Támogassa az állam az egyházakat? Ha igen, a nem vallásosak pénzéből is?
Milyen érvek szólnak az egyik, másik mellett? Ha jól tudom, most Magyarországon az egyházak adományokból élnek, illetve az állam szokott nekik adni x forintot. Ezt a pénzt pedig az adófizetők fizetik be, tehát ha nincs is konkrét egyházi adó, az állam mégis ad a pénzünkből.
Ha pedig azt mondjuk, hogy csak a vallásosak adózzanak, akkor az azt jelentené, hogy tartsa fent magát az egyház, vagy lehetne valahogy ezt állami szinten elintézni, pl adóbevallásban bevallani, hogy én most katolikus vagyok, és akkor szeretnék egyházi adót fizetni?
Mit gondoltok?
1, pontosan milyen progresszív államilag támogatott szakokra gondolsz?
Gondolom akkor a teológia se maradjon...
#5
2020-ban 229 milliárdot költött a kormány vallásra.
az 5 a gender szakra szólt ha nem volt egyértelmű :D
mi minden hasznosat lehehtne csiálni 229 milliárdból...
Az egyházaknak azokat a tevékenységeit támogassa az állam, amik hasznosak, esetleg állami feladatot vesznek át. Pl. iskolák fenntartása, szegények ellátása; belépő nélküli kiállítások, hangversenyek szervezése; közösségszervezés stb. Illetve a műemlék/városképi jelentőségű egyházi épületek (iskolák, templomok) felújítását, és a világi alkalmazottak (pl. takarítónő a templomban, titkárnő a püspökségen, tanár az egyházi iskolában stb.) fizetését finanszírozhassák az egyházak az állami támogatásból.
Hitéleti tevékenységet, papok ellátását, templomok fenntartását oldják meg a hívek pénzéből.
Kérdező
1.Még a régi mszp-szdsz kormány alatt (Horn kormány) született a megállapodás a Vatikánnal az egyházak támogatásáról - vagyis pont azok kötötték meg akik most leváltani akarták a kormányt ellenzékből. Ez azt jelenti, hogy nem csak a kormánypártok hanem az ellenzéki pártok legtöbb szavazóját maga mögött tudó pártok szerint is jó az egyházak támogatása.
2. az egyházak támogatása a népszámlálási adatok alapján történik.
A magyarországi népesség 27%-a nem válaszolt a vallási kérdésre, 18% mondta magáról, hogy nem tartozik egy valláshoz vagy felekezethez sem és ebből következik, hogy 55% pedig bizony valamely vallás, felekezet tagja vagy oda sorolta magát és csak 18% volt aki kifejezetten nyilatkozott róla, hogy nem vallásos. a többieknek mindegy.
Ebből következik, hogy minimum 5,5 millió ember van akinek az egyházak támogatása fontos az államtól, és meg is teremtik ennek adóját. Rengeteg olyan célt, intézményt is támogat az állam ami a lakosságnak még csak nem is mérhető százalékát érdekli, neked meg azzal van gondod ami több, mint a lakosság felének kifejezetten fontos, értékes.
3.ahogy már írták előttem, az egyházak állami támogatást csak mert egyházak, viszonylag keveset kapnak - a népszámlálási adatok arányában megosztva a hivatalosan elismert egyházak között. Ezen felül az egyházaknak éppen az adózók által felajánlott 1%-ból van pénze, aki nem akar egyháznak pénzt adni az adójából az nem teszi meg és ennyi. Az egyházaknak kifizetett állami pénzek döntő többsége feladatra, meghatározott célra kerül kifizetésre. Ide tartozik a gyógyításban, betegellátásban, idősgondozásban vagy oktatásban végzett tevékenységük, a hitoktatók javadalmazása, és az egyházi ingatlanok, mint műemlékek és a magyar kultúra, történelem jelentős részeinek állagmegóvására, felújítására fordított pénzek. Amikor 2004-ben (ballib kormányzat, a jelenlegi ellenzéki összefogást alkotó politikusok zömével) megkezdődött a Mátyás templom felújítása 3,7 milliárdból, az nem a híveknek, katolikusoknak volt csak fontos, hanem az egész országnak, mert idegenforgalmilag jelentős épület a magyar és külföldi turistáknak egyaránt. Ugyanez igaz a zsidó temetőktől a legkisebb falusi templomra is - ezek a magyar kultúra és történelem fontos részei, magunknak kell rá vigyáznunk, éppen úgy ahogy a Várat is mindenki adójából tartják karban meg a Városligetet vagy éppen a Hősök terét.
4. mivel az egyházi támogatások többsége feladatokra van kifizetve, normatívaként vagyis ellátott személyenként, így ez ugyanaz, mintha egy más szervezet látná el a feladatot és annak fizetne az állam érte. A közoktatásban éppen úgy normatívát kapnak gyerekenként az állami intézményekre, mint az egyházi intézményekre is. Vagy ahogyan egy alapítványi vagy magániskola is részesül az államtól támogatásban a működéséhez, miközben azokat sem akarja vagy támogatja mindenki az országban. Más tevékenységeknél is ugyanez van - a feladatot fizeti az állam, mindegy hogy azt a beteg, idős embert egy állami, egyházi vagy egyéb intézményben ápolják.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!