Az összefogásban résztvevő ellenzéki pártok egyéni jelöltjeire leadott szavazat reálisan mutatja, hogy egy adott párt hány szavazót hozhatott az összefogásnak?
"A támogatás háromnegyedének felosztásánál már megy a matek. A megoldás két számból adódik össze. Hány jelöltje volt egy pártnak a közös listán, és egyéniben a pártok jelöltjei mennyi szavazatot kaptak."
Az ellenzéki listánál szereplő jelöltek alapján az osztozkodás úgy néz ki, hogy a közös listájukra adott 1 947 331 szavazatból:
- a DK visz 544 415 szavazatot (27,96 százalék),
- a Jobbik 453 679 szavazatot (23,3 százalék),
- a Momentum 328 045-öt (16,85 százalék),
- az MSZP 307 106 szavazatot (15,78 százalék),
- a Párbeszéd 202 411-et (10,39 százalék),
- az LMP 111 675-öt (5,73 százalék).
Nem igazán értem a kérdésed és a mellékelt párttámogatás megállapítása közti összefüggést.
A párttámogatás az országgyűlési választási teljesítményen múlik.
A pártok eredményeit egyrészt az egyéni jelöltekre kapott szavazatok alapján, másrészt a pártlistás bejutó helyeken levő párthoz tartozásaránya alapján lehet megkülönböztetni. (Az tévedés a kérdésedben, hogy csak az egyéni jelöltek szavazatai a meghatározók.)
Igaz, hogy a 6 közösen jelölő párt esetén a szavazólapon az egyéni jelölteknél mind a 6 párt neve fel volt sorolva, de ettől még pl. Csárdi Antal LMP-s, Orosz Anna Momentumos, Tordai Bence Párbeszédes, Arató Gergely DK-s, Kunhalmi Ágnes MSZP-s, Rig Lajos Jobbikos politikus.
A pénzt nem adják oda, hogy osszák el egymás közt, hanem – mivel más megkülönböztetés nem lehet – az arányosan szétosztható részt az egyéni szavazatok alapján és a pártlistás befutó helyeken a pártokhoz tartozás arányában megállapított pártlistás szavazatok összegének arányában osztják szét.
Azt senki sem tudja mérni, hogy pl. egy Momentumos jelöltre szavazók közül hányan DK-s, LMP-s stb. szimpatizánsok.
Azt pedig, hogy hol milyen jelöltet indítanak, a 6 párt előválasztáson döntötte el. Ami olyan volt, amilyen; több helyen megszabták, hogy ki indulhat, a 106-ból 11 választókerületben csak 1 jelöltet engedtek indulni stb.
Az ő dolguk; viszont született egy eredmény: 32 DK-s, 29 Jobbikos, 18 MSZP-s, 15 Momentumos, 7 Párbeszédes és 5 LMP-s indult a 106 választókerületben.
Az egyes pártokhoz tartozó létszám mellett az sem volt mindegy, hogy hol indulnak; pl. Budapesten, vagy Debrecenben; jó eséllyel a legtöbb szavazatért, vagy messze nem.
Az régen rossz lenne, ha a pártvezetők sokévnyi tapasztalat után ne ismernék a párttámogatás elosztásának feltételeit.
Ha 32 DK-s és 29 Jobbikos indult, nem volt várható köztük nagy szavazatszám különbség, tartva ezt a sorrendet. És láss csodát: ők kapták a legtöbb szavazatot, kb. ebben az arányban.
Messze elmaradva, de egymáshoz közelálló létszámú képviselőjelöltje indult az MSZP-nek és a Momentumnak. És mit mutat a listád? Hogy arányosan lemaradva az első kettőtől, egymáshoz közeli eredményt értek el. Hogy fordított sorrendben, annak az az oka, hogy ügyesebben helyezkedtek a Momentumosok, az ellenzéknek kedvezőbb helyeken indultak.
A Párbeszéd és LMP sorrend maradt a lista alján, ebben a sorrendben.
Ami kicsit levitte a DK és Jobbik egyéni indulók arányához képest a pénzügyi százalékot, az Karácsony ügyessége: jó helyeket harcolt ki a pártlistán, elég aránytalanul sok képviselőjük lett, így a Párbeszéd a pénzosztásnál nagyobbra nyitotta a markát, a DK és a Jobbik lett az adakozó.
De, a pártlistás helyekben is ők állapodtak meg. Ha több DK-s lett volna az elején, akkor itt is kiemelkedhettek volna szavazatszámmal.
Ha jól gondolom, akkor igazságtalannak tartod a pénzosztási arányt.
Na de kik szabták meg az alapját? A szövetséges pártok. Ha 55 DK-s egyéni jelölt indult volna, a többieknél meg tízegynéhány, akkor olyan lenne a szavazási-, és abból következően a pénzosztási arány. Ugyancsak növelte volna a szavazati és annak alapján a pénzügyi arányukat, ha a pártlistán több DK-s lett volna elől.
Ha agyonnyerték volna magukat; az egymás közti arány akkor is ez lett volna.
Aki ezt nem tudta előre, már az előválasztás eredményének nyilvánosságra hozásakor egész jól kiszámolni, annak fingja sincs erről a témáról.
Az utolsó pillanatban beadott, és így a Nemzeti Választási Iroda honlapján nyilvánossá váló pártlistájuk alapján megismert pártosság eloszlást is beszámítva, igencsak pontosítható volt a becsült pénzkapási arányuk. Persze, az egymáshoz képeseti arány, mert azt nem lehetett tudni, hogy a többiekhez képest hol végeznek.
Balliknak fél millió szavazó? Xddd
Örülhetnek ha az EP-n bejutnak.
Árulókból nem kérünk.
Hajrá Mi Hazánk!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!