Valaki elmagyarázná mi az inflácio. Pusztán bejelentések hatására hogyan emelkedhetnek az árak és miért drágul minden? Mi ennek az alapja?
Általában nem a bejelentések hatására nő az infláció, hanem a konkrét intézkedések miatt.
Pl. nálunk a választás előtt rengeteg pénzt szétszórt szavazatvásárlásra a kormány, ezt az emberek elkezdték költeni, és a növekvő kereslet növeli az árakat
Most meg jönnek az extra adók, azokat is be fogják építeni a cégek az árakba, ez is újabb áremelkedést fog okozni.
Az infláció szó szerinti fordításban értékcsökkenést jelent. Mitől csökkenhet valaminek az értéke?
-Például attól, hogy nagyon sok lesz belőle. Az arany azért értékes, mert viszonylag kevés van belőle és nehéz hozzájutni, szemben a vassal, ami egy gyakori fém.
-Attól is romolhat, hogy fizikailag romlik az állapota. A vaspénz rozsdásodna, az arany(ötvözet) viszont nehezen sérül.
-Van, amikor szándékosan rontják az értékét. Ha eddig 200 forintba került egy kiló kenyér, most meg 500-ba, akkor a kenyér szempontjából értéktelenedik a forint, míg ha korábban is és most is 1 euróba kerül, akkor az euró értéke a forintéhoz képest is erős marad. Ugyanez történt az ingatlanpiacon és az építőiparban; a kormány egy rakat lehetőséget adott, hogy gyakorlatilag ingyen pénzhez lehessen jutni (CSOK), az építkezésekre elkölthető pénz így megnőtt a piacon, ezért lehet sokkal kevesebb dolgot venni rajta.
Még sok más dolgot is fel lehetne hozni, komplett könyveket lehetne írni a témában.
A bejelentések hatására azért gyengül a forint, mert a piaci résztvevők megijednek, hogy a forintjuk nem fog sokat érni, ezért próbálnak megszabadulni tőlük (eladni más pénznemért cserébe), így újra sok forint kerül a piacra, könnyű hozzájutni, tehát a fentiek értelmében értéktelenebbé válik.
Amit előttem leírtak az is igaz, de hétköznapi értelemben az infláció a következmény, a termékek árának emelkedésének összessége.
Minden eladó többet szeretne keresni és minden vevő kevesebbet szeretne fizetni - vagy ugyanannyi pénzért többet vásárolni. Ahogy a 4-es írta, a kereslet-kínálat határozza meg az árakat és ezek esetenként beépülnek más termékek árába is.
Egyszerű példa amit már most is érzünk, de még rosszabb lesz ősszel: elrontották a pandémia utáni energiabeszerzéseket a nyugati országok, nem kötöttek kiszámítható, hosszabb szerződéseket az energiahordozókra - emiatt egyszerre zúdult rá az energiaiacra a megnövekedett kereslet. Ez egyből felvitte az árakat, hiszen az eladó gond nélkül kérhetett magasabb árat, volt aki megveszi drágábban is a gázt, áramot, kőolajat. A termelők pedig nem hülyék, nekik ez jó, így nem erőlködnek hogy több termékük legyen a piacon, nem növelik meg a kitermelést, hiszen ráérnek majd később is eladni ezt a mennyiséget amiért most versengenek a vásárlók. Miért tenne több árut a pultra, hogy kevesebb legyen az ára? Neki ez nem jó üzlet.
Az energiahordozók ára mindenbe beépül és innentől hiába nem lett drágább a liszt, a kenyér ára akkor is emelkedik, mert többe kerül a kemencéhez a gáz, a keverőhöz az áram és a kiszállításhoz az üzemanyag.
Most erre fog jönni, hogy hiány lesz búzából is a háború miatt. A liszt ára is meg fog emelkedni jelentősen. Innentől nem csak a kenyér ára fog még nőni, hanem a legtöbb élelmiszeré is emelkedik már az üzemanyag és áram emelkedése miatt, amiben még liszt is van - azé pluszban. Ami meg alternatív élelmiszer lenne azt meg a termelője tudja emelni, hiszen nőni fog a kereslet azokra is.
És itt még csak két viszonylag egyszerű dolog nyomta fel az árakat - ehhez jön a keresleti oldalnak, a vásárlóknak a pénze is ahogy 2-es írta, hogy van miből megfizetni a magasabb árakat - csak kevesebb lesz amit félre tudnak tenni vagy nyaralásra költeni.
"Pusztán bejelentések hatására hogyan emelkedhetnek az árak és miért drágul minden? "
Ilyenkor az eladó magasabbra teszi az árat. Bejelentik pl. hogy szankcionálják az orosz kőolajat - vagyis nem fogják venni. A piacon erre a hírre a vásárlók reagálnak. Mivel ez azt jelenti, hogy akik eddig orosz kőolajat vette azok is más kőolajat akarnak majd megvenni, amit ők is akarnak, így elkezdenek hamarabb venni, többet venni, amíg még nem is lépett életbe a szankció. de mivel többen vásárolnak, egymásra licitálnak az árral, így emelkedik a kőolaj ára már a hír, bejelentés miatt. Mert maguk a vásárlók elkezdenek többet vásárolni, növelik a keresletet. Mint amikor az amerikaiak felvásárolták tonna szám a vécépapírt a pandémia elején. Nem kellett senkinek 150 guriga vécépapír, de megijedtek, hogy majd amikor kell akkor nem lesz belőle, emiatt sokkal többet vettek a szükségesnél, hogy majd később is legyen. de ez a kereslet lehetővé tette hogy emelje a kereskedő az árat és sokkal többért adja el nekik a vécépapírt.
Vagy mint amikor a pandémia előtt 100Ft volt egy orvosi maszk ára, nagy csomagban 50Ft, mikor mindenki venni akart, akkor meg 2000Ft volt darabja.
A mostani helyzet más, most mesterségesen gerjesztik az áremelkedéseket a világ urai. Megtehetik, hiszen a világ összes nagyobb cége ugyanannak a néhány családnak a kezében van, így simán tudnak kartellezni.
Hallottál már az új világrendről? A Világgazdasági Fórumon beszélt róla klaus schwab, van róla videó Toroczkai László youtube-csatornáján. A lényege, hogy csak nekik, a kiválasztottaknak lehet majd magántulajdonuk, nekünk rabszolgáknak mindent tőlük kell majd bérelnünk. Értsd: nemcsak lakást vagy autót, hanem élelmiszeren kívül mindent, még a ruháinkat is. Most érkezünk a célegyenesbe, néhány éven belül teljesen meg fog valósulni. Ezért emelik az árakat, hogy ne tudjunk magunknak megvenni semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!