A nagyvállalatok extraprofitjának megadóztatása bizonyítéka a fidesz eddigi rossz, elitista, neoliberális, nagyvállalatokat simogató kormányzásának. Miért nem volt eddig extraprofit-adó, miért csökkentették korábban a társasági nyereségadót?
A fidesz korábban rekordalacsonyra csökkentette a társasági nyereségadót és az osztalékadót. Egy szabadpiacpárti, neoliberális, jobber kormánytól persze nem lehet mást várni. A fideszes szavazók duplagondolján viszont érdemes elgondolkodni, akik eddig a nagyvállalatokat simogató, rekordalacsony társasági nyereségadón és a csökkentett osztalékadón ujjongtak, most pedig ennek ellenkezőjére próbálják döngetni a mellüket. Érdekes, korábban amiatt vernyákolt a szabadpiacpárti, neolib fidesz, hogy a baloldal adót emelne (a választási kampányban is emiatt sírtak). Ezek szerint igaza volt a baloldalnak, mindvégig.
Ha egy önmagát baloldaliként meghatározó kormány adóztatná meg nagymértékben a nagyvállalatokat - ami egy sztenderd baloldali modell, minden rendes baloldali kormány kemény adóterhekkel sújtja a nagyvállalatokat, hogy a társadalom által közösen kitermelt javak ne néhány nagyrészvényes szupergazdag zsebében landoljon -, akkor rögtön sipákolni kezdenének, és kommunizmust kiáltanának, hogy úristen, kitört a kommunizmus, jönni fognak a fekete autók, százmilliárd ember kerül gulágra, államosítják majd gipsz jakab kakás alsónadrágját is (tudjuk, ismerjük, ilyenkor a jobberek mindig fullba' tolják a kommunista kártyát). Ha nem tenné, akkor meg azon toporzékolnának, hogy az internacionalista, plutokrata kommunisták miért nem adóztatják meg jobban a multikat. Ez esetben a "van sapka-nincs sapka"-lózungot alkalmazzák.
A jobboldallal szemben pedig a "mindig van sapka"-féle önfelmentést tolják. Amikor a szabadpiacpárti, neolib fidesz rekordalacsonyra csökkentette a társasági nyereségadót, és az osztalékadót is csökkentette, hogy a nagyvállalatoknak csontig benyaljon - amit persze fokozott még rabszolgatörvénnyel -, a jobberek ujjongtak, hogy kivirágzik itt a szabad piac. Most, hogy bejelentették az extraprofit adót, bekapcsolják a duplagondolt, és próbálják megmagyarázni az ellenkezőjét (pl. "mi nem térdepelünk le a nemzetközi nagytőkének"; persze ha egy rendes baloldali kormány tenné ezt alapértelmezetten, már kommunizmust kiáltanának). Ez a legundorítóbb, amikor a jobberek próbálnak baloldali narratívát alkalmazni, mert ha ezt más alaphangon, alapértelmezetten gyakorolja, rögtön kommunizmust vizionálnak.
Az "ellenzék" jobboldali szárnyát is érdemes górcső alá venni, akik a fidesz neoliberális gazdaságpolitikája ellenére folyamatosan kommunistának aposztrofálják az egyébként neolib fideszt. Elég nehéz úgy alternatívát teremteni, hogy minden, ami eltér a fidesz megszokott, neolib gyakorlatától, már rögtön bolsevizmus nekik. Vicces és tragikomikus, de az ellenzék jelentős része jobbra van még a fidesztől is.
1-es ostoba. A nagyvállalatok nagyobb mértékű megadóztatása nem "rendkívüli". Baloldali kormányon alapértelmezetten adóztatják meg nagyobb mértékben a nagyvállalatokat és a szupergazdagokat - Ausztriában például 9 kulcsos jövedelemadó-rendszer van, a leggazdagabbakat már 55%-os adókulccsal sújtják -, hogy a társadalom által kitermelt javak minél nagyobb hányadát forgassák vissza a társadalomba, és ne csak néhány oligarcha fölözze le azt.
A jobberek erre az egyébként teljesen természetes narratívára már kommunizmust kiáltanának, de most működésbe lép náluk a duplagondol, és próbálják megmagyarázni az ellenkezőjét. Szóval, miért nem volt eddig extraprofit adó?
Ez egy erős biztatás a német autógyárak felé, hogy higgasszák le a von der Leyent, meg a baloldali nagytőke megsarcolása, mert szerintem a kormányközeli nagyipar kompenzációt fog kapni.
Mindemellett tényleg nagy a költségvetési hiány, szükség van erre a kis extra pénzre, de a Fideszes nagyvállalatok majd valószínűleg támogatást kapnak.
5-ös, én még az "ellenzéktől" nem hallottam olyasmit, hogy a nagyvállalatok magasabb szintű megadóztatását követelnék.
A fidesz kommunistázása meg tényleg vicces, miután rekordalacsonyra csökkentették korábban a társasági nyereségadót (és az osztalékadót is, amivel a leggazdagabbaknak kedveztek). Ezt nem értem az "ellenzékben". Ami a fidesz alapértelmezett, rossz kormányzásától eltér, az nekik már kommunizmus. De hát akkor, ahogy a 4-es írja, hogy akarnak alternatívát teremteni? Így a fidesz, amikor a saját, neolib gyakorlatától eltér, gyakorlatilag a saját alternatíváját is becsatornázza, és az "ellenzéknek" tényleg semmilyen tere nem marad.
Sőt, akkor szidják leginkább a fideszt, amikor az a saját ideológiájától eltérő dolgokat vezet be (átmenetileg). Így mit akar az "ellenzék"? Kb egy olyan, alapvetően fideszes kormányzást, aminek még ilyen anti-neolib, átmeneti kilengései sem lennének (ami még a fidesznél is rosszabb).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!