A várható gázválság ráébreszti végre az embereket, hogy ideje spórolni kicsit az energiával?
Brutális túlfogyasztás zajlik jelenleg, a többség pont lesz*rja, milyen bolygót hagy a gyerekeire, csak fogyasztja a kőolajat, gázt, áramot, mintha nem véges erőforrásokról beszélnénk.
Mit gondoltok, ha válság alakul ki, akkor rájönnek végre, hogy akkor is van élet, ha télen nem alsógatyában ülnek a 24-25 fokra fűtött házban, hanem csak 20 fok van és pulcsit kell venni? Rájönnek, hogy lehet élni kevesebb elektromos eszközhasználattal is, nem kell még klímázni 25 fokban, nem szakad le a kezük, ha nyáron teregetnek szárítógép helyett?
Úristen, talán még azt is megélhetjük, hogy ráébrednek, a szomszéd utcai kisboltba gyalog is el lehet menni egy kiló kenyérért kocsi helyett?
Mi a véleményetek, ha már maguktól nem akarnak változtatni az emberek, a kényszer hatására fognak, és lehet ennek hosszútávú hatása?
6-ra:
Tudod, 40 éve, amikor kisiskolás voltam, a környezetismeret (hatodiktól: földrajz) könyvünkben sokszor esett szó arról, hogy egyszer majd kifogynak a szén-, olaj- és földgázkészletek, és ez utóbbi kettő fog hamarabb. Akkor 80-100 évre tették ennek idejét. Abból 40 év eltelt, és most sem azért kell korlátozni a fogyasztást, mert kezd kifogyni, hanem az üvegházhatású gázok éghajlat-melegítő hatása miatt. Ill. most itt van ez a háború, ahol Oroszországtól most nem akarnak vásárolni gázt és olajat, de egyébként lenne nekik.
Szóval én nemigen hiszem el, hogy reális veszély, hogy belátható időn belül ezek kifogynak. Az sokkal inkább reális, hogy teljesen átalakul a Föld éghajlata, ha nem állítjuk meg a felmelegedést, vagyis az üvegház hatású gázok kibocsátását (pl. CO2). Emiatt akar az EU is átállni az elektromos gépjárművekre, nem azért, mintha kifogyna 2035 környékén a kőolaj.
Nem.
A NERtardok ugyanis hülyék, mint a segg. Konkrétan azt hiszik, hogy Orbán dönti el, hogy mennyi a rendelkezésre álló gáz mennyisége és ára.
"Szóval én nemigen hiszem el, hogy reális veszély, hogy belátható időn belül ezek kifogynak"
Teljesen mindegy, hogy mit hiszel - a veszély reális, mert nem csak az a lényeg, hogy van-e, hanem hogy gazdaságos-e kitermelni.
Azaz, mennyi energiát kell fektetni a felszínre hozásba, és magából az elégetéséből mennyi energia nyerhető ki.
Na most ez az arány folyamatosan romlik.
Például, konvencionális, szárazföldi olajkutak esetén ez az arány ~25:1-hez, azaz 25ször annyi energiát ad a kitermelt olaj, mint amennyi energiát kell befektetni a kitermeléshez.
De az ilyen hagyományos olajkutak már igencsak kimerülőben vannak.
Nem véletlen, hogy tele vannak a tengerek olajfúró tornyokkal, nem véletlen, hogy ezerrel bányásszák a palaolajat, vagy hogy elkezdték processzálni már az olajhomokot is.
Azért csinálják ezt, mert nincs elég hagyományos olaj.
Tehát ezeknek a nem konvencionális olajforrásoknak az aránya egyre növekszik.
Na most, ezeknél a nem konvencionális olajforrásoknál a fentett említett energiahatékonyság már sokkal-sokkal rosszabb.
Az olajhomok esetében például már ~2-3:1-hez az arány.
Azaz a befektetett energiának már csak a 2-3szorosát nyered ki.
Ezért aztán hiába lehet még jelen rengeteg olaj a bolygón, ha eljön az a pillanat, amikor több energiát kell befektetni a kibányászáshoz, mint amennyit az elégetésével nyernél, akkor onnantól kezdve gyakorlatilag elfogytak a készletek.
És ez már nincs olyan nagyon messze.
Azért ez a haragoszöld nézőpont túloz. Legalábbis, én nem tapasztalom a nagy pocséklást; erősen behatárolta a pénz, már eddig is.
