek mellett nem lesz többé fizetőképes kereslet, így az árak elindulhatnak az infláció ellenére is lefelé, elindulhat az árverezési lavina.
Minderre rá még az EU is megvonta a pénzeket tőlünk, és nyílt rasszista ország lettünk ahonnan menekülnek a befektetők is.
Orbán mikor adja meg a kegyelemdöfést és mikor törli el az építőiparba ölt végtelen ingyenpénztengert?
Csakhogy nincsen recesszió.
Pont amiatt mondtak le és toltak el állami beruházásokat mág a háborút meg az energiaválságot megelőzően, mert nem volt elég építőanyag, építőipari dolgozó a megrendelések, igények nagyságához képest és ez a nagy kereslet durván nyomta felfelé az árakat is.
Az építőipar maximális kapacitáson működik és a megbízásaik nagyon sokáig tartanak még el. amint lesz kapacitás akkor jöhetnek újra az állami beruházások.
"2008-ban is beütött a válság és szinte teljesen megállt országszerte majdnem egy évtizedre, két kezeden meg tudtad számolni hány új ingatlan épült az országban azokban a recesszió években."
Csak akkor a gazdaság már előtte elkezdett leépülni és sok cég már a válság előtt bajban volt mert a körbetartozások miatt - amit az indított el, hogy pont az állam, az önkormányzatok nem fizettek időben a beruházásoknál, de az adót, béreket ki kellett fizetniük a cégeknek - kifogytak a tartalékaikból. Nekem rokonomnak ment rá az építőipari kis cége így, hogy először a megtakarítása tűnt el, aztán el kellett adnia a kocsiját, hogy fizetni tudja a melósait, majd mikorra a válság miatt nem voltak megrendelések sem, már szinte nullán volt a cége és csődbe is ment.
A devizaválság 2008-ban meg pont az ingatlanokat érintette konkrétan a devizahitelek miatt. Sok cég bukta a hitelét a lakosságon kívül is, ezért az ingatlanpiacon túlkínálat volt és nulla kereslet a megugró hitelkamatok miatt. Ahogy az állam is a hitelei miatt csődközelbe került mert még a fenntartásra sem volt elég pénz a kasszában. Ráadásul a ballibek soha nem értettek a válságkezeléshez se, de még a gazdaságpolitikához sem, csak felélni tudták a korábban megtermelt vagyont, ezért pont nem azt csinálták a válság kirobbanásakor amivel meg lehetett volna oldani a bajokat. 2010-ben az Orbán kormány ezért kezdett bele a nagy állami beruházásokba a válság tetőfokán, mert ezzel tudott pénzt nyomni hasznos módon a gazdaságba és beindítani az építőipart ami magával húzta az összes többi ágazatot is idővel.
De pont ezt láthattad tavaly is amikor a lakásfelújítási program beindult. Az állam utólag fizeti vissza a felét a megvalósult beruházásoknak, ahol a fele legalább emberi munkavégzésnek kell az ellentételezése legyen. Vagyis munkabér. Nem vehetek meg egy medencét 2 millióért, hogy a felét kifizesse az állam, hanem építtetnem kell azt valakivel itt, hogy a fele munkadíj legyen. Ezzel mozog az én megtakarításom is, haszna is lesz és munkahelyeket teremt, adóbevételt hoz a költségvetésnek - amiből megint lehet támogatni valami mást, pl. egy korszerűbb, energiatakarékosabb háztartásigép vásárlási programot vagy a rezsit ha kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!