Hogy akarja megoldani a pedagógushiányt a kormány?
Konkrétan éves szinten több tanár megy nyugdíjba, mint akik bármilyen tanári képzésre jelentkeznek egyetemen. És akkor az utóbbiból vonjuk ki az átlag lemorzsolódást, meg az, aki nem helyzkedik el tanárként. Azt meg már meg sem merem említeni a számításba, hogy vannak, akik nyugdíj előtt hagyják el a pályát, mert már anélkül is elég tragikusan hangzik a helyzet.
Érdemleges béremelésről nem hallani, csak minimálisról, ami az infláció mellett kb semmi. Más változtatás a kormány részéről, ami kedvezővé tehetné a pályát meg még csak fel se merült, vagy legalábbis nem kapott nyilvánosságot.
Az a kérdés, mennyire tudatos a kormány oktatáspolitikája és mennyire sodródtak csupán az árral. Én az utóbbit gyanítom, jellemzően már csak akkor szoktak ilyen kérdésekkel foglalkozni, amikor az utolsó utáni pillanatban vagyunk. A forrásmegvonás folyamatos, és ezt nem Orbánék kezdték, így volt már bőven 2010 előtt is. Minőségi oktatás már rég nincs, csak gyermekmegőrzés, ez meg is látszik a statisztikákon. Az irány egyértelműen látszik, az állami oktatást elengedték és terelgetik a magán-félmagán felé.
Hogy válaszoljak konkrétabban is: az látszik, hogy tünetkezelésként az állomány kibővítését alkalmazták, azaz kis túlzással már boldog-boldogtalan "taníthat" (vagyis vigyázhat a gyerekre). Hosszabb távon az a kérdés, hogy megfogadják a szakemberek tanácsait, amiket most már az MNB is javasol, vagy véglegesen kettészakítják a társadalmat tehetősebbekre és kevésbé tehetősekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!