Ha a választások IQ teszthez lennének kötve és lenne egy minimum elvárás, akkor a Fidesz be sem jutna a parlamentbe?
Erre van egy frappáns bizonyíték, 2018-ban a Londoni magyarok szavazata alapján a Fidesz 4%-ot ért el, azaz be se jutott volna a parlamentbe. Márpedig aki kijut Londonba arról feltételezhetjük, hogy nem hülye. Egészen biztos, hogy nem az alsóbb rétegekből származik, hanem valószínűleg meg van a magához való esze és talpraesettsége az életben. Amit az ilyen apró Fideszes tanyákon élő emberekről nem igazán lehet elmondani.
Tudom, hogy ez nem lenne demokratikus húzás, mert a butább embereknek is van szavazati joguk, de amúgy el lehet mondani, hogy IQ-ban az átlagon aluliak válasszák meg újra és újra a Fideszt?
Hogy leszögezzük azt pontosan nem tudjuk, hogy a külképviseleti szavazáson (így a londoni külképviseletenis) a Fidesz konkrétan hány százalékot ért el, mivel a külképviseleti szavazatokat Magyarországra szállítják majd a váalsztási irodából átküldik egy elbotalan urnábana magyarországi átjeletkezök szavatival együtt. Mivel eme szavazatok is a magyarországi átejelnkezökkel kerül megszámolásra aza dott körzetben, így nem tudjuk megmondani, hogy a külképviseleti szavazáson, ténylegesen milyen éerdményt ért el a Fidesz.
A 4% Fidesz Londonban, az akkor is csak egy vicc. 2018-ban ezt a 4%-ot facebookos szavazatokból hozták ki, ami nem reprezentatív, és eleve olyanok készítették, akik eleve Fideszes elennese. (Idén ugyan ezen személyek szervezték a buszoztatásokat Anglia´ba)
Kicsit elment az alapkérdés a kik mennek Londonba, mit csinálnak és mennyi pénzért irányba. Az eredeti kérdésre visszatérve: a Fidesz máshogyan politizálna. És lehet, hogy abban is legerősebb lenne, ezt nem tudni. Nem árt megjegyezni, hogy az ellenzék is ezerrel próbál rárepülni a tanulatlanabb, illetve a lecsúszott szavazókra, csak nem jön neki össze.
Egyébként személy szerint én jobban örülnék, ha a politikai diskurzus nem arról szólna, hogy a gyerekeket ne operálják át, meg hogy mennyibe kerül a parizer a melósnak (hogy csak két válogatott kreténséget említsek), hanem hogy hány terawattóra áram kell majd 2040-ben, és hogy azt hogyan tervezzük előállítani (hogy csak egyetlen komoly dolgot említsek).
"...hogy IQ-ban az átlagon aluliak válasszák meg újra és újra a Fideszt?"
Aki azt írja, hogy ...válasszák(!) meg... az milyen lapon bírálja más IQ-ját?
Kedves kérdező, az intelligencia eloszlása haranggörbe alapján alakul, ami egy kicsit ferde ugyan, de ezen segít valamennyit a bíróság, amikor egyes értelmi fogyatékosoknak elveszi a választójogát, mivel egy ösztönlény szintjén vannak. Így hiába vannak egy kicsit többen 20-on alul, mint 180-on felül, azért a választópolgárok között igenis többen vannak, akiknek az intelligenciája átlag fölötti, mint alatti. Így az átlagon aluliak önmagukban nem választhatják meg a kormányt.
Másrészt a Fidesznek minden társadalmi rétegben többsége van.
Ismerős magyar/kanadai kettősállampolgár házaspár Hollandiában él évtizedek óta, férj fizikus, egyetemi tanszékvezető, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, feleség informatikus vállalkozó, Svájcban szerzett doktori címe van. 70 év körüliek. Már csak elég intelligensek, és mégis mindíg a Fidesz-re szavaznak.
Itthoni ismerős házaspár, férj mérnök/közgazdász, feleség matematikus/közgazdász, adóhivatalnál dolgoznak évtizedek óta, csak a Fidesz-re szavaznak.