Akinek jut rá, az nem fog megszeppenni 1500 Ft/literes benzintől sem; sőt boldog lesz, hogy nem lesz annyi autó az útjában. És lehet, hogy egy szál semmiben van otthon akkor is, ha csúnya mínuszok vannak odakint.
Aki kevésből gazdálkodik, az nem fog tudni felesleges kiadást visszafogni, nélkülözni fog, éhezik, netán kihűl a lakásában.
Faluban élek, sok az egyedül élő idős ember. Magukra maradtak, meghúzzák magukat egy helyiségben, azt fűtik, persze, módjával. Már csak élettapasztalatuk miatt sem csinálnak 25 °C-t, mert mindig akad valami, ami miatt ki kell menni, és nagy hőkülönbség miatt megfázhatnak, ami idős korban akár végzetes is lehet; de a kellemetlen betegeskedést sem kívánják, akkor nem tudják ellátni magukat.
A klímaberendezéssel sem pocsékoljuk az energiát, mivel alig van valahol. Esetleg egy, ha sokan laknak, akkor két-három ventilátor. Inkább az éjjeli szellőztetés (itt mindig néhány fokkal hidegebb van, mint a városban; reggel még kánikula idején is hidegvizes füvön járhatunk), melegben a zsalugáter becsukása, splaletta, redőny leengedése, tusolás.
Az öreg házaknak vastag falai vannak.
És nem autóval járunk a helyi boltba, legfeljebb „banyatankkal”. Jó a buszközlekedés, két helyen is megállnak a faluban, klimatizáltak, tiszták a buszok. Ha nem kell sok mindent vásárolni, akkor azzal megyek a városba; mire a kutyákat elzárom, a garázst, kaput kinyitom, kiállok, és visszazárok mindent, kiengedem a kenelből a kutyákat, beszállok az utcán az autóba, annyi idő alatt busszal már messze járok. És a városban sem kell parkolóhelyet keresni, fizetni érte. És nem csak én vagyok így.
Az autóval történő bevásárlást is havi egyszeri nagybevásárlással oldottuk meg, fele ilyen árú üzemanyag esetén is.
A Tesco két hónapja terjesztette ki ide is a kiszállítást; ki is használjuk. Azóta, a jó tapasztalat miatt, több követőnk is van. Olyanról is tudok, hogy néhányan együtt rendelnek, olyan címére, aki mindig otthon van, egy kiszállítási díj van, aztán elosztják egymás közt.
Én ezt tapasztalom, ilyen környezetben élek.
"Mit gondoltok, ha válság alakul ki, akkor rájönnek végre, hogy akkor is van élet, ha télen nem alsógatyában ülnek a 24-25 fokra fűtött házban, hanem csak 20 fok van és pulcsit kell venni?"
Csak mellékesen megsúgom, hogy egy rendbe rakott, szigetelt lakást, háznál nagyjából mindegy hogy 20 vagy 24 fokra fűtöd ki.
Régen ezerrel kellett fűteni a szigeteletlen panelokat, most meg sokkal kisebb energiával is meg lehet pusztulni mert fűtés nélkül is 20+ fokok vannak benne.
" Rájönnek, hogy lehet élni kevesebb elektromos eszközhasználattal is, nem kell még klímázni 25 fokban"
Senki nem klímázik 25 fokban, ellenben a nyarak egyre melegebbek, és egyre tartósabban melegek. Aztán tök jó hogy spórolsz a klímán, miközben 40 fokokban folyamatosan terheled a szervezetedet ami tönkremegy.
"nem szakad le a kezük, ha nyáron teregetnek szárítógép helyett?"
A szárítógép például kíméletesen szárítja a ruhát, így az tartósabban megmarad. Akkor melyik a nagyobb spórolás?
"a szomszéd utcai kisboltba gyalog is el lehet menni egy kiló kenyérért kocsi helyett?"
Igen, csak a szomszéd utcai kisboltban minden többe kerül, így hosszabb távon nagyobb spórolás elmenni egyszeri nagy bevásárlásra mint napi szinten drágán fogyasztani.
13) eriggy már.eddig is megérte kitermelni, ezután is meg fogja.jó hogy nem már kihal a fél világ mert drága termelni.ismétlem hogy mindez politika.
'Teljesen mindegy, hogy mit hiszel - a veszély reális'-a magadfajtáknak alik alig várják hogy retteghessenek valamitől.
#19
Hát ez zseniális logika, ha eddig valami így vagy úgy volt, akkor az biztosan mindig is úgy lesz :DDDDD
Szerintem iratkozz be általános iskolába, végezd el, és aztán gyere vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!