Ha sikerül Horthy kiugrási kísérlete 1944-ben, akkor megtarthatott volna valamit az ország az 1939-41 között visszaszerzett területeiből?
Állítólag a bolgárok, amiért átálltak amint elérte a Vörös Hadsereg a határukat, megtarthatták a románoktól nekik visszaadott Dél-Dobrudzsát és a románok is az átállásért cserébe kaphatták meg megint Észak-Erdélyt.
Vagy az oroszok csak azt nézték volna, hogy a hozzájuk sokkal közelebb álló szláv (pl. román, cseh, szlovák, szerb) nemzeteknek kedvezzenek a magyarok és németek ellenében?
"Ha sikerül Horthy kiugrási kísérlete 1944-ben, akkor megtarthatott volna valamit az ország az 1939-41 között visszaszerzett területeiből?"
Nem, mert már nagyon későn történt ez a "kiugrás". Románia pl. már 1 hónapja a szovjet oldalon harcolt.
1944 tavaszán a szovjet elképzelés a háború utánra vonatkozóan az volt, hogy a háború után Magyarország Jugoszláviával és Csehszlovákiával az 1937-es határok mentén lesz határos, Romániával pedig újra kell tárgyalni a határt. Magyarország számára valamivel előnytelenebb határvonalat állapítottak volna meg, mint 1940-ben.
Végül a magyar-román határon visszaállították az 1937-es állapotot, hogy pontosan ez a döntés hogyan született meg, az tudtommal máig vitatott, de 1944. októberében már szerintem késő lett volna a kiugrás ahhoz, hogy ezt érdemben befolyásolja.
"Állítólag a bolgárok, amiért átálltak amint elérte a Vörös Hadsereg a határukat, megtarthatták a románoktól nekik visszaadott Dél-Dobrudzsát és a románok is az átállásért cserébe kaphatták meg megint Észak-Erdélyt."
Ez nem ilyen egyszerű. Bulgáriával a SZU 1944 szeptemberéig nem állt hadban, Románia ellenben bevonult a SZU-ba, magához csatolt egy nagy területet, és nagyon brutálisan bánt az ottani lakossággal. A szovjetek konkrétan gyűlölték Romániát a háború végére. Magyarország ugyanazt az agresszor szerepet játszotta, mint Románia, legfeljebb kicsiben. Ennek megfelelően a háború utáni rendezésben a szovjet elképzelés az volt, hogy erősíteni kell Bulgáriát, és gyengíteni Magyarországot és Romániát. Persze ha Románia nem ugrik ki és nem hoz nagy véráldozatokat a szovjetek oldalán, Magyarország viszont előbb kiugrik, és ugyanúgy harcol Németo. ellen, mint Románia, akkor Magyarország nem került volna egy polcra Romániával.
Azt különben nem szabad elfelejteni, hogy az 1937-es határokhoz képest Románia két irányban is területet vesztett, Magyarország viszont csak egy kis határszakaszon vesztett egy nagyon kis területet.
"Vagy az oroszok csak azt nézték volna, hogy a hozzájuk sokkal közelebb álló szláv..."
Ez abszolút naivitás. A külpolitika nem így működik. OK, Bulgária nagyon oroszbarát ország, és ezért a SZU tudta, hogy a háború után mint szövetségesre számíthat rá, de nem Bulgária "szlávsága" miatt, hanem mert Bulgária a háború alatt is aránylag barátságos magatartást tanúsított a SZU-val szemben.
Ha a szovjeteket annyira érdekelte volna, hogy ki szláv, akkor a lengyelekkel nem úgy bántak volna, ahogy. A románok mellesleg nem szlávok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!