[ma 10:18]: Én is ismerek MTA-tag Fidesz-szavazót. Ráadásul nem is haveri alapon MTA-tag, hanem az egyik legjobb magyar matematikus az idős (70+) generációból. Érdemes tudni, hogy a politikai térben a szavazók egy elég jelentős része elkötelezett szavazó, idősebbek különösen, ami alatt azt értem, hogy nem kifejezetten a pártok, pártszövetségek politikájára koncentrál, hanem bizonyos meggyőződések mentén szavaz. Keresztény, konzervatív a Fideszre, liberális, baloldali a Fidesz ellen - és ez teljesen független attól, hogy milyen a Fidesz valójában (szerintem például nem olyan nagyon keresztény, viszont sok tekintetben eléggé baloldali, de a Fidesz imidzsének része az, hogy ők a keresztények és ők veszik fel a baloldallal a harcot).
Majdnem biztos vagyok benne, hogy az általad említett idős értelmiségiek szintén elvi alapon szavaznak a Fideszre, idős értelmiségieknél úgyszólván fehér holló, aki nem elvi alapon szavaz, akár a Fideszre, akár a Fidesz ellen. Egy idős értelmiségi tipikusan már évtizedekkel ezelőtt kiválasztotta a saját meggyőződését, politikai irányvonalát, és aszerint szavaz. (Hallottam egyszer, hogy ezt a jelenséget a futballszurkolással hasonlították össze. Spanyolországban megszületik egy gyerek, esetleg tartománytól, családi hatástól vagy bármitől függően Real vagy Barca szurkoló lesz, és ezt akkor is tartja, ha hetvenéves korában a kedvenc csapata mondjuk rosszabbul focizik, esetleg ész nélkül igazol játékosokat, bírólefizetős botrányba keveredik, stb., mert ez mind irreleváns.) Ezekkel az emberekkel a pártoknak nem az a dolguk, hogy meghódítsák őket, hanem hogy kellően feltüzeljék, mozgósítsák a választás idejére, hogy egyik elkötelezett se higgye azt, hogy "ez nélkülem is meglesz, ilyen esős vasárnapon inkább itthon maradok". (A Fidesz emlékezetes, 2002-es kudarca kb. úgy jött ki, hogy bár egy kicsit tényleg az MSZP előtt voltak népszerűségben, de elbízták magukat, azt hitték, sokkal vezetnek, és a mozgósítást nem annyira vették komolyan, az MSZP pedig csúcsra tudta járatni a mozgósítást, és bár egy kicsivel kevesebb szimpatizánsuk volt, azok nagyobb arányban járultak az urnához.)
Van azonban a politikai térben egy másik, ezzel szöges ellentétben álló csoport is, akinek tényleg a kegyeiért folyik a küzdelem (nem pedig azért, hogy méltóztassék aznap szavazni menni, és behúzni az ikszet a számára nyilvánvaló helyre). Ezeknek az embereknek nincs mély elkötelezettségük, a konkrét események, hírek, pártprogramok, ígéretek, botrányok befolyásolják őket. Ez a réteg a lecsúszottak, tanulatlanok körében sokkal nagyobb, és az se kérdés, hogy a Fidesz éppen ezt a szegényebb, tanulatlan, lecsúszott, sok esetben a társadalom peremén élő réteget az utóbbi három országgyűlési választáson sokkal jobban meg tudta célozni.
Az eredeti kérdés arra vonatkozott, hogy ha ez a réteg nem is szavazhatna, akkor ugye kikapna-e a Fidesz. Erre írtam [tegnap 07:42]-ben, hogy ha ez a réteg nem is szavazhatna, akkor a Fidesz másképp politizálna. És talán abban is a legerősebb lenne. Talán nem. Nem tudjuk, és valószínűleg soha nem fogjuk megtudni.
Az is érdekes, hogy a két csoport, az elköteleződésből és a nem elköteleződésből szavazók mélyen megvetik a másik fajta hozzáállást. Előbbiek azt gondolják utóbbiakról, hogy nincsenek elveik, hűtlenek, utóbbiak pedig azt gondolják előbbiekről, hogy birkák, mindegy, mi történik velük és körülöttük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!